alleen de wortel kan trekken uit een getal dat in x staat. 8. De inhoud van het register x wordt vervangen door de wortel uit die inhoud. 9. De inhoud van x, dus de gevraagde waarde van c wordt afgedrukt. 10. End-instructie; deze heeft vaak een dubbele functie; hij geeft het einde van het programma aan en houdt meestal ook een terugkeerop- dracht in naar stap nr. 0, zodat de machine onmiddellijk gereed staat voor een volgende berekening. Dit is slechts een eenvoudig voorbeeld. Zelfs bij een kleine tafelcomputer zijn er reeds mogelijk heden voor het verwerken van aanzienlijk inge wikkelder programma's. De meeste tafelcomputers kunnen sprongopdrachten uitvoeren naar een be paald volgnummer van het programma waardoor delen van het programma worden overgeslagen of meer dan eenmaal kunnen worden doorlopen. Deze sprongopdrachten kunnen onvoorwaardelijk zijn of voorwaardelijk. In het eerste geval wordt altijd ge sprongen, in het laatste alleen als bijv. de inhoud van x groter is dan die van y. Grote tafelcomputers zoals de machines van Olivetti, Wang en Hewlett Packard laten het maken van subprogramma's toe. Bij landmeetkundige programma's worden veel voorkomende deelberekeningen zoals argument en afstand als subprogramma opgenomen. Verwerking van het programma Bij eenvoudige tafelcomputers kan men het pro gramma rechtstreeks op de tafelcomputer ontwer pen, bij grotere tafelcomputers is dit niet meer mogelijk. Men ontwerpt dan de programma's vooraf op papier, eventueel op papier met een spe ciale liniatuur. Is het ontwerp-programma klaar dan kan het in het geheugen van de machine worden gebracht. De machine moet daartoe eerst in de „programmeer fase" worden gebracht. Dit kan gebeuren door het indrukken van een toets gemerkt met „program" of met het typische „learn". De opdrachten 0 tot 10 uit het voorbeeld kunnen dan achtereenvolgens in de machine gebracht wor den door de corresponderende toetsen in te drukken. De machine bergt deze instructies in haar geheugen op. De meeste machines bezitten een toets gemerkt „run"; hiermede kan de machine in de rekenfase gebracht worden, d.w.z. ze kan het programma gaan uitvoeren. Het is noodzakelijk het programma goed te testen op de juiste werking door de uitkomst verkregen met het programma te vergelijken met een op andere wijze verkregen uitkomst. Om verschillende redenen is het nodig minstens twee verschillende tests uit te voeren. Eén juiste uitkomst garandeert niet de goede werking van het programma. Fouten, zoals „delen door nul" of „are sin 225" worden door een optisch signaal aangegeven. Het is gewenst dat de machine dan geblokkeerd wordt maar dit is helaas lang niet bij alle tafelcomputers het geval. Vaak verschijnt een lichtsignaal dat on middellijk weer verdwijnt zodra de volgende toets wordt ingedrukt. Is het programma voldoende getest dan kan men er verder zorgeloos mee werken. Men voert getal waarden voor a en b in en de machine drukt on middellijk c af en staat gereed voor een volgend getallenpaar a en b. Vaak laat men elke stopopdracht door een printopdracht volgen. Het ingevoerde getal wordt dan direct afgedrukt op de strook. Dit ver gemakkelijkt een controle achteraf. Vooral de een voudige tafelcomputers drukken de ingevoerde ge tallen automatisch af. Het geheugen Bij het boven beschreven eenvoudige programma kunnen we volstaan met het gebruik van de beide rekenregisters. Bij meer ingewikkelde berekeningen is het echter nodig tussenresultaten of constanten in het geheugen op te bergen; dit gebeurt in getal- registers. Gewoonlijk kan één register één getal bevatten. Ook de opdrachten worden in het ge heugen opgeborgen, in opdrachtenregisters. Meestal kan één register 10 tot 14 stappen bevatten. Nu komt er iets waar men bij de aankoop van een tafelcomputer terdege op moet letten. Er zijn name lijk twee typen tafelcomputers. De machines van type 1 bevatten een aantal registers waarin alleen stappen kunnen worden opgeborgen en een aantal registers waarin alleen getallen kunnen worden op- ngt 72 175

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 7