port niets met computers te maken had maar dat hij nu een maal iets moest presenteren omdat hij anders van zijn univer siteit niet naar het congres mocht (publish or perish!). R. Adler (Israel), A. G. Blaikie (Nieuw Zeeland), A. El- minger (Zwitserland), K. N. Greggor (Zuid-Afrika) en H. Klinkenberg (Canada) gaven algemene overzichten van com putertoepassingen en programma's of programmasystemen in hun respectievelijke landen. Het door Greggor beschreven systeem vertoonde een interessante en ongebruikelijke aanpak van de vereffening van netten, uitmondend in een iteratieproces. V. Ashkenazi (U.K.) presenteerde de resultaten van verken ningsberekeningen in een net waarin soort, aantal en precisie van de gemeten elementen gevarieerd werden. Hij kwam tot interessante conclusies, maar zijn ideeën over optimalisatie behoefden enige aanvulling. H. D. Couchman (Australië) had kleinste-kwadraten pro gramma's gemaakt voor computers met een zeer klein ge heugen; in zijn inleiding maakte hij echter enkele opmer kingen over waarnemingsrekening die sommige aanwezigen de haren te berge deden rijzen en hen met stomheid sloegen er was gewoon geen beginnen aan, hierop te reageren. W. M. Schwartz (Canada) had tafelcomputer-programma's gemaakt voor de berekening van astronomische azimuths. Een kostelijke praktijkman die met „hamer- en aambeeld methoden" zoals hij ze zelf noemde, astronomische tafels in de tafelcomputer had geperst, daarbij (zonder het te weten?) harmonische analyse toepassend. Ook J. R. Smith (U.K.) had het over tafelcomputers, speciaal over die van Hewlett- Packard. De bijdragen van H. Papo en D. Sharni (beiden Israël) waren van meer theoretische aard, resp. over de grondslag voor maanmetingen en over predictie van vrije- lucht-anomalieën; ze hadden nauwelijks iets met computers te maken. L. Stoch (Israël) gaf een overzicht van ontwikke lingen in de opleiding van landmeters met betrekking tot het rekenen. Hij baseerde zich daarbij op de resultaten van een enquête waaraan 11 instellingen van hoger onderwijs hadden meegedaan, w.o. Delft. De overige bijdragen gingen over computertoepassingen bij metingen voor technische projec ten; vermelding verdient het rapport van K. Morag (Israël) over de constructie van hoogtelijnen met de garantie dat een hoogtelijn nergens een punt met gegeven hoogte aan de ver keerde kant passeert, hetgeen bij de meeste bestaande pro gramma's door de aanpassing van een wiskundig oppervlak wel kan voorkomen. Groep C had als centraal thema „Planning of New Towns". Uw verslaggever heeft alleen bij de gezamenlijke zitting kennis genomen van dit aspect, en wel van de bijdragen van H. Hill (Israël) over de optimale grootte van een stad en Y. Elon (Israël) over de veranderende opzet van „nieuwe steden". Het is voor de primair technisch-geodetisch geïnteresseerde altijd goed ook eens met de wat bredere problematiek van de „surveyor" in aanraking te komen, en de F.I.G.-manifestaties bieden hier volop gelegenheid toe. Zeer interessant zijn de pogingen tot kwantificering op dit ge bied die ook hier weer de vraag opriepen waar het menselijk geluk en welzijn een plaats in de analyse vinden. Wie poogt op een deelgebied kwantitatief greep te krijgen kan rekenen op de openlijke of bedekte beschuldiging dat hij oogkleppen draagt, al geeft hij de beperkingen van zijn werk duidelijk aan. Verder moet hier worden volstaan met een verwijzing naar de lijst van ingediende rapporten. Overige manifestaties Afgezien van de gebruikelijke officiële toespraken en een aardige opluistering door een meisjeskoor werd het congres geopend met een voordracht van de archeoloog (en oud-chef van de generale staf) Prof. Yigael Yadin, de schrijver van o.a. het