van hun machine al eens nader bekeken hebben, zullen het met ons eens zijn dat het een zeer knap stukje techniek is. Het afdrukken maakt echter wel een knerpend geluid. Sommige fabrikanten hebben daarom gezocht naar een systeem waarbij het afdrukken eveneens geluidloos geschiedt. De machines van het type Hewlett Packard 9100 kunnen worden uitgerust met een losse printer die afdrukt op „electro- sensitive" papier. Een vonkje brandt als het ware het cijferbeeld in het papier. Dit gebeurt nagenoeg geruisloos. Voordeel: grote duidelijke cijfers. De stroken kunnen gemakkelijk vermenigvuldigd wor den in bijv. een Rank Xerox machine. Nadeel: de prijs. De papierrollen kosten ƒ14,per stuk. De serie 9800 van Hewlett Packard is uitgerust met een thermische printer. Hierbij wordt gebruik gemaakt van papier dat de eigenschap heeft blauw te ver kleuren zodra het sterk verwarmd wordt. Dit papier is veel goedkoper maar heeft het nadeel dat het lastig gereproduceerd kan worden. Onmogelijk is het reproduceren echter niet hetgeen met afbeelding 8 bewezen wordt. Een van de nevenvoordelen van de aanwezigheid van een printer is de mogelijkheid om een pro gramma dat zich in het geheugen van de machine bevindt uit te laten typen. Na een bepaald comman do tikt de machine alle opdrachten uit (meestal in een cijfercode). Dit is bijv. gedaan in afb. 9. Bij het ontwerpen van een programma is dit onmisbaar. Het komt maar zelden voor dat een nieuw pro gramma reeds bij de eerste keer vlekkeloos draait. Intikfouten, denkfouten, en vaak het over het hoofd zien van kleinigheden zijn inherent aan het pro grammeren ongeacht of het nu een grote IBM- installatie betreft of een kleine tafelcomputer. Het (steeds weer) uittypen van het programma verge makkelijkt dan het opzoeken van een fout. Gebruik als handmachine Hieronder verstaan we het niet-geprogrammeerd gebruik van de machine. In principe kan uiteraard elke tafelcomputer ongeprogrammeerd worden ge bruikt maar bij het ene type gaat het wel gemakke lijker dan bij het andere. Machines zoals IME en Hewlett Packard leveren bij het handrekenen geen enkel probleem op. Bij sommige merken echter moet men te veel nadenken en te veel onthouden om nog veilig met de hand te kunnen rekenen. Geschiktheid als handmachine kan een belangrijk punt van overweging zijn bij de aanschaf. Zo wor den bij het Laboratorium voor Geodesie vooral bij onderzoekwerk de tafelcomputers vaak gebruikt voor weliswaar ingewikkelde maar eenmalige be rekeningen. Het heeft dan geen zin hiervoor een programma te maken. Van belang is dan een tafel computer bij de hand te hebben met veel ingebouwde functies en die overzichtelijk is in haar bediening. Overigens verwachten we dat door het op de markt verschijnen van niet-programmeerbare machines met ingebouwde functies het handgebruik van de programmeerbare tafelcomputer af zal nemen. Nadere gegevens betreffende enkele programmeerbare machines We zullen nu van een aantal machines een korte omschrijving geven. Enkele van de genoemde ma chines zijn nog slechts zeer kort op de markt. De prijzen zijn bij benadering opgegeven en hebben alleen tot doel de lezer een idee te geven van de aanschafkosten. Kortingen (soms tot 20%) zijn niet vermeld, evenmin is de b.t.w. in de prijs inbegrepen. De volgorde waarin de machines zijn vermeld is betrekkelijk willekeurig. Ze houdt geen enkel ver borgen advies in. Het is trouwens niet mogelijk de beste tafelcomputer aan te wijzen. Wel is het mogelijk de beste tafelcomputer aan te wijzen voor een bepaald rekenbureau maar dan moet men de aard van de werkzaamheden en het personeel van dat bureau kennen. Het ene bureau is beter gebaat met een machine van het merk X, het ander kan beter merk Y nemen. Het Olivetti P 602-systeem De Programma 101 van Olivetti was de eerste tafel computer die in Nederland voor landmeetkundig werk werd gebruikt. In een betrekkelijk korte tijd werd een groot aantal van deze machines door land meetkundige diensten gekocht. Hoewel de machine naar de inzichten van thans (nog maar vijf jaar later!) traag en verouderd is, heeft zij haar charme beslist nog niet verloren. Een aantrekkelijke eigen- 178 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 10