Jaarvergadering van het Comité Permanent van de F.I.G. International Conference of Surveyors Van 29 mei t/m 2 juni 1972 vond in Tel Aviv de jaarvergade ring van het Comité Permanent van de Fédération Interna tionale des Géomètres plaats. De „Association of Licensed Surveyors in Israel" trad op als gastheer en had de gelegen heid aangegrepen, aan deze bestuursvergadering een „Inter national Conference of Surveyors" te verbinden. De titel van laatstgenoemde manifestatie was terecht zo gekozen dat er geen verwarring met de „echte" F.I.G.-congressen dreigde, maar in feite was het een flink congres, met zo'n 150 Israëli sche en 170 buitenlandse deelnemers, ongerekend de bege leidende dames. De organisatie was heel goed, bij alle vergaderingen was er simultaanvertaling in het Frans, Duits en Engels. Het congres speelde zich in hoofdzaak af in het Sheraton Hotel in Tel Aviv, waar ook de meer welvarende deelnemers domicilie hadden gekozen. Tussen openings- en slotzitting was er een goed ingedeeld programma van bestuursactiviteiten, tech nische zittingen, excursies en feestelijkheden, waarover in het volgende nader verslag wordt uitgebracht. Vergadering van het Comité Permanent Er waren delegaties van 20 nationaliteiten. Van Nederlandse zijde namen ir. H. L. van Gent als nieuwe president van Commissie 5, en schrijver dezes als vertegenwoordiger van de N.V.G. deel. De Oosteuropese landen waren niet vertegenwoordigd; op de vorige zitting in Wiesbaden (1971) waren van hun kant al, kennelijk van hogerhand geïnspireerde, bezwaren tegen een bijeenkomst in Israël aangevoerd. (De tweede dag dook toch nog een conferentiedeelnemer uit Roemenië op; dit land is overigens geen lid van de F.I.G.President Draheim achtte wel het quorum aanwezig, maar stelde wegens de nu ietwat eenzijdige samenstelling van het C.P. voor, geen verreikende besluiten te nemen. Zo kort na het grote congres van Wies- baden, en voorafgaand aan de overdracht van de leiding van de Duitsers aan de Amerikanen, behoefden zulke besluiten ook niet genomen te worden. Enige punten uit het rapport van de secretaris-generaal Meyer zijn: - Het congresverslag van Wiesbaden zal vier delen omvatten, genummerd O, A, B en C. Van deel O (organisatorische en administratieve rapporten) zal iedere aangesloten nationale vereniging een exemplaar per 100 betalende leden ont vangen in plaats van F.I.G.-bulletin no. 10. De vier delen tezamen zullen DM 150 kosten. - Het Institut für angewandte Geodasie te Frankfurt/M is met de voorbereiding van de uitgave van een „Mehr- sprachiges Wörterbuch für Geodasie" ver gevorderd. In juni 1972 worden van 9 van de 17 rubrieken, die elk een apart bandje vullen, exemplaren aan de bij de F.I.G. aangesloten organisaties toegestuurd voor kritiek. In 1973 zal het werk gereed zijnde 17 deeltjes zullen te zarnen DM 50 kosten. Van de verder behandelde punten is het volgende vermeldens waard - Om inflatie door een te kwistige verlening van het erelid maatschap van de F.I.G. tegen te gaan, overweegt men de instelling van een ereteken (speld) in goud of zilver, toe te kennen aan personen die voor de F.I.G. zeer verdienstelijk werk hebben gedaan. Het erelidmaatschap blijft bestaan, maar wordt gereserveerd voor zeer bijzondere gevallen. TEL AVIV, ISRAEL, 29 MEI t/m 2 JUNI 1972 - Het 14e F.I.G.-congres zal van 7 tot 16 september 1974 in Washington worden gehouden. - De in 1974 uit te reiken F.I.G.-prijs zal uitgeloofd worden voor een publicatie over een onderwerp uit het gebied van groep C, te weten: kadaster en ruimtelijke ordening (commissie 7), stedelijk grondbedrijf, stedebouw en stads ontwikkeling (commissie 8) of taxatie en beheer van on roerend goed (commissie 9). - Over de toekomstige activiteiten van de technische com missies viel nog niet veel concreets te melden. Commissie 1 bis, die zich speciaal bezig hield met de (vrije) beroepsuit oefening in de 6 E.E.G.-landen, is opgeheven. Een nieuw „liaison committee" waarin de huidige 10 E.E.G.-landen vertegenwoordigd zijn zal zich, vrijwel los van de F.I.G. met de onderhavige kwesties bezighouden en o.a. een enquête organiseren. Commissie 2 (beroepsopleiding) is onder de nieuwe voorzitter Hans Klinkenberg (Canada) van plan, vóór het congres in Washington de andere commissies te vragen aandacht te schenken aan het onderwijs op de respectievelijk door hen bestreken gebieden. Door verschillende commissiebestuurders werd aan com missie 2 medewerking toegezegd. Commissie 5 (instrumen ten en methoden) kreeg ir. H. L. van Gent tot voorzitter en ir. L. A. Koen tot secretaris. Commissie 6 (metingen voor technische projecten) werkt met studiegroepen voor o.a. bouwtoleranties, grondverzet, deformatiemetingen en gyrotheodolieten. Ook buiten de F.I.G.-congressen onder houden de groepen contacten. Commissie 8 (stedelijk grondbedrijf, stedebouw en stadsontwikkeling) gaat een enquête houden over de rechtstoestand van onroerend goed. Het congresthema in Washington wordt „Man in his environment". Het rapport van het O.I.C.R.F. (Office International du Cadastre et du Régime Fonder) van de president, rnr. ir. J. L. G. Henssen, werd door ir. Van Gent gepresenteerd. Het C. P. keurde later een verhoging van de financiële bij drage aan het O.I.C.R.F. goed, van DM 900 tot DM 1000. - Tegen het einde van 1972 zal de leiding van de F.I.G. wor den overgedragen aan de Amerikanen; president wordt W. A. Radlinski, onderdirecteur van de U.S. Geological Survey. International Conference of Surveyors De technisch-wetenschappelijke activiteiten waren in twee groepen verdeeld, corresponderend met de F.I.G.-groepen A/B (commissies 1 t/m 6) en C (commissies 7, 8 en 9). In vier parallel verlopende en één gezamenlijke zitting werden in totaal ongeveer 30 technische rapporten behandeld, die in één band (560 blz.) verzameld aan de deelnemers ter beschikking werden gesteld. Een overzicht wordt aan het einde van dit ver slag gegeven. Groep A/B, onder algemene leiding van Dr. R. Adler (Israël) had als centraal thema „Computer in the Service of Sur veyors". Niet alle bijdragen gingen over een onderwerp dat tot dit centrale thema gerekend kon worden. Het wordt steeds meer gebruikelijk een fraai motto voor een congres te bedenken zonder dat dit tot beperking in de keuze van onder werp leidt; Zelfs op bijeenkomsten van specialistische studie groepen ziet men wel eens een ratjetoe van onderwerpen. Hier viel het nogal mee, veel publicaties gingen inderdaad over computertoepassingen. Een Canadees zei eerlijk dat zijn rap- 142 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 18