Monroe De Monroe-machines van de 1600-serie vertonen zeer veel overeenkomst met de Compucorp- machines. Ze komen blijkbaar uit dezelfde fabriek. Ook bij Monroe treffen we een speciale machine voor de landmeetkunde. Toch geven we voor een land meetkundig werk de voorkeur aan een van de vele goed uitgekiende „scientist" modellen boven dit surveyor-model. De ingebouwde landmeetkundige functies zijn namelijk niet rechtstreeks bruikbaar in ons land in verband met de hoekverdeling en de tellingen. Zowel bij de 1600-serie als bij de 1700- serie kan men met een basismodel beginnen en telkens wanneer de problemen (of de financiële mogelijkheden) groter worden een eenheid bij kopen. Evenals bij Compucorp is het door de grote verscheidenheid van modellen niet mogelijk alle modellen te noemen. Sony Het duurste model van Sony kost ongeveer 8000, heeft 253 stappen en 12 verzamelregisters. Het is een ongecompliceerde machine die zich gemakkelijk laat bedienen. Wanneer men geen behoefte heeft aan het comfort en de mogelijkheden die grote tafelcomputers bieden, dan zijn machines als deze zeer wel bruikbaar. Een landmeetkundige en een wiskundige bibliotheek worden bijgeleverd. Diehl De Diehlmachines zijn origineel van constructie. Deze originaliteit maakt dat we op deze machines mogelijkheden hebben die we op andere machines missen. Het bouwen van lussen in programma's en het opbergen van gegevens kan zeer gemakkelijk gebeuren. Het programmeren vraagt enige bijzon dere aandacht maar de machine is dan ook (mede gezien de kwaliteit) goedkoop. De basismachine die voor landmeetkunde geschikt is, de Algotronic kost ƒ8500,Ook het model Combitron kan op een landmeetkundig bureau goede diensten ver richten. Het uitwendig geheugen is ponsband. Er is een groot aantal landmeetkundige programma's. Het model Algotronic heeft 320 stappen en 32 getalregisters. Een ponsbandeenheid die de bruik baarheid van de machine sterk verhoogt, kan wor den bijgeleverd. Minicomputers De minicomputers staan tussen de tafelcomputers en de grote rekenautomaten in. Zij vallen daarom buiten het bestek van dit artikel. De minicomputers hebben veel meer mogelijkheden dan een grote tafel computer. Ze kunnen met een of meer „echte" programmeertalen werken, er kunnen grote ge heugens op aangesloten worden, ze kunnen soms gekoppeld worden aan grote automaten. Ze zijn echter ook duurder dan de grote tafelcomputers en vragen meer computervakkennis bij de bediening. Toch zouden we diensten, die naar een oplossing zoeken voor hun rekenwerk willen adviseren ook de minicomputers in hun vergelijkend onderzoek te betrekken. In sommige gevallen lijkt de mini- computer een betere oplossing dan een grote tafel computer. De plaats van de tafelcomputer in de landmeetkundige praktijk In de afgelopen vijf jaren heeft de programmeerbare tafelcomputer een plaats veroverd in de landmeet kunde. Een groot aantal machines vond in korte tijd zijn weg naar de landmeetkundige diensten vooral van gemeenten en provincies. Het ziet er nog niet naar uit dat de tijd waarin de tafelcomputer weer terrein gaat verliezen nabij is. Daarvoor leent de machine zich te goed voor het dagelijks voor komende landmeetkundige rekenwerk. Omdat de machines maar weinig mechanische onderdelen bevatten zijn ze ook niet onderhevig aan slijtage. Verreweg de meeste tafelcomputers zijn even onver woestbaar als de legendarische Brunsviga. De ma chines zijn relatief goedkoop en voorlopig nog goedkoper dan een terminal die aangesloten is op een centrale computerinstallatie. Er zijn vele soorten en modellen tafelcomputers zodat elke gebruiker in staat is die machine uit te zoeken die past in zijn begroting, die geschikt is voor zijn rekenwerk en die past in de organisatie. Daarom bestaat er zelfs voor een kleine dienst al een programmeerbare tafelcomputer die rendabel is. De tafelcomputer is zeker rendabel als men aan dat woord een ruimere betekenis toekent dan alleen maar een financiële. Het werken met een tafel computer is prettig. De resultaten zijn bovendien 186 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 18