De Rijkscommissie voor Geodesie die ressorteert onder het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen kent drie soorten leden: a. Persoonlijke ledenvoor het leven benoemd bij K.B. op voordracht van de Ministers van Onder wijs en Wetenschappen en van Defensie volgens voorstel van de commissie. Deze persoonlijke leden zijn op het ogenblik tien beoefenaren van de wetenschap der geodesie of verwante wetenschappen, verbonden aan de Technische Hogeschool (Onderafdeling der Geodesie), de Landbouwhogeschool, het Inter nationaal Instituut voor Luchtkaartering en Aardwetenschappen, de Rijksuniversiteit Utrecht en de Rijksuniversiteit Leiden. b. Vijf ambtshalve leden het Hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Directeur van de Topografische Dienst, de Chef der Hydrografie, het Hoofd van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, en de Hoofddirecteur van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut. c. Een op voordracht van de vereniging „De ge zamenlijke steenkolenmijnen in Limburg" door de Minister van Economische Zaken aan te wijzen mijnmeetkundige. Voor de uitvoering van verschillende onderdelen van haar taak laat de Rijkscommissie voor Geodesie zich bijstaan door subcommissies en werkgroepen, waarin behalve leden van de Rijkscommissie ook anderen zitting kunnen hebben. Deze subcommissies en werkgroepen zijn: - Subcommissie Geodetische Terminologie. (Deze subcommissie is tevens Buitengewone Normcommissie „BNC 36 Geodetische Termi nologie" van de Hoofdcommissie voor de Nor malisatie) - Subcommissie Triangulatie. - Subcommissie Zwaartekrachtonderzoek. - Subcommissie Beheer Standaardbasis. - Subcommissie Bodembeweging. - Werkgroep Vormbepaling van de Aarde. - Subcommissie Mariene Geodesie. - Werkgroep Electronische Plaatsbepaling. De Rijkscommissie voor Geodesie verzorgt voorts een aantal publikaties te onderscheiden in de vol gende categorieën 1. Het „Verslag van de Rijkscommissie voor Geo desie over haar werkzaamheden in de jaren X-(X 2)" gebundeld per periode van 3 jaren. In dit verslag is naast een overzicht van de samenstelling en de werkzaamheden van de Commissie een aantal verslagen opgenomen betreffende de werkzaamheden van de sub commissies en werkgroepen. Voorts wordt een overzicht gegeven van de internationale be trekkingen en van de door de commissie ver zorgde publikaties (zie hieronder). Tenslotte bevat het verslag rapporten van: - de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeks meting. - de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat (met betrekking tot de nauwkeurigheids waterpassing). - de Subcommissie Zwaartekrachtonderzoek (met betrekking tot de zwaartekrachts metingen). - de Hydrografische Dienst (met betrekking tot de geodetische werkzaamheden van deze dienst). - de Topografische Dienst (met betrekking tot de belangrijkste werkzaamheden van de Topografische Dienst). 2. Het rapport „Geodetic work in the Nether lands" voor de General Assembly van de Association Internationale de Géodésie (AIG). Dit rapport, dat telkens de periode tussen twee opvolgende congressen bestrijkt (3 of 4 jaar), is onderverdeeld in vijf hoofdstukken overeen komstig de indeling van de AIG in secties. 3. Diverse publikaties op geodetisch gebied. De Rijkscommissie neemt de publikatie op zich in die gevallen waar, gelet op het wetenschappelijk belang van de inhoud, verspreiding op ruime schaal gewenst is, terwijl publikatie op andere wijze (bijv. in tijdschriften) niet mogelijk is. De kosten van de werkzaamheden van de Rijks commissie voor Geodesie worden bestreden uit een subsidie van het Ministerie van Onderwijs en 108 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 4