Berichten ngt 72 grondslag om het gebied heen en het hieraan vastmeten van de grens is immers voldoende, omdat daarmee de ligging van heel het gebied is vastgelegd. Bovendien vraagt de afdeling Stadsontwikkeling vaak om een kaart met een schaal 1 200 van het aangrenzende gebied, om bij het ontwerpen een goede aansluiting met het bestaande gebied te krijgen. Een maten- plan met schaal 1 1.000 is hier beter te gebruiken, omdat daarmee alles rekenkundig kan worden bepaald om een goede aansluiting te verkrijgen. Bij de gemeentelijke praktijk en wellicht ook elders, is het opvallend dat de x- en y-ligging van een bouwwerk wordt uitgezet door de afdeling Land meten en dat de hoogte slechts op een punt in de omgeving wordt aangegeven. De overbrenging van het hoogtepeil naar het bouwwerk zelf komt dan meestal voor rekening van de aannemer van dat bouwwerk. Bij de gemeente Rotterdam is verder ingegaan op de uitzet- werkzaamheden die nodig waren voor de aanleg van de metro. Alle voorkomende landmeetkundige werkzaamheden, dus ook de zgn. projectmetingen, worden door de eigen gemeente lijke afdeling Landmeten verricht. Nadat alle voorbereidende meetwerkzaamheden zijn verricht wordt begonnen met de heiwerkzaamheden. Omdat hier een speciale heimethode is toegepast, met gepréfabriceerde palen met nastelbare paal kop, is een goede maatvoering en veel landmeetkundig uitzet- werk vereist. Na het heien volgt het afzinken van de elders ge maakte tunnelstukken. Hiertoe is speciale apparatuur ver vaardigd, om de plaats en ligging van het tunnelstuk onder water vrij nauwkeurig te weten. Tijdens het afzinken komen de gegevens, van die apparatuur én die van de 3 landmeet- posten op de oever, naar één centrale commandopost, van waaruit ook de lieren voor het afzinken worden bediend. Het bovengrondse gedeelte van de metro is gebouwd als viaduct, met ondersteuningskolommen en geprefabriceerde inhang- liggers. Daartoe moeten de kolommen vrij nauwkeurig ge bouwd worden, omdat daarin de verkanting en de hoekver- draaiing langs het tracé moet worden opgenomen. Veel uit- zetwerk is verder verricht bij het leggen van de rails. Voor 10 km dubbel spoor dient o.a. de plaats van ongeveer 44.500 railstoelen uitgezet te worden. Momenteel worden de Noordelijke Randweg en het verkeers knooppunt „Terbregseplein" aangelegd, ter voltooiing van de „Ruit Rond Rotterdam" waarvan de Rijkswaterstaat op drachtgever is. Voor het ontwerpen van de weg wordt gebruik gemaakt van verschillende kaarten, met tenminste 4 verschil lende schalen. Van al deze kaarten zijn eigenlijk alleen de kaarten 1 10.000 en 1 1.000 nodig. De ontwerpvoor schriften en het berekenen van het tracé vormen de basis voor het berekenen van de uitzetgegevens. Dit berekenen is sinds 1965 volledig geautomatiseerd en wordt steeds aangevuld met nieuwere toepassingen. Het verkeersplein is in het begin stadium, tot 1970, uitgezet m.b.v. het meetlijnensysteem en bij de aanschaf van een elektro-optische afstandmeter is overgegaan op de poolcoördinatenmethode. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een 14-meter hoge meettoren in één opstelpunt. Het hele verkeersplein wordt uitgezet door de landmeetkun dige afdeling van de Rijkswaterstaat, nl. de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Alleen het uitzetten van de kolommen van de viaducten wordt gedaan door een land meetkundige van de directie Bruggen. Dit is de enige directie die zelf over een landmeetkundige beschikt. Deze zet de kolommen uit volgens dezelfde methode en met gebruikma king van dezelfde punten als de Meetkundige Dienst. Daar naast draagt hij ook de zorg voor een goede maatvoering bij het maken van de geprefabriceerde elementen, waarmee grote delen van het viaduct worden gemaakt. Dit dient, evenals bij alle geprefabriceerde objecten, zeer nauwkeurig te gebeuren, vooral bij die elementen waarin bogen en verkanting zijn opgenomen. VERSCHENEN Map Projections for geodesists, cartographers and geographers by P. Richar- dus en R. K. Adler. North-Holland Publishing Company 200 pages, 7 tables, 100 graphs. Price Dfl 60,00 F.I.G.-Fachwörterbuch De eerste 9 delen van het F.I.G.-Fachwörterbuch zijn ver schenen. Het gehele werk bestaat uit 17 delen. De prijs be draagt per deel 6.00 DM, het gehele werk 50,00 DM. Het F.I.G.-Fachwörterbuch is verkrijgbaar bij het Institut für Angewandte Geodasie, Kennedyallee 151, D-6, Frankfurt am Main. In een van de volgende nummers zullen aan deze nieuw ver schenen boeken besprekingen worden gewijd. OPRICHTING VAN EEN VERENIGING VOOR BOUWRECHT Na afloop van een vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Instituut voor Bouwrecht zijn op dinsdag 27 juni jl. een aantal leden van dit bestuur en enkele andere in het bouwrecht geïnteresseerde personen overgegaan tot de op richting van een Vereniging voor Bouwrecht. Deze stap vloei de voort uit een reeds enige tijd in de boezem van het bestuur levende overtuiging, dat als meest wenselijke voortzetting van de sinds 1959 op gang gebrachte ontwikkeling op bouw- rechtelijk gebied gezien moest worden het in het leven roepen van een Vereniging voor Bouwrecht. Daardoor zou tegemoet gekomen kunnen worden aan de behoefte om een groter aantal personen te betrekken bij de beoefening van het bouw recht en bij de gedachtenwisselingen en persoonlijke ont moetingen van bouwrechtelijk geïnteresseerden, waarvoor sinds 1959 de Commissie Bouwrecht en sinds einde 1968 haar opvolgster de Stichting Instituut voor Bouwrecht zich hebben ingezet. Een goede verdere ontplooiing van deze activiteiten vergt de medewerking van een groter aantal geïnteresseerden dan mogelijk is binnen het organisatorische verband van het bestaande Instituut voor Bouwrecht, dat gebonden is aan de grenzen van de stichtingsvorm. Wel werd van belang geacht dat de nieuw op te richten Vereniging in financieel en orga nisatorisch opzicht door het Instituut gesteund zou worden en zijn met het oog daarop personele en organisatorische banden tussen het Instituut en de Vereniging tot stand ge bracht. Het Instituut heeft zich bereid verklaard de secretariaats werkzaamheden voor de Vereniging te verrichten en de Ver eniging in de voorkomende gevallen ook financieel te steunen en benoemt uit dien hoofde drie van de zeven bestuursleden. De Vereniging voor Bouwrecht heeft ten doel het op onaf hankelijke wijze bevorderen van de belangstelling voor en de wetenschappelijke en praktische beoefening van het bouw recht en van de studie van de daarmee verband houdende juridische en maatschappelijke vraagstukken en verschijn selen in het algemeen. Voorlopig heeft men als concrete doelstellingen op het oog het houden van jaarvergaderingen met behandeling van daarvoor uitgebrachte pre-adviezen, het deelnemen aan de tot nu toe door het Instituut voor Bouw- 167

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 21