tit!kUiti schap van de Olivettimachines is de interessante programmeercode. Deze is uiterst consequent en logisch opgebouwd en laat een groot aantal ver takkingen toe. Inmiddels is het model 101 weer door nieuwe modellen opgevolgd en thans is een compleet systeem, P 602, leverbaar. De basismachine (Olivetti spreekt van een micro computer) kan gekoppeld worden aan rand apparatuur, zoals een magneetbandcassette, pons- bandlezer, ponsbandponser en voorts aan verschil lende meetinstrumenten, tekenmachines, weeg schalen etc. Vier selectietoetsen maken het mogelijk 32 voorwaardelijke en onvoorwaardelijke sprong- opdrachten in de programma's in te bouwen het geen betekent dat de machine zeer ingewikkelde stroomdiagrammen kan verwerken. Het geheugen van de machine bestaat uit drie reken- registers met een capaciteit van 30 cijfers elk, negen numerieke geheugenregisters waarin negen ge tallen van 30 cijfers öf 18 getallen van 15 cijfers óf 36 getallen van zeven cijfers of combinaties hiervan kunnen worden opgeborgen. Voorts vier registers voor het opbergen van instructies. Bij gebruik van acht numerieke registers kan de machine 384 instruc ties bevatten. Voorts bevat de machine een ROM (Read Only Memory). Dit is een extra geheugen dat onder meer programma's bevat voor het be palen van goniometrische en logaritmische functies. De programma's kunnen op magnetische kaarten worden vastgelegd. De printer verwerkt 1800 tekens per minuut. De machine kan indirect adresseren, d.w.z. het adres van de geheugenplaats waarin een getal moet worden opgeborgen kan worden berekend. Dit kunnen we vooral toepassen bij het invoeren van getalgegevens. Bijvoorbeeld bij de hoekvereffening van een veelhoek. Daarbij worden eerst alle hoeken in de machine gebracht. Bij het indirect adresseren behoeft men dan slechts het adres van de eerste hoek op te geven. Alle volgende hoeken worden dan opgeborgen in een register dat steeds één adres nummer hoger is. Aan de basismachine kan worden gekoppeld een magneetbandeenheid. Dit is een extra geheugen met directe programmeertoegankelijkheid. Instruc ties en getallen kunnen rechtstreeks met de basis- •HwrtöMU>4,00 Afb. 5. Het Olivetti P 602-systeem. Rechts een magneetbandeenheid, links de ponsbandapparatuur. ngt 72 179

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 11