te experimenteren. Ir. C. W. Corbet, thans in dienst bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat heeft toen een blanco band gevuld met landmeet kundige programma's. De machines van Hewlett Packard De machines van Hewlett Packard, de HP's zoals ze in de dagelijkse praktijk genoemd worden, bieden zeer veel mogelijkheden. Dank zij het eenvoudige, voor zichzelf sprekende toetsenbord, is het werken met de machine zowel manuaal als programmatisch beslist niet moeilijk. Hewlett Packard heeft een reusachtig leveringsprogramma van elektronische apparatuur. Computers vormen daarvan „slechts" een onderdeel. De HP-tafelcomputers zijn uitermate bedrijfszeker. De beide modellen 9100A en 9100B die op een aantal landmeetkundige bureaus in gebruik zijn, zijn inmiddels al weer opgevolgd door de 9800- serie. Een bijzonderheid van de machines uit deze nieuwe serie is dat naast de sexagesimale verdeling en de radialen ook onze vertrouwde centesimale ver deling als „hardware" aanwezig is. Het aansluiten van de verdeling kan zowel met de hand als pro grammatisch geschieden. Bij het model 9810 geeft een lichtje aan welke verdeling is aangesloten. De machines lenen zich uiteraard bijzonder goed voor landmeetkundig werk. Vooral in de Bonds republiek beschikken vele bureaus over een of meer van deze machines. Het voordeel hiervan is dat de koper van een HP-machine een uitgebreide land meetkundige programmabibliotheek bijgeleverd krijgt. De modellen van de 9800-serie kunnen worden uit gerust met verwisselbare ROM's, zoals gezegd een afkorting van Read Only Memory. We geven de voorkeur aan een goed Nederlands woord: blok- geheugen. Het blokje van vijftien toetsen links in de machine (zie afb. 7) is bij de standaarduitvoering van de machine nog zonder betekenis. Men kan er niets mee doen. Men kan echter een blokgeheugen kopen (kosten circa ƒ2000,en dit aanbrengen in het linkervak van de drie vakken boven de zichtbare rekenregisters. De vijftien toetsen krijgen dan als Afb. 7. Het model 9810 van Hewlett Packard. het ware een opschrift en een betekenis. Brengt men het mathematische blokgeheugen in, dan kunnen met de toetsen goniometrische, cyclometrische, logaritmische en exponentiële functies worden be paald. Voorts twee toetsen voor het omzetten van rechthoekige coördinaten in poolcoördinaten en omgekeerd. Deze beide toetsen worden praktisch bij elke landmeetkundige berekening gebruikt. Voorts zorgt het blokgeheugen ervoor dat de machine ge schikt gemaakt kan worden voor het rekenen met complexe getallen. Zonder meer kan gesteld worden dat voor landmeetkundig werk de aanschaf van een mathematisch blok noodzakelijk is. Alleen om budgettaire redenen zou men zich kunnen behelpen met alleen de standaardmachine maar niet langer dan een jaar. De blokgeheugens zijn verwisselbaar. Het wis kundige blok eruit en vervangen door een statistisch blok doet de machine als bij toverslag veranderen. Allerlei berekeningen die vaak voorkomen in de statistiek liggen nu onder de vijftien toetsen ver scholen. Zogenaamde „overlays" kunnen over het toetsenbord worden gelegd en zorgen voor de bij passende onderschriften. Een derde mogelijkheid biedt het „User Definable Block". Wanneer dit geheugen ingebracht is kan de gebruiker negen zelfgekozen functies aan de toetsen toekennen. In principe kunnen dit land meetkundige berekeningen zijn die dus met een druk op de knop kunnen worden aangeroepen. Bij het model 9810 moet de printer apart worden gekocht. De machine kan ook alfanumerieke uit voer leveren. Hiertoe is een speciaal blokgeheugen nodig. De alfanumerieke uitvoer verhoogt de lees baarheid van de papierstrook aanzienlijk. Men moet echter wel bedenken dat elk lettertje één pro- grammastap kost en elk woord nog eens drie pro grammastappen extra. Dat betekent dat men bij het kopen van een alfanumeriek blok een machine ngt 72 181

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 13