Agenda nauwkeurig omdat er minder tussenresultaten af gerond worden en er doorgaans met een groot aantal significante cijfers wordt gewerkt. Eerstejaars studenten bij de onderafdeling geodesie werken uit sluitend met tafelcomputers en de ervaring is dat zij veel en veel minder rekenfouten maken dan vroeger met mechanische machines. Omdat het rekenen snel gaat en weinig inspanning vereist ziet men ook niet op tegen wat extra con trole, tegen het bevredigen van nieuwsgierigheid: „wat zou er nu uitgekomen zijn als ik die andere methode gevolgd zou hebben?" Berekenen van „moeilijke" overgangsbogen zoals klothoïden kost nauwelijks inspanning. Praktisch elk merk tafelcomputer heeft een aantal klothoïden- berekeningen in het programmapakket opgenomen. De tafelcomputer heeft ook invloed op de reken methoden. Veelhoeksvereffening volgens de bena deringsmethode 1 heeft geen enkele zin meer. Men past onder het motto „baat het niet dan schaadt het niet" altijd methode II toe. Rekenmethoden die bij voorkeur toegepast werden, omdat ze minder onder hevig waren aan invloeden van afrondingsfouten hebben in vele gevallen hun voorrang verspeeld. Het oplossen van vier vergelijkingen met vier on bekenden volgens de schema's van de h.t.w. is teruggebracht tot het intypen van twintig getallen en een simpele druk op de starttoets. Er kunnen nog slechts fouten gemaakt worden bij de in- en de uitvoer van getallen. Die moeten dan ook terdege gecontroleerd worden. Bij de aanschaf van een tafelcomputer ontstaat merkwaardigerwijs dikwijls de situatie dat men tenslotte moet kiezen tussen twee machines die beide hun eigen voor- en nadelen hebben, een moei lijke keus soms. Het kan dan van belang zijn te bedenken dat bij tafelcomputers de persoonlijke voorkeur een belangrijke rol speelt. Er zijn rekenaars die zich slechts gelukkig voelen achter het merk A en aan het merk B nooit kunnen wennen en daar mede ook minder prestaties leveren. Dit feit deed zich al voor bij de mechanische machines en geldt, misschien nog wel in sterkere mate, voor de tafel computers. Daarom is het goed dat de man die uit eindelijk met de machine moet werken een stem in het kapittel heeft. Uiteraard heeft ook de auteur zijn hart verpand aan een bepaalde machine, zoals de lezer misschien zal hebben gemerkt. In de jarenlange samenwerking met importeurs is hij er echter van overtuigd geraakt dat de rekenmachine-industrie zonder uitzondering zijn uiterste best doet om een voortreffelijk produkt te leveren met een goede service. De schrijver wil gaarne deze importeurs en hun vertegenwoordigers bedanken voor het vele materiaal dat ze voor het schrijven van dit artikel ter beschikking stelden. 7 november 1972 Regionale bijeenkomst N.V.G. en N.G.L. Hotel „Overcingel", Stationsplein, Assen 9-10 november 1972 Congres Nederlandse Vereniging voor Geodesie Onderwerp: Onderwijs en Onderzoek. Breda 10 november 1972 Algemene Vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor Geodesie Turfschip, Breda 1 december 1972 Vereniging voor Fotogrammetrie Lezing H. Meijer, ing.Voorverkennen Algemene ledenvergadering 8 december 1972 Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde Hotel Noord-Brabant, Utrecht 18-19 oktober 1973 Congres Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde Jaarbeurs Congres- en Vergadercentum, Utrecht ngt 72 187

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 19