Dit zijn drie voorbeelden van kadastrale activiteiten die aantonen dat het al lang niet meer alleen gaat om registratie van zakelijke rechten op de grond alleen. Bij de herstructurering van het platteland en de uitbouw en ontwikkeling van de stedelijke kernen speelt de dienst een belangrijke rol. Anticipatie op de maatschappelijke ontwikkeling Onze tijd wordt gekenmerkt door de snelle opeen volging van veranderingen. Niet de veranderingen zelf, maar de mate waarin wordt gewijzigd en de frequentie daarvan verbazen ons nog. Wij worden - zoals de Amerikaanse schrijver Alvin Toffler het uitdrukt in zijn in 1970 verschenen bestseller Future Shock - „overwhelmed by change". In de sfeer van de bestuurlijke activiteiten met het vaste goed zien wij dat bijna ons gehele land op de schop wordt ge nomen. Naast de herstructurering van het platte land gaat de stadssanering ongetwijfeld steeds be langrijker worden. Die staat pas aan het begin van de ontwikkeling. Maar er is nog zoveel meer. Wegenaanleg op grote schaal. Grote havenwerken, als sprekend voorbeeld Europoort. Ontwikkelingen in de recreatieve sfeer. Aanleg van leidingstraten. Andere maatschappelijke opvattingen, niet alleen ten opzichte van de taak van de overheid, maar in dit verband bijv. ook de sterk toenemende preferentie voor het eigen woningbezit. Grondslag van deze maatschappelijke verhoudingen zijn de snelle be volkingstoeneming, gepaard met een nog snellere toeneming van het aantal gezinnen en de vanzelf sprekende eis dat Nederland in de pas blijft lopen met de algemene welvaartsstijging van de Westerse landen na de oorlog. Dit bracht de noodzaak met zich mede dat ons land zich in korte tijd omschakel de tot een sterk geïndustrialiseerde Staat, een ont wikkeling die zich thans aan ons manifesteert in de eis dat wij een samenleving realiseren die niet alleen op welvaart maar ook op welzijn is gericht, op ver houdingen die passen bij het thans wellicht inge treden post-industriële tijdperk. Basis voor dit alles moet zijn een goede ruimtelijke ordening en een goed ruimtelijk beheer. De dienst zal moeten anticiperen op deze ontwikke ling in de maatschappij. Een maatschappij die vraagt om een dienst die in staat is om op snel leen 138 adequate wijze cartografische, juridische en admini stratieve gegevens in relatie tot de bodem te ver strekken. En die informatiestroom zal breder, actueler en sneller moeten worden dan thans het ge val is. Moderne technieken en automatisering zullen daarbij moeten helpen bij het meten, het rekenen, het kaarteren, de administratie en de informatiever strekking. Daarbij is het van wezenlijke betekenis en is het een gelukkige coincidentie dat parallel met de snelle ontwikkeling van de maatschappelijke ver houdingen een mogelijk nog snellere ontwikkeling van de techniek loopt. Ik beperk mij tot de ontwik kelingvan het technisch kunnen binnen de kadastrale dienst. De fotogrammetrie is in de dienst reeds lang een aanvaarde methode. Door gebruikmaking van voor de leek nogal geheimzinnig aandoende apparatuur is het mogelijk vanuit luchtfoto's tot een voldoende nauwkeurige kadastrale kaart te komen, waardoor metingen in het terrein tot een minimum worden be perkt. Ongeveer 75.000 ha van het Nederlandse grondgebied wordt door middel van deze laatste methodiek jaarlijks opnieuw in kaart gebracht. Voor een belangrijk deel ten behoeve van ruilverkave lingen, maar ook ten behoeve van hermeting en de laatste tijd ten behoeve van de leidingstraten. Intensieve internationale samenwerking heeft deze ontwikkeling mogelijk gemaakt. Verdere ontwikke lingen van deze technieken worden nauwkeurig ge volgd en voortdurend getoetst aan de mogelijkheden binnen de Nederlandse dienst. Ik memoreer het internationale project met betrekking tot de lucht- kaartering van bebouwde gebieden, waarbij op het ogenblik in Dordrecht en in Wenen in internationaal verband proeven worden genomen. Ook bij de metingen te velde grote veranderingen. De meetband en de jalon worden bij bepaalde objec ten vervangen door elektronische of elektro- optische apparaten, die veel extra mogelijkheden bieden en zeer arbeidsbesparend werken. Maar bovendien bieden ze de mogelijkheid tot automa tische verwerking van de meetgegevens. Het is mogelijk om de te velde verzamelde meetgegevens door middel van een door de computer bestuurde elektronische tekentafel in korte tijd om te zetten in ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 14