opdat aan de verwarde situatie op dat punt in dit land en de daaruit voortvloeiende schade, die jaarlijks vele miljoenen beloopt, een einde wordt gemaakt. Merkwaardig mag het worden genoemd dat de wet telijke basis van het kadaster nog steeds wordt ge vormd door de Wet op de Grondbelasting. Wel een zeer smalle en verouderde basis. De Staatscommissie inzake het Kadaster heeft dan ook sterk gepleit voor een nieuwe codificatie, in de vorm van een speciale kadasterwet. Mijn ambtsvoorganger, staatssecre taris Grapperhaus, heeft reeds opdracht gegeven een nieuwe wet te ontwerpen, uiteraard in samenwerking met het Ministerie van Justitie. Bij het nieuwe ont werp dat op stapel staat wordt uitgegaan van de principes welke met betrekking tot registergoederen in het nieuwe Burgerlijk Wetboek zullen worden neergelegd. Door de bepalingen van de nieuwe kadasterwet zul len de kadastrale gegevens juridisch grotere be tekenis krijgen en zal ook de kadastrale hermeting juridisch beter worden gefundeerd. Er wordt voor de nieuwe wet gedacht aan een zodanige opzet een procedure dat invoering kan plaats vinden, nog voordat het derde boek van het nieuwe B.W. in werking zal treden. Parlementaire behandeling is in 1973 te verwachten. Eisen aan de kadastrale dienst Wat zijn nu de eisen die onze tijd aan deze dienst stelt? Uiteraard een verantwoord gebruik van de moderne techniek. Daarvoor onderhoudt de dienst nauwe contacten met de wetenschappelijke wereld, in de eerste plaats de Technische Hogeschool te Delft. De samenwerking met deze hogeschool en de openheid waarmede deze de dienst steeds is tege moet getreden, is van dien aard dat een bijzonder woord van erkentelijkheid hier niet mag ontbreken. Daarnaast is het noodzakelijk dat door goede inter nationale contacten de ontwikkelingen in het buitenland nauwlettend worden gevolgd. Vandaar dat landmeters in hun verenigingsleven altijd zeer internationaal zijn georganiseerd. Ook zie ik als een eis van deze tijd een meer bedrijfs matige en commerciële aanpak. Dit betekent mo dern management, handelen volgens bedrijfsecono mische beginselen, afwegen van kosten en baten. Ik sprak reeds over een „verantwoord" gebruik van de moderne techniek. Investeringen mogen alleen plaats hebben wanneer er genoegzame zekerheid be staat dat zij in voldoende mate rendement zullen op leveren. De taakvervulling zal gericht moeten zijn op mo dern dienstbetoon. Dit betekent aan de ene kant dat de klant zoveel mogelijk de kostende prijs zal moeten betalen, maar aan de andere kant dat de klant voor de door hem betaalde prijs ook een vlotte dienstver lening krijgt die voldoet aan de bij hem bestaande behoeften. Wil hij voor een speciaal project, buiten het normale kadastrale patroon, een meting in millimeters, hij zal die meestal kunnen krijgen, maar het zal hem meer kosten dan een minder nauw keurige meting. Ook deze opstelling zal in de nieuwe organisatie beter gerealiseerd kunnen worden. In nauw verband met de nieuwe organisatie staat de noodzaak van andere verhoudingen binnen de dienst. De tegenstelling tussen juristen en geodeten, hoe begrijpelijk en tot op zekere hoogte moet ik zeggen: hoe wenselijk ook onder de vroegere maat schappelijke verhoudingen past niet meer bij deze tijd, die vraagt om een gezamenlijke aanpak door verschillende disciplines. De juristen zullen zich in de dienst niet meer beperken tot de enge kring van de bewaringen, ook in andere sectoren van de dienst is hun medewerking onontbeerlijk. De geodetisch gevormde ambtenaren zullen zich nog meer dan vroeger moeten bezinnen over de meer bestuurlijke aspecten van hun werk. Al de desiderata die ik heb genoemd zijn bij voor baat tot mislukking gedoemd als zij niet door alle medewerkers - van hoog tot laag - worden gedra gen. Naast een goede informatie en goede communi catie moet het samenspel tussen het personeel onderling goed zijn. Dit is niet alleen een zaak van de leiding, maar hier ligt een opgave voorde gehele dienst. Daarom is op alle niveaus een groot saam horigheidsgevoel nodig. Het besef dat allen deel uitmaken van de bemanning van één groot schip, dat alleen een goede koers kan blijven varen wanneer de bemanning er van overtuigd is dat ze altijd op el kaar kunnen rekenen. Voor die coördinatie is ook dit nieuwe gebouw erg belangrijk. In dit centrale kadastergebouw zijn thans de lande- 140 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 16