Fotogrammetrie en computer 2e jaargang, no. 7, september 1972 Dr. Ir. G. H. Ligterink Bij het kiezen van een onderwerp voor deze middag heb ik me laten leiden door de omschrijving van de taak die mij werd opgedragen bij mijn benoeming tot lector: nl. het geven van onderwijs in de fotogrammetrie. Een ge detailleerde beschrijving van de ontwikkeling van de fotogrammetrie zou een levendig en kleurrijk tafereel kunnen vormen met vele schakeringen, blikvangers en daarnaast ook rustige pasteltinten. Het zal ons echter veel te ver voeren, indien we hierbij alle belangrijke punten die aandacht geven die zij verdienen. En daarom moet ik mij, ik zou haast zeggen: gelukkig maar, beperken tot een enkele duidelijke lijn uit het bonte tafereel van de foto grammetrie. Fotogrammetrie is, zoals het woord al zegt, het meten in één of meerdere fotogrammen van objecten om afme tingen en ligging daarvan te bepalen. Onder fotogrammen wil ik hier verstaan fotografische afbeeldingen gemaakt met behulp van een camera die de gehele beeldruimte in een kort tijdsinterval in zijn geheel vast legt. Buiten be schouwing worden hier gelaten de moderne opname technieken zoals de line-scan" systemen, waarbij de beeldruimte lijn voor lijn wordt afgetast. Veelvuldig wordt van fotogrammetrie gebruik gemaakt bij moeilijk of niet bereikbare objecten. Voorbeelden hiervan zijn o.a. in de medische wetenschap door toepassing van stereo-fotografie met behulp van Röntgenstralen. Ook wanneer het doel is grootte, snelheid en aard van ver anderingen te bepalen, kunnen fotogrammetrische metho den aangevoerd worden en wel door een serie opnamen, die met bekende tijdsintervallen gemaakt zijn. Deze toe passing zien we bij het bestuderen van de bewegingen van gletschers, golven, wolken, etc. Zo zouden nog vele toe passingsmogelijkheden op andere gebieden genoemd kun nen worden, zoals in de archeologie bij het bepalen van de vorm en ligging van scheepswrakken, bewegingen in een sleeptank, enz. Overwegen we hierbij dat de fotogrammetrie één van de vele toepassingen is waarbij de foto een rol speelt, dan dienen nog vele andere onderwerpen zich ter bespreking aan. In het bijzonder een andere tak van wetenschap, die aangeduid wordt met foto-interpretatie. Voor bodemkundigen, bosbouwkundigen, verkeerstech niek etc. is de foto een belangrijk hulpmiddel, een data bank, waarin vele gegevens overzichtelijk gerangschikt zijn. Hierbij kunnen nog genoemd worden infra-rood op namen en „false colour" techniek. Om redenen die in het begin al genoemd zijn zal ik mij verder beperken tot de fotogrammetrie, in het bijzonder tot de fotogrammetrie in de landmeetkunde. Overigens wil dit niet zeggen dat men fotogrammetrie kan plegen zonder enig begrip te hebben van foto-interpretatie. Het duidelijkst spreekt dit bij het vervaardigen van topo grafische kaarten. Deze kaarten geven immers een be schrijving van de topografie van een deel van het aard oppervlak. De topografie, die zowel de natuurlijke ken merken als de kunstwerken omvat, kan men voor zover zichtbaar in de foto overdragen op de kaart. Men spreekt hierbij ter onderscheiding van foto-interpretatie voor geologische of andere doeleinden wel van topografische interpretatie. De fotogrammetrie in de landmeetkunde ontwikkelde zich aanvankelijk als terrestrische fotogrammetrie. Zij is echter pas goed op gang gekomen bij het gebruik van opnamen vanuit vliegtuigen. Het grote verschil tussen de luchtfoto- grammetrie, die zich snel ontwikkelde in de jaren na 1920, en de terrestrische fotogrammetrie, die nog steeds toe- Openbare les uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van gewoon lector in de fotogrammetrie aan de Technisch Hogeschool te Delft op vrijdag 16 juni 1972 ngt 72 127

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 3