niet voorzien van hoogtegegevens. De meetkundige grondslag voor deze kaarten bestaat tegenwoordig bijna altijd uit een verdichting van het puntennet van de Rijksdriehoeksmeting (zie 2.2) c.q. het net van peilmerken van het N.A.P. (zie 2.3). De nauw keurigheid van deze uitgangspunten speelt wegens de grotere schaal van de detailkarteringen een be langrijker rol dan het geval is voor de algemene karteringen behandeld in 3. De in deze paragraaf te behandelen karteringen onderscheiden zich van de algemene karteringen uit§ 3 door: 1. een grotere schaal 2. een grotere gebondenheid met betrekking tot een bepaald doel. Punt 1 spreekt voor zichzelf. Ter toelichting van punt 2 het volgende. De algemene kaarten 3) zullen worden gebruikt om „de weg te vinden" (c.q. te navigeren), voor planologische doeleinden, voor het inwerken van thematische gegevens en voor vele andere doel einden. Het doel van de nu te behandelen detail karteringen is veel nauwkeuriger te omschrijven. Zo dient de kadastrale kaart als beschrijving van de eigendomstoestand van de grond en als basis voor de berekening van de grondbelasting; een be- heerkaart bevat een verzameling van gegevens nodig voor het beheer van een bepaald object (kanaal, spoorweg, emplacement, weg, fabriekscomplex). Zowel door de grotere schaal als vanwege het doel zijn de detailkarteringen meer gedetailleerd dan de algemene karteringen. De voornaamste voorbeelden van detailkarteringen zijn: - kadastrale kaarten - grondkaarten - beheerkaarten - luchtfoto's. 4.1 De kadastrale kaart Deze kaarten worden getekend op schaal 15.000, 12.500, 12.000, 11.250, of 11.000, in uitzonde ringsgevallen 1:500. De doelstelling is de beschrij ving van de eigendomstoestand van de grond en het geven van een basis voor berekening van de grondbelasting. De kaartinhoud is beperkt tot eigendomsgrenzen, bebouwing, met daarbij zeer weinig topografie (scheiding land-water, onderscheiding van wegen door kleur etc.). Het gebied van de kartering omvat geheel Neder land, waarmee de kadastrale kaart de enige detail- kartering is die het gehele land beschrijft. De in deling van de kaarten is sectie- of gemeentegewijs; het zijn zgn. eilandenkaarten. De vervaardiging geschiedt meestal terrestrisch, veelal door bijwerken van oude kaarten, niet altijd in het systeem van de Rijksdriehoeksmeting. Soms, bij hermeting, geschiedt de kartering foto- grammetrisch. De kadastrale kaarten worden vervaardigd en bij gehouden door de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster (Min. van Financiën). 4.2 Grondkaarten Deze kaarten worden meestal getekend op schaal 12.000 of 11.000. Het doel is een beschrijving te geven van het terrein ten behoeve van het ontwerpen van nieuwe werken zoals wegenbouw, stadsuitbrei ding, ruilverkaveling en dergelijke. De kaartinhoud is zo volledig mogelijk en geeft meestal de topografie van het betreffende terrein, soms zowel in situatie als in hoogte. Vaak wordt de hoogte-informatie apart verstrekt (profielen). Het gebied is altijd beperkt tot het gebied dat voor het ontwerpen van het werk noodzakelijk is. De indeling is verschillend, soms in de vorm van aansluitende strookkaarten (wegen), soms ook in de vorm van raamkaarten (stadsuitbreidingen). De methode van vervaardiging is vaak fotogram- metrisch (grote stadsuitbreidingen, wegenaanleg, ruilverkaveling) soms ook terrestrisch (kleine ge meenten). Bijna altijd zijn de kaarten gebaseerd op het systeem van de Rijksdriehoeksmeting. Als pro ducenten treden op de landmeetkundige diensten van de Rijks- en provinciale waterstaat, de Ruil- verkavelingsdienst, de Rijksdienst voor de Ussel- meerpolders, de Nederlandse Spoorwegen, Ge meenten, Waterschappen, Cultuurmaatschappijen, Ingenieursbureaus en Luchtkarteringsbedrijven. In deze categorie treffen we dus voor het eerst naast Rijksdiensten ook diensten van Provinciale en Ge- 112 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 8