Ingenieursscriptie Literatuurinformatie ngt 72 Co van Angelen RADIOPLAATSBEPAL1NGSPROBLEMEN OP HET 1JSSELMEER Een onderzoek naar de invloed van het terrein op de propagatie van radiogolven met een frequentie van 3 MHz. Samenvatting Onder invloed van het terrein worden radiogolven in fase ver traagd in een mate welke afhangt van de afstand tot de zender, de frequentie van de golf en het geleidingsvermogen van het terrein. Uit gedane onderzoekingen is bekend dat land een grotere vertragende invloed heeft op golven dan zeewater, dat weer minder vertragend werkt dan zoet water. In voortplan tingssnelheden uitgedrukt komt dit er op neer dat de gemid delde snelheid over zee groter is dan over land, die weer kleiner is dan over zoet water. Een en ander maakt dat plaats bepaling met het hyperbolisch Sea-Fix systeem voor de Wad denzee is gebaseerd op gemiddelde voortplantingssnelheid op de Waddenzee. Als nu het plaatsbepalingssysteem wil worden gebruikt voor positiebepaling op het IJsselmeer, moeten de afgelezen systeemkoördinaten worden gecorrigeerd voor voortplantingspaden over land en zoet water. Deze patrooncorrecties kunnen empirisch worden bepaald uit kalibratiemetingen, zoals door Rijkswaterstaat in april 1971 verricht met behulp van het Cubic Autotape systeem, of langs theoretische weg zoals in dit afstudeerwerk is gepoogd. De invloed van het terrein op de propagatie kan met formules worden beschreven voor afstanden tot de zender, waarvoor de aarde vlak mag worden ondersteld en voor groter af standen waarbij de bolvorm van de aarde een rol gaat spelen. Uit deze formules kunnen fasevertragingskrommen worden berekend voor de verschillende soorten (homogeen) terrein, waarna met gevonden krommen voor homogene paden de vertraging voor niet homogene transmissiepaden kan worden bepaald via een middelingsproces bekend als de methode van Millington. Voor Sea-Fix golven met een frequentie van 2,876 MHz konden slechts fasevertragingskrommen worden bepaald voor afstanden van de zender waarvoor de aarde nog vlak mag worden beschouwd. Hierdoor is het maar voor een enkel geval mogelijk gebleken, de empirisch verkregen patrooncorrecties theoretisch te ver klaren met de methode Millington. Bedoelde verklaring gaf echter wel aanleiding, te stellen dat het in bepaalde gevallen goed mogelijk is, fasevertraging van golven met een lengte van 100 meter te verklaren met de methode van Millington. Door eenvoudig de afstanden te bepalen die de golven over land en water afleggen, moet het mogelijk zijn met aangeno men verschillende voortplantingssnelheden over de diverse media, de aan te brengen patrooncorrecties te verklaren, welke handelwijze is aangeduid als de lineaalmethode. Voor het IJsselmeergebied is het echter niet mogelijk gebleken om met de lineaalmethode de patroonverschillen te verklaren. Bildmessung und Luftbildwesen 40(1972)1 Bauer: 33. Photogrammetrische Wochen 1971 in Karlsruhe. - Kraus: Interpolation nach kleinsten Qua- draten in der Photogrammetrie. - Bosmanj Eekhartj Kubik: Delft - A Programme System for Surface Approximation. - Torlegard: Digital Terrain Models - General Survey and Swedish Experiences. - Kölbl: Selbstkalibrierung von Auf- nahmekammern. - Albertz: Blocktriangulation ohne Punkt- iibertragung. - Schwebel: Planicart E 2 - ein neues Stereo- kartiergerat. - Hofmann: Ein neues multispektrales Satelliten- Bildaufnahmesystem. - Meier: Zur Filmplanlage in Luftbild- kammern. - Seeger: Symposium über Orthophotographie und Orthophotokarten. Bulletin Géodésique (1971)102 Bosman!Kubik: The computation of geodetic networks with simultaneous estimation of the weights of the measured quantities. - Monger/Albuisson: A new statistical treatment of gravity data. Geodesia 13(1971)12 Zevenbergen: Specialisatie, met name de land meetkunde, in onze huidige samenleving, en dit in verband gebracht met de werkverhoudingen. - Rijsdijk: Cotangenten en snijpuntsbepaling. 14(1972)1 Wesselink: Kavelruil; een jaar ervaringen in Noord-Brabant. - Stegeman: Onderzoek naar de veiligheid van een haven bij het afmeren van tankers. - Friedli: Aufbau und Nachführung eines Leitungskatasters für grossere Stadte. Géomètre (1971)12 Ludot: F.I.G. Commission 7: Modèle pour l'éla- boration d'un projet optimal de remembrement. - Clos- Arceduc: Nonius, Tycho, Vernier. - Cordier: La determina tion des carrés et des racines carrées par la méthode diflféren- tielle. Jenaer Rundschau 16(1971)5-6 Hoppe: Leben und Wirken von Johannes Kep ler, des Begründers der „neuen Astronomie" - zum 400. Ge- burtstag. - Wallenberg: Ernst Abbe als Astronom. - Letsch: Der Weg zum Planetrium des Raumzeitalters. - Moutsou- las: Die Vermessung des Mondes. - Wolf: Van den Volks- und Schulsternwarten der DDR. - Wattenberg: Die Jena- Instrumente in der Archenhold-Sternwarte Berlin-Treptow. - Marx/Pfau/Richter: Objektivprismenaufnahmen mit pris- matischer Schmidt-Platte. - Steinbach: Handsteuerung zur Automatischen Kamera für Astrogeodasie. - Sandig/Hemm- leb: Das Jena-Astrolab - ein neues Feldinstrument zur Orts- bestimmung und Erkundung. - Velhagen: Geratebau und Entwicklung der Ophthalmologic. - Heydenreich: Erfahrun- gen mit der Photospaltleuchte aus Jena. - Menezo Rosalen: Zur Lichtkoagulation mit Xenon-Lampe - Arbeiten mit dem Lichtkoagulator 5000. Navigation 18(1971)2 CebellMatthews: Navigation at the prime meri dian. - Dickerson Jr.: Automatic Omega receiver: Computer- augmented approach to low cost marine navigation. - Hastings/Clifford Barker: Automatic real time Omega ac- 146

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 22