een keurige kaart, zonder dat daar nog een tekenaar aan te pas komt. Dezelfde computer levert tevens de coördinaten van de grenspunten en de oppervlakte, van de percelen. Ook voor de administratieve en juridische registratie en informatieverstrekking zullen moderne metho dieken en systemen moeten worden ingevoerd. De plafondhoge wandrekken, tot de nok gevuld met oude lijvige registers zullen eerlang verdwijnen en worden vervangen door elektronische geheugens. In andere Europese landen is reeds aangetoond dat automatisering op dit gebied technisch en organisa torisch mogelijk is. En dat de speciale problematiek van de massaliteit der grote bestanden en de infor matieverstrekking daaruit, oplosbaar is. Om al deze zaken te kunnen realiseren is een andere - meer flexibele - organisatie van de dienst nood- zakelijk, met vooral grotere eenheden en kortere communicatielijnen. Aan deze nieuwe organisatie wordt hard gewerkt, nadat in 1970 de dienst als zelfstandige eenheid is ondergebracht in het nieuwe directoraat-generaal van het Kadaster en de Domei nen. Met de geboorte van de zelfstandige dienst manifesteert zich duidelijk de voortschrijdende karakterverandering van het instituut. Een karakter verandering die in nauwe relatie staat tot de be hoefteverandering van onze maatschappij. Er wordt thans een dienst geschapen, die naast het oude takenpakket in het belang van onze samenleving nieuwe taken zal kunnen aanvatten. Als voorbeeld noem ik de registratie van de onder- en boven grondse leidingen, waarover ik nog dit jaar een wets ontwerp denk in te dienen, en waarbij de beheerders registratie aan het kadaster zal worden opgedragen, Het Centrale Kadastergebouw in Apeldoorn. ngt 72 139

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 15