Ingenieursscripties Berichten A. H. Polderman OVER SCHEEPSWRAKKEN EN FOTOGRAMMETRIE Samenvatting In de IJsselmeerpolders liggen vele (oude) scheepswrakken. Deze kunnen van archeologisch en scheepsbouwkundig be lang zijn. Conservering van deze wrakken is technisch moei lijk uitvoerbaar en erg duur, daarom wordt het hout meestal na opgraving vernietigd. Om toch zoveel mogelijk informatie over de opgeruimde wrakken te kunnen bewaren, worden ze onder andere in tekening gebracht (mits ze belangrijk genoeg zijn). Dit in tekening brengen gebeurde tot nog toe op een onbe vredigende manier. De oudheidkundige afdeling van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RYP), die verant woordelijk is voor de opgravingen, heeft daarom de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat verzocht, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om, met inscha keling van fotogrammetrische opnamen, het tekenwerk over te nemen. Het onderzoek, gericht op het afleveren van zoveel mogelijk informatie tegen de laagste kosten, is door schrijver dezes met steun van de Meetkundige Dienst en in nauwe samen werking met de deskundigen van de RYP verricht. In de scriptie wordt een hoofdstuk gewijd aan de relevante scheepsbouwkundige theorie. De uit deze theorie volgende regels en hun invloed op de te volgen werkwijze worden besproken. De moeilijkheden en mogelijkheden die zich voordoen bij het fotograferen van wrakken worden geanalyseerd. De verwerking van de (digitale) meetgegevens uit de foto's is geautomatiseerd, waarbij onder andere een programma is ontwikkeld, dat het mogelijk maakt om lijnentekeningen te verkrijgen. De lijnentekeningen van een schip beschrijven de scheepsvorm. De opzet van de te volgen procedure bij het fotograferen en opmeten van volgende wrakken wordt, voor zover mogelijk, beschreven. Enige afgeleverde tekeningen zijn als bijlagen bijgevoegd. RECTIFICATIES Omslag oktobernummer De laatste pagina van dit nummer is 169 i.p.v. 176. Pag. 149 Organisatorische en economische aspecten van landmeetkundige diensten Door een misverstand is de naam van de auteur van de samenvatting van de lezing, ir.G.S.C. van Beek, van wiens hand ook het verslag van de discussie is, verkeerd weerge geven. De redactie heeft hiervoor haar excuses aangeboden. Pag. 152 De schema's in linker- en rechterkolom zijn respectievelijk de figuren 3 en 4. Pag. 160 linkerkolom, 9e en 8e regel van onder te lezen als volgt: organisatie en het personeelsbeleid te worden opgenomen. De bureaus hebben in dit verband ook NIEUW RADIONET VOOR BEPALING POSITIES OP NOORDZEE Op vrijdag 30 juni 1972 werd in Hoek van Holland een nieuw radioplaatsbepalingsnet in gebruik genomen. Dit radionet - de zgn. Holland chain - is van belang voor de navigatie van de scheepvaart en voor het bepalen van posities bij allerlei activiteiten op de Noordzee. Het nieuwe radio plaatsbepalingsnet is het eerste in zijn soort voor de Noord zee dat door een centrale overheid werd opgericht. De Ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Defensie gaan het radionet gezamenlijk exploiteren. De Holland chain geeft in het zuidwesten aansluiting op de England chain en in het noorden op de Frisian Islands chain. Met deze drie posten, die alle op hetzelfde systeem berusten, ontstaat een radioplaatsbepalingsnet dat de gehele zuidelijke Noordzee bestrijkt. Tegelijk met het in gebruik nemen van het nieuwe radionet zal de afdeling Hydrografie van het Ministerie van Defensie nieuwe zeekaarten uitgeven voor de Noordzee en de toegang tot Europoort. Op deze kaarten zal het uitge straalde radiopatroon van Holland chain zijn ingetekend. De Holland chain bestaat uit zenders in Gilze-Rijen, Heiloo en Sas van Gent en een controlecentrum in Hoek van Holland. De plaats van de zenders is zodanig gekozen dat enkele (rechte) positielijnen van het uitgestraalde radiopatroon samenvallen met de assen van de Euro- en Maasgeul. Dit is van belang voor de navigatie van diepstekende mammoet tankers, die op hun route van en naar Europoort gebruik maken van de in de zeebodem gebaggerde geulen. REGIONALE BIJEENKOMST N.V.G. EN N.G.L. TE ASSEN Op dinsdag 7 november 1972 zal in hotel ,,Overcingel", Stationsplein 10 te Assen een regionale bijeenkomst worden gehouden. Aanvang 20.00 uur. Ir. J. H. W. Makkinga, hoofdingenieur van het kadaster te Assen zal op deze avond een inleiding houden over De procedure van een ruilverkaveling. Na een kort overzicht van de historische ontwikkeling zal spreker de verschillende fasen van een wettelijke ruil verkaveling belichten en tenslotte iets vertellen over een mogelijke toekomstige herziening. De N.V.G.-commissaris voor het district Noord, ir. W. Bakker VERSCHENEN Rijkswaterstaat Communication (1972) 13 H.Ph.v.d. Schaaf tSystems for automatic computation and plotting of position fixing patterns. I.T.C. Publications Series A nr. 53 B. Makarovic: The Applications of Automated Equipment in Photogrammetry 188 ngt 72

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 20