de hand van een zinvol opleidingsschema. Zodoende kan die opleiding worden geïntegreerd in de hele wijze van leiding geven. Dit betekent dat ook in het werkoverleg een ander klimaat moet ontstaan, waar bij de manier waarop samengewerkt wordt, van hoog tot laag, een heel ander karakter zal moeten krijgen. Niet het karakter als afgebeeld in fig. 11. Het is in een aantal gevallen erg verstandig om ook naar de medewerkers in de uitvoering te luisteren, omdat zij vaak komen aandragen met iets dat goed gebruikt kan worden. Dat wil zeggen dat deze stijl van leiding geven, het integreren van de opleiding, het anders beoordelen van de situatie, noodzaken tot despecialisatie en tot een grotere mobiliteit in de carrière. Anders dreigt voortdurend het spook van de verstarring door een te gespecificeerde, een te geperfectioneerde manier om een bepaald probeem aan te pakken. 7 Een strategisch plan Ten aanzien van het vierde kernpunt, de opstelling van een strategisch plan is spreker van mening dat toekomstige technologische ontwikkelingen gebun deld zullen moeten worden. Er zullen vakspecialis ten nodig zijn, die die technologische ontwikkeling en het beleid ten aanzien daarvan coördineren. In het coördinatierapport is door de onderzoekende bureaus ervoor gepleit om in Nederland zoveel mogelijk alles wat zich bezig houdt met de technolo gische ontwikkeling van de geodesie, zodanig te bundelen, dat er zich inderdaad een strategisch plan gaat aftekenen om met de bestaande capaciteit per celen, grotere oppervlakken en topografische ge gevens zo doelmatig mogelijk in kaart te brengen. In dit strategisch plan dienen zowel de landmeet kundige ontwikkelingen, als die op het gebied van de rechtszekerheid, de ruimtelijke ordening, de organisatie en het personeelsbeleid te worden. De bureaus hebben opgenomen, in dit verband ook suggesties van landmeetkundige aard gedaan, waar van de insiders zeggen dat er uitsluitend futurologie mee wordt bedreven. Toch meent spreker dat het nuttig is zich te bezinnen over de vraag of men niet aan de ene kant van het kaarteerproces zou kunnen volstaan met een eenvoudige veldschets van een perceel en het vastleggen van bepaalde eigendoms- HOREN grenzen, om aan de andere zijde tenslotte aan te sluiten aan de plans die via de fotogrammetrische dienst kunnen worden ontwikkeld. Hoe kunnen wij dit zo slim mogelijk in stadia over bruggen, zodanig dat we met een minimum aan moeizame meet-, reken- en tekenarbeid toch een maximum aan geodetische gegevens in verschillende vormen kunnen verschaffen. Dit zal nog veel onder zoek vragen en het is bepaald niet eenvoudig, waar bij spreker niet wil verhelen onder de indruk te zijn geraakt van de geweldige voortgang, die, althans in de technische ontwikkelingsstadia, op dit gebied is bereikt. Wij zien echter ook in het bedrijfsleven, dat die bedrijven die niet zeer tijdig een deel van hun budget bewust afstaan voor gekoppelde research en ontwikkeling, het loodje leggen. De grote bedrijven zijn daarvan zó diep doordrongen, dat ze vanuit deze overtuiging al zonder meer een deel van hun budget hiervoor reserveren. Dit geldt naar sprekers mening zeker voor een dienst of voor diensten, die zo'n belangrijke bijdrage kunnen hebben in maatschappelijk zeer belangrijke problemen, die alles te maken hebben met ruimtelijke ordening, met het milieubeheer en met een zo goed mogelijk gebruik van de schaarse ruimte in Nederland. Spreker besluit met de hoop uit te spreken dat dat gene wat hij in sneltreinvaart en wellicht ietwat provocerend verteld heeft, toch een beeld geeft van de feitelijke achtergronden van waaruit de bureaus zijn te werk gegaan. Hij spreekt daarnaast de ver wachting uit, dat de gaten die hij zeker heeft laten vallen in de discussie zullen worden opgevuld. JULLIE KRIJGEN INSPRAAK EN MEDEZEGGENSCHAP MAAR DAN WIL IK JULLIE OOK NIET MEER Overgenomen uit; Stuutskrant Krant v. h. Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden Fig. II 160 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 14