/y nr\i Tafelcomputers 2e jaargang, no. 9, november 1972 H. C. VAN DER HOEK Inleiding Het schrijven van een artikel over tafelcomputers is een hachelijke onderneming. Immers het beeld dat de markt van deze machines vertoont is even ver anderlijk als de Hollandse wolkenlucht in april. Het is heel goed mogelijk dat de markt zich wijzigt in de tijd gelegen tussen het schrijven van dit artikel en het verschijnen van het desbetreffende nummer van het NGT. De auteur weet zeker dat het artikel over een jaar verouderd zal zijn. En over een paar jaar is het eerder een bron van vermaak dan van informatie. Hoogstens zal de lezer dan nog als be langrijkste informatie uit het artikel kunnen halen dat in 1972 de eerste vertalende tafelcomputer aan de markt kwam. De in het artikel beschreven ma chines zullen dan echter alle zijn verouderd en mis schien zelfs nietmeer leverbaar. Dit artikel is dan ook niet meer dan een beeldje uit een film. Het beoogt slechts algemene informatie te geven over tafelcomputers, in het bijzonder aan hen die voor het eerst met deze materie in aanraking komen. De snelle ontwikkeling van de tafelcomputers mag geen reden zijn om de aanschaf steeds maar uit te stellen. Diensten die onmiddellijk nadat de Olivetti Programma 101 op de markt verscheen deze ma chine hebben gekocht, hebben reeds een vijftal jaren plezier van deze machine en zullen allerminst de neiging voelen om de machine van de hand te doen, ook al is deze in vergelijking met de machines van nu verouderd. Het is niet mogelijk een artikel met algemene infor matie over tafelcomputers te schrijven zonder merknamen te noemen en bepaalde modellen te be schrijven. Het aantal merken en modellen is echter zo groot dat het onmogelijk is alle machines aan bod te laten komen. De apparaten die in dit artikel bij name genoemd worden, hebben dit slechts te danken aan het feit dat de auteur ze toevallig kent en er lange of korte tijd mee heeft kunnen werken. Een van de vragen die de koper van een tafel computer altijd stelt is: „hoe is de kwaliteit en hoe is de service?" Nu zijn er beslist geen „slechte" machines aan de markt. De felle concurrentie ver hindert dat. Als de koper zich geheel gerustgesteld wil voelen, zowel voor wat betreft de kwaliteit als voor de aankoop van dat model, dat voor zijn werk het meest geschikt is, doet hij er goed aan vooraf advies te vragen aan een neutrale deskundige. Overheidsdiensten kunnen daarvoor terecht bij de Rijkskantoormachinecentrale, Prinses Beatrixlaan 16, 's-Gravenhage, tel. 070-837300. Voor de rijks diensten is dit overleg voorgeschreven, voor provin ciale, gemeentelijke en andere diensten is het facul tatief. De Rijkskantoormachinecentrale heeft een volledig overzicht van alle aan de markt zijnde machines terwijl ze ook vaak verrassend goed in de toekomst kan zien voor wat betreft het verschijnen 72 SUMMARY Desk computers Both programmable and non-programmable desk computers are described in this article. Special attention is paid to the advantages of the non-programmable computer fitted with built-in fixed programs for trigonometric functions, etc. After dealing first with the principle of the programmable desk computer, a description is given of some types presently available on the market. Among other things some details are given about working with the Hewlett Packard 9820, a desk calculator with a compiler. The article concludes with an outlook on the future of the desk calculator for topographical and geodetic work. ngt 72 171

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 3