Bij de aanschaf van een elektronische machine kan men voor de keus komen te staan: programmeer bare machine of niet-programmeerbare. De pro grammeerbare machine is duurder en vraagt om rendabel te zijn een regelmatige toevoer van reken werk. Een aantrekkelijke eigenschap van de grote programmeerbare machines is dat zij ingebouwde programma's hebben voor het bepalen van allerlei functies bijv. goniometrische functies. Men stelt de hoekwaarde in en met één druk op de knop verschijnt de sinus of cosinus van de hoek in het venster gewoonlijk in minstens tien decimalen. Terugzoeken vraagt niet veel meer inspanning. Het komt in de praktijk dan ook wel voor dat kostbare tafelcomputers voor een deel van de tijd voor dit werk worden gebruikt. Daarvoor is de machine echter te duur. Het lag daarom in de lijn van de verwachting dat er machines op de markt zouden verschijnen die niet-programmeerbaar zijn maar wel ingebouwde programma's voor bepaalde functies bevatten. Een voorbeeld van zo'n machine ziet u in afb. 2, de „pocketcalculator" van Hewlett Packard. Deze merkwaardige zakrekenmachine (zij past inderdaad gemakkelijk in de zijzak van een colbert jasje) kost ongeveer 2.000,Naast de gewone rekenkundige bewerkingen kan de machine machts- verheffen (met een willekeurige exponent), wortel trekken, het omgekeerde van een getal bepalen en bevat voorts toetsen voor de functies log, ln, e", sin, cos, tan, arc sin, arc cos, are tan terwijl er een ge heugenplaats is voor het vasthouden van een con stant getal. Bij het uitvoeren van de berekeningen staat een zogenaamd stapelgeheugen ter beschikking d.w.z. boven het zichtbare register bevinden zich nog drie onzichtbare registers waarin getallen en tussenresultaten tijdelijk kunnen worden opgebor gen. Het kleine apparaatje, dat zoals de afbeelding laat zien gemakkelijk in de hand gehouden kan worden, komt tot prestaties die enkele jaren geleden nog weggelegd leken voor een verre toekomst. De machine kan op (oplaadbare) batterijen werken of op het lichtnet. Het leren werken met de machines kost nauwelijks moeite. Eerstejaarsstudenten in de geodesie beheersen de machine in één middag vol komen. De capaciteit is tien cijfers. De machine gaat, zodra een getal van meer dan tien cijfers voor komt, automatisch over in een drijvende komma- vorm, d.w.z. een uniform gevormd getal van tien significante cijfers en een macht van tien waarmede dit getal vermenigvuldigd moet worden. Het ziet er naar uit dat ook de andere merken dit type machine spoedig op de markt zullen brengen. Dit is een gunstige ontwikkeling voor het landmeetkundig rekenen. Op bureaus waar een programmeerbare tafelcomputer te veel van het goede is kan een niet- programmeerbare machine met ingebouwde functies goed op haar plaats zijn. Veel keus is er nog niet. Naast de boven beschreven Hewlett Packard 35 is ook het merk Casio, model fx-1 (zie afb. 3) sinds kort in de handel. Deze machine heeft een grotere Afb. 2. De „pocketcalculator" van Hewlett Packard, een computer in zakformaat. Afb. 3. Een niet-programmeerbare machine met ingebouwde functies: de Casio fx-1. ngt 72 173

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 5