polygoonmetingen t.b.v. de verbindingen tussen de satellietstations [2] [3], 2.3 Nauwkeurigheidswaterpassing De eerste nauwkeurigheidswaterpassing werd van 1875 tot 1885 uitgevoerd door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing. De Rijks commissie publiceerde de resultaten in 1888 in de „Uitkomsten der Rijkswaterpassing". Onmiddellijk na het gereedkomen van de Ie nauw keurigheidswaterpassing werd het net uitgebreid met enige lijnen, gemeten door de Algemene Dienst van de Waterstaat. De resultaten hiervan werden in 1890 door de Waterstaat gepubliceerd in de zgn. „Lijst van de lijnen der nauwkeurigheidswater passingen verricht in 1886 en 1887". Sindsdien werden alle primaire en secondaire waterpassingen alsmede de publikatie van de gegevens van peil- merken (provinciegewijze registers) verzorgd door de Waterstaat (later Rijkswaterstaat). De bijhouding van het net van peilmerken van het N.A.P. berust thans bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, ressorterend onder het Minis terie van Verkeer en Waterstaat [4], De verzamelde gegevens worden niet meer in regis ters doch in de vorm van lijsten en overzichtskaar ten gepubliceerd. Aan het net van de nauwkeurigheidswaterpassing is verbonden een net van peilschalen, waarvan het onderhoud alsmede de verzameling en de verwer king aan de waarnemingen wordt verzorgd door de Afdeling Hydrometrie van de Directie Water huishouding en Waterbeweging van de Rijks waterstaat [5]. 2.4 Zwaartekracht De eerste metingen van de versnelling van de zwaartekracht werden verricht door de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing. In 1892 wordt in het verslag van de Rijkscommissie voor het eerst melding gemaakt van „slinger- bepalingen"[6]. Na een periode van voorbereiding (1905-1908) heeft Vening Meinesz van 1910 tot 1927 in dienst van de Rijkscommissie vele honderden zwaartekrachtsmetingen verricht, zowel op het land (in Nederland) als in de oceanen over de gehele wereld verspreid. Evenals bij de satellietmetingen is de zwaartekrachtsmeting sterk internationaal georiënteerd. Voor de meting van de zwaartekracht bestaat thans geen aparte dienst: de metingen geschieden door verschillende instanties. Als eerste dient het Laboratorium voor Geodesie van de Onderafdeling der Geodesie van de Tech nische Hogeschool te worden genoemd. De Onderafdeling bezit daartoe verschillende kost bare instrumenten; alleen het oorspronkelijke slin gertoestel van Vening Meinesz is in het bezit van de Rijkscommissie. Behalve door het Laboratorium voor Geodesie wordt de zwaartekrachtsmeting ook beoefend door het Vening Meinesz-Laboratorium van de Rijksuniversiteit Utrecht en door het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt. Een nauwkeurig inzicht in de organisatie-structuur is moeilijk te verkrijgen. Zo is bijvoorbeeld de scheiding tussen de verantwoordelijkheid van de Rijkscommissie voor Geodesie en het Laboratorium voor Geodesie moeilijk aan te tonen. In het alge meen blijkt dat bij de verschillende expedities de waarnemers ter beschikking worden gesteld door bijvoorbeeld de Bijhoudingsdienst van de Rijks driehoeksmeting, het Laboratorium voor Geodesie of het K.N.M.I., terwijl de extra kosten gedragen worden door de Rijkscommissie. Met uitzondering van het K.N.M.I., dat onder het Ministerie van Verkeer en Waterstaat behoort, ressorteren alle instanties die zich met de primaire zwaartekrachtsmeting bezighouden onder het Mi nisterie van Onderwijs en Wetenschappen. Overigens moet in dit verband de onmisbare bijdrage van de Koninklijke Marine tot de zwaartekrachts expedities op zee worden vermeld[7]. 3 Algemene karteringen In deze paragraaf volgt een overzicht van de topo grafische en hydrografische karteringen op de schalen 1:10.000 en kleiner. Deze karteringen hebben de algemene eigenschap dat ze het gehele gebied (Nederland aangrenzende zeeën) beschrij ven volgens een vast programma en bestemd zijn voor een zo algemeen mogelijk gebruik. ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 6