Ingenieursscripties L. Boeije A. van Lamsweerde HOE BEZWAARLIJK ZIJN BEZWAREN? Een analytisch onderzoek naar het aantal bezwaren in de ruilverkavelingsprocedure Samenvatting Het aantal ingediende bezwaren tegen respectievelijk de lijst van rechthebbenden en schattingen, het plan van toedeling en de lijst der geldelijke regelingen neemt duidelijk toe. Dit diende als uitgangspunt van een onderzoek, dat een bestude ring inhield van het aantal bezwaren, de toename ervan en de reden waardoor deze toename tot stand gekomen is. Dit laatste in relatie met factoren zoals schaalvergroting van de ruilverkavelingsblokken. Er is alleen van die factoren ge bruik gemaakt die cijfermatig bekend waren. Getracht is een getalmatige beoordeling van de bezwaren in alle ruilverkavelingen te vinden en een eerste aanzet te geven tot een verklaring van het gedrag van sterk afwijkende ruil verkavelingen ten aanzien van de bezwaren. Hierdoor zal het misschien mogelijk worden in de voorbereiding van een be paalde ruilverkaveling het gedrag van de toekomstige be zwaren te herkennen en op grond daarvan het aantal eventueel te verminderen. Samenwerking met een agrarisch-socioloog zal zeker van nut zijn. In het eerste gedeelte van de scriptie is de ruilverkavelings procedure, voorzien van enkele kanttekeningen, beschreven. In het tweede gedeelte worden naast de resultaten van een enquête, die gehouden werd onder de landmeter-deskundigen van de ruilverkavelingsdienst, de resultaten van het onder zoek behandeld. Enkele conclusies hieruit waren: - Het aantal bezwaren per oppervlakte-eenheid en per stem gerechtigde neemt de laatste jaren nauwelijks toe. - Er bestaat geen direct verband tussen de houding van de stemgerechtigden op de stemmingsvergadering en de later ingediende bezwaren. - De streek waarin een ruilverkavelingsblok ligt, is sterk be palend voor het aantal ingediende bezwaren. - Een goede planning van de zittingsdagen van de rechter commissaris en de rechtbank zou de gehele tijdsduur van de bezwarenbehandeling kunnen bekorten. - Een ruilverkavelingsbureau pakt de bezwaren efficiënter aan als zij meer bezwaren te verwerken krijgt. Als een apart deel zijn de bijlagen opgenomen. Hierin staan gegevens van 224 ruilverkavelingen en een 70-tal grafieken, die als basis gediend hebben voor de interpretatie. A. V. Hoekstra HET DIGITALISEREN VAN GRAFISCH VOORGESTELDE INFORMATIE Samenvatting De ontwikkeling van digitale computers en tekenautomaten heeft een snelle en foutloze verwerking van grote hoeveel heden informatie mogelijk gemaakt. Benodigde gegevens kunnen in veel gevallen worden ontleend aan een analoge afbeelding. Het digitaliseren van afbeel dingen met behulp van moderne apparatuur biedt goede mogelijkheden om de efficiency van bestaande werkmethoden te verhogen en technieken toe te passen die vroeger niet mogelijk waren. Een computer of tekenautomaat is bij de interpretatie van een digitaal bestand vaak een onmisbaar hulpmiddel, maar geen garantie voor het welslagen van elke poging om grafisch voorgestelde informatie te vervangen door informatie in de vorm van cijfers. De mogelijkheden van de digitaliseringsapparatuur én de wijze van coderen spelen bij het digitaliseren een belangrijke rol. In de scriptie zijn de kenmerkende eigenschappen van ver schillende meetsystemen toegelicht. Daarbij komen speciaal de volgende instrumenten aan de orde: - Haromat; - Codimat; - d-Mac, P. F. System 2; - d-Mac, P. F. System 2-HA; - Haropen; - Aristogrid; - Geameter; - I.B.M. Cartographic Scanner. Voorts worden een aantal praktische aspecten behandeld, met name: - controle en correctie van de gedigitaliseerde informatie; - de benodigde tijdsduur; - kosten van de apparatuur; - ervaringen met operationele systemen. De coördinatenlezers, waarbij het meetmerk met de hand wordt ingesteld, lenen zich vooralsnog het beste voor de meest voorkomende planologische en kartografische toepas singen. De precisie waarmee diverse afbeeldingen met derge lijke coördinatenlezers kunnen worden gedigitaliseerd is onderzocht bij - Haromat; - Codimat; - d-Mac, P. F. System 2; - Aristogrid. Daarnaast is nog een onderzoek verricht naar het benodigde aantal punten voor de grafische weergave van een gedigitali seerde kromme met een vloeiend verloop. P. J. M. van Leijsen ENKELE UITZETWERKZAAMHEDEN BIJ GEMEENTEN EN RIJKSWATERSTAAT Samenvatting Grondslagmeting en opmetingen t.b.v. de kaartvervaardiging nemen bij de landmeetkundige diensten een belangrijke plaats in. Na onderzoek blijkt het uitzetwerk een even intensief en belangrijk deel van het landmeetkundig werk te zijn. Het per centage uitzetwerk t.o.v. alle voorkomende landmeetkundige werkzaamheden bedraagt 29%, berekend volgens het ge wogen gemiddelde. Een niet onbelangrijk percentage, hoewel er in de opleiding voor geodetisch ingenieur weinig aandacht aan wordt besteed. Bij de gemeenten Amsterdam en Rotterdam is het uitzetwerk bestudeerd, dat verricht moet worden om alle objecten van het uitbreidingsgebied op zijn juiste plaats te brengen. In de voorbereidings- en uitvoeringsfase van zo'n gebied maken vele gemeentelijke diensten gebruik van de door de afdeling Landmeten vervaardigde kaarten. Omdat elke dienst apart zijn eigen details op zo'n kaart uitwerkt en maten daarvan ontleent, is het voor een goed maatvoeringsbeleid nodig dat hiervoor een matenplan wordt gebruikt. Het bijhouden, bij werken en verstrekken van maten is een taak die centraal ge regeld dient te worden door de gemeentelijke afdeling Land meten. De afdeling Landmeten van de gemeente brengt in de voorbe reidingsfase van een uitbreidingsgebied dat gehele gebied op nieuw in kaart. Dit is uiteraard overbodig, omdat bij het op spuiten alle topografie verdwijnt. Het leggen van een goede 166 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 20