522 getal registers. In prijs van ƒ14.000,tot ƒ25.000,Alle machines zijn van het type I. Er kan veel randapparatuur op worden aangesloten. De machines bezitten de centesimale verdeling als „hardware". Kort voor het afsluiten van dit artikel maakte de auteur kennis met het nieuwste model uit de 300- serie. Een kleine, zeer compacte machine die op batterijen en op het lichtnet kan werken. De op drachten aan de machine kunnen haakjes bevatten dus bijv. /(cos (p sin i/r). Ook deze kleine machine bezit de centesimale verdeling als hardware. Functietoetsen voor goniometrische functies e.a. zijn aanwezig. De machine kan geleverd worden zonder programmeermogelijkheden of met een pro grammageheugen van 80 stappen. Voor landmeet kundig werk prefereren we het niet-programmeerbare model. De prijs is bij het schrijven van dit artikel nog niet bekend. sin, cos e.d.) bruikbaar is in de landmeetkunde. De machine bevat in haar grootste uitvoering 153 stappen, vijf getalregisters en een accumulator. Ook sprongopdrachten kunnen worden uitgevoerd. Een zeer uitgebreide landmeetkundige bibliotheek is aanwezig, ook herleidingsprogramma's voor af standmeters zoals Wild RDS, Kern K 1 RA en de Wild Distomat, Dl 10. Het uitwendige geheugen bestaat uit ponskaarten. De prijs van de machine is ƒ10.000,—. De importeur van dit merk brengt zeer binnenkort het model S-500 op de markt. Dit is een grote machine van het type I. Er zijn 40 getalgeheugens en 959 programmastappen. Voorts heeft de machine ingebouwde functietoetsen voor goniometrische en logaritmische functies. Compucorp Van het merk Compucorp bestaat een groot aantal modellen. Het is onmogelijk deze alle te noemen. Behalve algemene modellen met opklimmende mogelijkheden zijn er speciale modellen voor statis tische berekeningen en zelfs een model „Surveyor" speciaal voor landmeetkundig werk waarbij land meetkundige berekeningen zoals argument en af stand met een druk op de knop kunnen worden aan geroepen. In de 400-serie vindt men modellen van 512 stappen en 74 getalregisters tot 4096 stappen en Afb. 12. De laatste nieuwigheid kort voor het afsluiten van het artikel: de Compucorp batterij-calculator! Afb. 11. Een eenvoudige tafelcomputer, de Seiko S 301. ngt 72 185 COAD Clear entry

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 17