worden ontwikkeld. Spreker stelt dat, in de visie van zijn bureau, er in termen van milieubeheer en ruim telijke ordening in de toekomst zeer hoge eisen zul len worden gesteld aan het vermogen om projecten, soms van zeer grote omvang en lange doorlooptijd, werkelijk op hoog niveau te integreren. 5 Integrale automatisering Over het tweede kernpunt, de automatisering wil de heer Brand slechts enkele dingen zeggen, mede om dat de tijd het niet toelaat hierover al te lang te spreken. Het is de onderzoekende bureaus opgevallen, dat de automatiseringsmogelijkheden, waarbij spreker vooral denkt aan de integratie van de administra tieve- en de technische automatisering, nog worden onderschat. De mogelijkheden zijn dermate groot geworden, dat hij het de hoogste tijd acht om integraal de automatisering ter hand te nemen. Be standen zullen goed opgebouwd moeten worden, ge koppeld aan elkaar, allerlei kenmerken van percelen en vormvoorschriften in akten kan men standaardi seren en men dient tot een zodanig gecoördineerd computercentrum te komen, dat men daaraan niet alleen kan ontlenen alle mogelijke gegevens over akten, grond en eigenaren, maar ook technische ge gevens en uitkomsten van metingen en tevens aller lei management-informatie betreffende de uitge voerde functies, kosten en opbrengsten. Al deze ge gevens kunnen worden gekoppeld en via terminals, time-sharing en data-transmissie ter beschikking staan van de belangengroepen. Dat kan zeker omdat ook ten aanzien van de beveiliging van grote be standen zeer veel is bereikt. Spreker denkt daarbij aan service-centra op provin ciaal en ander niveau bij bijv. gemeenten en op notariskantoren, waar men ogenblikkelijk kan be schikken over veelzijdige en gecombineerde infor matie waardoor men te allen tijde de meest actuele gegevens kan krijgen, mits deze zaak maar gecom bineerd wordt aangepakt. Het zou doodzonde zijn als in de opzet van de automatisering dit te mager of te partieel werd aangepakt, omdat men te zeer gedacht zou hebben dat het alleen maar om de kadastrale boekhouding zou gaan of om de regi stratie. 6 De stijl van leidinggeven Wat betekent al het voorgaande nu voor de stijl van leiding gevenVerschillende dingen zijn al door spreker gezegd. Het betekent dat het in de hele wijze van werken en leidinggeven benadrukken van het vlijtig nastreven van betrouwbaarheid, corruptie vrijheid en nauwkeurigheid zou moeten worden om gebogen tot een „gezondverstand"-benadering met het bewust toestaan van fouten, het bewust nemen van risico's en het zich bewust afvragen van wat men zou doen als men een bureau zou moeten drijven als een particulier bureau, dat zich commercieel moet handhaven. Spreker weet wel dat men in de praktijk gebonden is aan alle mogelijke voorschrif ten en dat het soms een bijna gespleten persoonlijk heid vraagt om én ambtenaar te zijn en daarnaast tóch de risico's van de commerciële bedrijfsvoering te durven aangaan. Het is moeilijk om enerzijds de voorschriften in acht te nemen maar anderzijds toch in bepaalde gevallen met gezond verstand van die voorschriften af te wijken, omdat het de doelstelling ten goede komt. Het betekent ook dat we in onze beoordeling een andere kant op moeten. Spreker heeft in verband met de administratie al gewezen op het gevaar van de „domme ijver". Het is niet eenvoudig het klimaat te kweken waarin deze domme ijver geleidelijk aan verdwijnt. Dat kan alleen via het personeelsplan, de selectiecriteria, de beoordeling, de promotiecriteria, carrière-planning en opleiding. Ten aanzien van de opleiding stelt speker dat het goed is om voor een deel terug te keren naar de oude situatie. We hebben de situatie gekend van specifieke opleidingsprogramma's en opleidings technieken. Dit leidt weer tot opleidingsvaardig heden, maar dit geheel heeft tot gevolg dat ook zo'n „opleidingswinkel" weer gemakkelijk een zaak op zichzelf wordt, een instituut dat geleidelijk aan gaat vervreemden van de levende zich veranderende praktijk. Voor een deel zullen we terug moeten, met medeneming van de ontwikkelde opleidingstech- nische mogelijkheden naar situationeel leiden en op leiden. Een normaal deel van het werk van elke technisch ambtenaar of technisch hoofdambtenaar, van iedereen die leiding geeft, moet zijn het opleiden „on the spot", het evalueren van die opleiding aan ngt 72 159

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 13