Officiële overdracht Centraal Kadastergebouw Rede van de staatssecretaris van Financiën Op 28 juni 1972 werd door de staatssecretaris van Financiën mr. A.P. J. MM. van der Stee het nieuwe Centrale Kadastergebouw in Apeldoorn officieel over gedragen aan de commissie van beheer. In dit gebouw zijn thans ondergebracht de centrale diensten van Kador, te weten de fotogrammetrische dienst, de bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeks meting en het centraal teken-, reken- en opleidingsinstituut. Als de reorganisatie van de dienst Kador zie NGT 72, nr. 2, b/z. 25een feit wordt zal ook de directie, die thans nog in Den Haag zetelt, in dit gebouw worden gehuisvest. Ter gelegenheid van de overdracht heeft mr. Van der Stee in een rede verleden, heden en toekomst van de kadastrale dienst belicht. Betekenis van het kadaster Het kadaster heeft steeds wel veel langs de weg ge meten, maar erg weinig aan de weg getimmerd. Daarom stel ik het op prijs van deze gelegenheid ge bruik te maken om iets van de dienst te vertellen en vooral de betekenis die deze heeft voor de moderne maatschappij te belichten. Een korte terugblik in de historie is daarvoor wel nodig. Het registreren van de grond in kaartvorm en in een verbaal systeem is niet nieuw. In het oude Egypte, 2000 jaar voor het begin van onze jaartelling, be stond reeds een systeem van grondregistratie. Merkwaardigerwijs stamt de bestuurlijke activiteit voor het vast goed op landelijk niveau, zoals wij die kennen, pas uit de tijd van de Franse overheersing. Precies als thans had de overheid van toen behoefte aan meer inkomsten. Naar Frans voorbeeld werd besloten om grondbelasting te gaan heffen. Bij keizerlijk decreet van 1811 werd verordonneerd daartoe het gehele land op te meten en te kadastre ren. Ook na de restauratie bleven de Franse voorschrif ten van toepassing. Twintig jaar later, lang nadat de Bonapartes het wereldtoneel hadden verlaten, was dat werk gereed. In 1832 werd het kadaster opera tioneel. De oorspronkelijke doelstelling was dus een fiscale. Maar in de in 1811 gegeven handleiding is reeds vastgelegd dat de eigenaren er op gewezen dienden te worden dat een goede vaststelling van ieders eigendom ook een middel zou zijn om in de toe komst eigendom te bewijzen en grensgeschillen te voorkomen. Ook de organisatie van de openbare registers bij de ngt 72 hypotheekbewaringen toont een duidelijke Franse invloed. Het stelsel van openbaarheid met betrek king tot de rechten op onroerend goed is echter niet van Franse, maar van Germaanse oorsprong. Bij de Germanen stond de grondeigendom in hoog aanzien, ook al omdat daaraan staatkundige rechten verbonden waren. Het was daarom van groot be lang dat iedereen op de hoogte was met de stand van zaken en overdracht van grond vond dan ook plaats in de vergadering van vrije mannen. Later geschied- 135

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 11