deze wijze van programmeren biedt, te noemen. We volstaan met de opmerking dat het mogelijk is met de machine conversationeel te werken dat wil zeggen een vraag- en antwoordenspel te leveren. Dit is ook mogelijk met de 9810 maar daarbij komt dan echter veel overbodige informatie op de papier strook. Bij de HP 9820 verschijnen de vragen in de „draaiende krant" en de antwoorden op de strook. Bij het bovengenoemde programma voor de veel hoek verschijnt na een mededeling op de papier strook betreffende de naam etc. van het pro gramma, in het venster de vraag „Hoeveel hoeken?" Na de beantwoording van de vraag verschijnt telkens een nieuwe vraag: „Beginargument?" „Eindargument?" en ook de vraag „Akkoord?" als op de strook de sluitterm is afgedrukt. De machine is uiteraard bijzonder geschikt voor onderwijs. Bij het Laboratorium voor Geodesie is een onderzoek gaande betreffende het gebruik van de HP 9820 als „leermachine". De machine is leverbaar in twee modellen: 173 registers of 429 registers. Het eerste model vinden we voor landmeetkundig werk iets te klein. We geven daarom de voorkeur aan het grote model. Om de lezer enig idee te geven van deze grootte: de machine kan 36 vergelijkingen met 36 onbekenden oplossen. Bij het Laboratorium voor Geodesie is tevens een onderzoek gaande in hoeverre de ma chine toegepast kan worden bij wat grotere ver effeningsvraagstukken. De prijs van het grote model met twee blokgeheugens bedraagt circa ƒ31.000, De opbouwmogelijkheden van de IME-apparatuur Het computersysteem van IME kan vooral aan kleine landmeetkundige diensten uitkomst bieden. De basismachine model 86 is voor landmeetkundig werk geschikt en heeft het voordeel in verhouding zeer goedkoop te zijn: 3500,Deze basis machine is niet-programmeerbaar. Zodra de finan ciële mogelijkheden aanwezig zijn kan men de machine uitbreiden met een Digicorder. Dat is een programmeerapparaat met 512 stappen. In de pro gramma's kunnen zes voorwaardelijke en een on voorwaardelijke sprongopdracht worden uitge voerd. Prijs van de Digicorder 4500,De moge lijkheden van de machine worden sterk vergroot door de aankoop van de M ultistorage, een geheugen eenheid met 30 geheugenplaatsen van 16 cijfers of 60 van 10 cijfers. Tenslotte kan men de machine uit breiden met een uitvoereenheid, een schrijfmachine van 6000, Het uitwendige geheugen bestaat uit randpons- kaarten. Een landmeetkundige programmabiblio theek is aanwezig. Een bijzonderheid van de machine is dat er een los toetsenbord op kan worden aangesloten, dat met een kabel tot 30 meter met de basismachine ver bonden wordt. De prijs van een los toetsenbord met een kabel van bijv. 10 meter is 1250,Met een los toetsenbord kunnen twee rekenaars de ge hele apparatuur beurtelings gebruiken, zonder daarvoor te behoeven lopen. Dit vergroot het rendement van de machine niet onaanzienlijk. Uiteraard leent de basismachine zich uitstekend voor handbediening. Seiko De Seiko S 301 is een eenvoudige machine, ook eenvoudig in het programmeren, die ondanks de beperkte mogelijkheden (geen functietoetsen voor Afb. 10. De IME-machine model 865 met rechts de programmeereenheid, de Digicorder. 184 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 16