Berichten Morag, A. (Israël), CARTA Contour Analysis by Random Triangulation Algorithm. Papo, Dr. H. (Israel), Establishment of Selenodetic Control on the Moon. Schwartz, W. M. (Canada), Astronomic Azimuth Calcula tion on Desk-Top Computer. Sharni, Dr. D. (Israël), Predicting Free-Air Anomalies by Elevations and Moho Depths. Smith, J. R. (U.K.), The Place of Desk Calculators in Survey Computations with Reference tot Hewlett-Packard Range. Stoch, Dr. L. (Israël), Trends in Survey Education Evolving in the Computer Era. Losse Bijdragen Chrzanowski, A. e.a. (Canada), Self Aligning Laser Detector- New Tool in Surveying. Elminger, A. (Switzerland), Computer Programs at the In stitute for Geodesy and Photogrammetry, Swiss Federal Institute of Technology, Zürich Levy, N. I. (Israël), Numerical Mapping System and its Application to Land Inventory Control. Shmutter, B. (Israël), Simulation Techniques Applied to Surveying Problems. Shmutter, B. e.a. (Israël), Automation in Highway Design. Group C: Planning of New Towns Bestor, G. C. (U.S.A.), New Towns - Planning and Establish ment. Cohn, Eng. A. (Israël), New Land-Planning Acts as Basis for Town Planning. Elster, J. (Israël), The Development of the Cadastre in Israel. Elon, Prof. Y. (Israël), The Changing Physical Concepts of New Towns. Levy, N. I. (Israël), Numerical Mapping System and its Application to land Inventory Control. Lichfield, Prof. N. (U.K.), The Development of New Towns: Britain and Israël Compared. Page, Prof. D. (South Afrika), Urban Patterns in South Africa: Policies for Future Development. Pavell, Prof. H. (Israël), New Towns in Israël - A Com parative Analysis of Several General Development Plans. Rokos, Dr. Eng. D. K. (Hungary), Integrated Information as Infrastructure for Town Planning. Viljoen, C. J. (South Afrika), Aspects of New Towns in South Africa. Vitkon, G. (Israël), Planning Rural Development in Israël. Losse Bijdrage Hill, M. (Israël), On the Optimum and Minimum Size of Towns. REKENSYSTEEM Door de afdeling geodesie van de N.V. Nederlandse Spoor wegen is een rekensysteem ontwikkeld voor de verwerking van gecodeerde metingen van een zelfregistrerende tachy- meter. Voor zover bekend is dit het eerste rekenprogramma met deze specifieke gebruiksmogelijkheid dat in Nederland is gemaakt, wat de reden is voor vermelding in dit tijdschrift. Aan de eigenlijke landmeetkundige berekeningen die door dit systeem verricht worden, ligt de puntsbepalings- en ver effeningstheorie ten grondslag zoals die ontwikkeld is door het Lab. v. Geodesie van de TH Delft. De vereffening wordt uitgevoerd volgens het 2e standaardvraagstuk, toetsing van de metingen volgens de B-methode" (datasnooping). Behalve het genoemde rekengedeelte bevat het systeem een invoer- en administratiegedeelte. Hierdoor wordt, op basis van de combinaties (standpl.nummer-richtpuntnummer) en de gemeten grootheden zoals die voorkomen in de pons- of magneetband van de tachymeter, vrijwel geheel automatisch het 2e standaardvraagstuk opgesteld (telt aantallen gemeten grootheden en onbekenden, stelt (a!„)-matrix en (A-U)-vector op). De enige informatie die aan de gecodeerde meting toegevoegd dient te worden, (in de vorm van ponskaarten) bestaat uit enkele logische variabelen, de RD-coördinaten van de in de meting opgenomen aansluitpunten, en de volgorde waarin de benaderde coördinaten van de punten worden berekend. Een doeltreffend gebruik van een zelfregistrerende tachy meter stelt enkele belangrijke eisen aan de structuur van een verwerkingsprogramma. Deze eisen, en de wijze waarop eraan wordt voldaan in het door NS ontwikkelde programma, zijn o.m. de volgende: I. De meting moet kunnen worden uitgevoerd zonder dat vooraf een gedetailleerd plan van meting wordt opgesteld. Dit betekent dat het programma moet kunnen werken onafhankelijk van de volgorde waarin de metingen wor den aangeboden (volledige opslag van alle gegevens in gecodeerde roosters voor de start van de berekeningen). 2. De puntnummering van de detailpunten - „losse voer- stralen" - moet gebruikt kunnen worden als code voor de besturing van een elektronische tekenmachine. Meerdere detailpunten dienen dus eenzelfde nummer te krijgen (symboolcodes, etc.) (de verwerking van de metingen tussen standplaatsen van het instrument en aansluitpun ten onderling verloopt volgens een ander proces dan die van de losse voerstralen). 3. Het programma dient elke willekeurige meetkundige bepaalde of overbepaalde figuratie te kunnen verwerken c.q. vereffenen; ook om het onvoorzien wegvallen van gemeten grootheden door bijv. mechanische defecten (ponsfouten e.d.) op te kunnen vangen (toepassing van het tweede standaardvraagstuk biedt hier uitkomst). Het laatste van de drie genoemde kenmerken betekent tevens, dat het systeem geschikt is voor de berekening van vele typen meetkundige grondslagen, waaronder kringnetten. Het rekensysteem is reeds enkele maanden in gebruik bij de NS, die sinds enige tijd over een zelfregistrerende tachy meter beschikt; de resultaten zijn bemoedigend. Uitvoeriger documentatie is op aanvraag te verkrijgen. Tevens geven wij gaarne inlichtingen over de exploitatie van het systeem. H. Quee Adres N.V. Nederlandse Spoorwegen Afd. Ww 1.3, HGB III kr 1004 Utrecht (tel. 030-35.43.18) GROOTSCHALIGE BASISKAART VAN NEDERLAND Dezer dagen is bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage ver schenen het rapport van een door de Staatssecretaris van Financiën ingestelde werkgroep Leidingenregistratie. Dezer werkgroep heeft het verschillende aspecten van een cen trale registratie van beheerders van leidingen bestudeerd. In het rapport is opgenomen een ontwerp van Wet op de Leidingenregistratie. Op een door de Nederlandse Vereniging voor Geodesie in Delft gehouden studiedag - waar de lei dingenregistratie is behandeld - kwam van vele kanten heel duidelijk naar voren dat voor het beheer van leidingen, maar ook voor een aantal andere zaken, een uniforme basiskaart 144 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 20