magnifieke boek over Massada. Voor zijn voordracht, ge- ngt 72 titeld „Hazor, Gezer and Megiddo in the Times of Kings Solomon and Ahab" past maar één woord: briljant. Prof. I. Mueller (Ohio State University) had na dit ademloos aange hoorde verhaal, waaraan al een heel programma was vooraf gegaan, de ondankbare taak de „Main Lecture" te houden over „The Impact of Computers on Surveying and Mapping". Het was een goede voordracht die echter door de ongelukkige plaatsing een geleidelijk leeglopen van de zaal niet kon ver hinderen. De spreker schonk, naast de ontwikkelingen in de geodesie, aandacht aan de sociale aspecten van het computer gebruik en sprak aan het eind van zijn rede bezorgdheid uit over het feit dat belangrijke delen van de geodesie geheel in handen dreigen te komen van niet-geodetische specialisten. Op de derde dag van het congres gingen de deelnemers in bussen naar Haifa, waar in het Technion de gemeenschappe lijke zitting van beide groepen werd gehouden, met reeds ge noemde voordrachten van docenten van het Technion. Na een lunch in de open lucht werden het Romeinse aquaduct, het Romeinse theater en de kruisvaardersburcht in Caesaraea bezocht en vervolgens een kibboets. Bij de technische excursies kon men het landelijke Survey De partment in Tel Aviv, het Weizman Institute of Science in Rehovot, stadsuitbreidingen in Tel Aviv en Bat Yam, en een ontwikkelingsgebied in de noordelijke Negev bezoeken. Voor de goede sier zorgden recepties door de burgemeester van Tel Aviv, de Westduitse ambassadeur en The American Institute of Real Estate Appraisers. Er was een folklore- avond met een dansgroep uit de Jordaanvallei - hupse jongens en meisjes die groot enthousiasme verwekten. Het slotbanket was zeer geslaagd, er ontstond een hartelijke onge dwongen sfeer en er werd spontaan gedanst en gezongen. Op de laatste avond ontving elke in de buurt van Tel Aviv wonende Israëlische collega een aantal buitenlandse gasten bij zich thuis. De grote gastvrijheid van onze Israëlische collega's zal onvergetelijk blijven. Uw verslaggever was te gast bij ir. A. Cohn en zijn charmante oud-amsterdamse echtgenote. Ir. Cohn is voorzitter van de Association of Licensed Surveyors in Israel, tevens leidde hij het organisatiecomité waarin ook zitting hadden de heren Z. Cohen, S. Büchler en A. Kol. Zij, en de gehele Israëlische vereniging, verdienen alle lof voor hun werkhet was een zeer geslaagd congres waar aan de deelnemers de beste herinneringen zullen bewaren. Technische Rapporten Groups A/B: Computer in the Service of Surveyors Adler, Dr. R. (Israël), The Development of Computer Applications and Automation at the Survey of Israël. Ashkenazi, Dr. V. (New Zealand), Optimisation of Engineer ing Survey Control Networks. Blaikie, A. G. (New Zealand), Surveyors and Computers in New Zealand. Couchman, H. D. (Australia), The Efficient Design of Least Squares Programme for Very Small Computers. Dorrer, Prof. E. (Canada), Micro- and Mini-Computers in Photogrammetry. Douglas, G. R. (Canada), The Design and Operation of an Automated Hydrographic Data Acquisition and Pro cessing System. Familier, Dr. Eng. J. (Israël), Geodesy in the Service of Atomic Research - New Methods for Survey Operations at an Atomic Reactor Construction Site. Feldman, H. (U.S.A.), Deformation Measurements, Niagara Falls, Ontario, Canada. Greggor, K. N., (South Africa), An Integrated Survey Com puting System Using Relaxation Adjustment Methods. Klinkenberg, H. (Canada), Electronic Computer Programmes with the Geodetic Survey of Canada. Menzies, Prof. G. H. (South Afrika), A method for Calcula ting the Areas of Cross Sections. 143

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 19