wordt de dienst van het kadaster en de openbare registers door de overheid gehanteerd als bestuurs instrument, waardoor het in de publiekrechtelijke sfeer komt. In talrijke wetten en voorschriften wordt een relatie met het kadaster gelegd, waaruit blijkt dat het bij het kadaster al lang niet meer gaat om registratie van zakelijke rechten alleen. In dit verband is het objecten-bestand van uitzonder lijke betekenis. Zoals gezegd is ons gehele land op gedeeld in zes miljoen kadastrale percelen. Het kadastrale perceel is een goed gelimiteerd en land meetkundig vastgelegd gedeelte van de Nederlandse bodem. Éénduidig gecodeerd door de kadastrale kenmerken. Bij uitstek het middel om - naast de rechtstoestand - met betrekking tot de gesteldheid en geaardheid van die bodem gegevens te koppelen, vast te leggen en te registreren. Dit geeft lagere over heden als provincies, gemeenten en waterschappen de mogelijkheid om uitgaande van dat grote kadastrale bestand aan de kapstok van het kada strale perceel vele voor hen belangrijke gegevens op te hangen. De kadastrale gegevens zelf zijn maatschappelijk ge zien in de publiekrechtelijke en bestuurlijke sfeer zo essentieel geworden dat de overheid met betrekking tot de grond zonder het kadaster nog nauwelijks een stap kan verzetten. In het dichtstbevolkte land van Europa, met een grote schaarste aan grond, wordt ruimtelijk beheer en ruimtelijke ordening steeds belangrijker en nood zakelijker. Voor dat ruimtelijk beheer is het kadaster één van de belangrijkste informatiebronnen voor de overheid. De verdere ontwikkeling van de dienst zal dan ook duidelijk in die richting gaan. Bij de vormgeving van ons land verricht de ka dastrale dienst sedert 1 november 1925 ook in het uitvoerende vlak belangrijk werk. Bij een speciaal onderdeel van het kadaster - de ruilverkavelings- dienst - treedt de landmeter niet alleen op als degene die de terreinstoestand opmeet en de zakelijke rechten registreert, maar hij deelt de gronden ook opnieuw in, als adviseur van de door de wet inge stelde instanties. De ruilverkavelingsdienst heeft thans het ruimtelijk ordenen van bijna 600.000 ha onder handen, dat is bijna 1/5 deel van de oppervlakte van ons land, ter wijl sedert 1925 in totaal 435.000 ha is gereedge komen en geheel nieuw is ingedeeld en nog eens ca 500.000 ha in voorbereiding is. Ook hier is sprake van een ontwikkelingsproces. Het herindelen van de bodem wordt steeds ingewikkel der en complexer. Gecompliceerder zowel in ver band met de vigerende bestemmingsplannen als met de verlangens op het gebied van landschapsaan kleding, natuurbescherming, milieuhygiëne en recre atie. De ruimte waarin we leven in dit land krijgt immers een steeds veelzijdiger functie. Ongeveer 650 medewerkers van de dienst zijn in deze ruilver kavelingssector werkzaam. In steeds meerdere mate worden bij deze werkzaamheden geautomatiseerde technieken toegepast. Maar niet alleen in het kader van de ruilverkave lingen wordt door deze diensttak belangrijk werk verricht, ook bij bijzondere gebeurtenissen als de herverkaveling van Walcheren na de oorlog, de regeling van nieuwe rechtsverhoudingen na de stormramp in Zeeland en om een voorbeeld van deze tijd te noemen, binnenkort bij de reconstructie van Midden-Delfland. Voor de ontwikkeling en realisatie van bestem mingsplannen verschaft de kadastrale landmeet kundige dienst daarnaast jaarlijks van ca. 20.000 ha middels hermeting nieuw grootschalig kaartmate riaal. Bij deze werkzaamheden wordt thans veel vuldig gebruik gemaakt van elektronische en elektro-optische meet-apparatuur. Als grootste en centrale landmeetkundige dienst van dit land - naast de meer gespecialiseerde meetdienst van de Rijkswaterstaat en de topografische dienst van Defensie - is het kadaster verder belast met de aanleg en het onderhoud van een landelijk net van driehoekspunten in het kader van het coördinaten stelsel der Rijksdriehoeksmeting. Door dat centrale coördinatensysteem is het mogelijk de metingen van alle landmeetkundige diensten technisch te coördi neren. Alles kan in één meetkundig verband worden gemeten. Moderne elektro-optische meetapparatuur maakt het ook hier mogelijk om met zeer grote nauwkeurigheid in relatief korte tijd kilometers lange afstanden te meten. Een enorme technische vooruitgang en een besparing aan kosten en tijd. ngt 72 137

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 13