verschil; een ponskaart kost een cent en een magne tische kaart niet zelden tien gulden. Ponsmateriaal is echter eerder beschadigd en werkt veel en veel trager. De mogelijkheid om een programmabibliotheek op te bouwen is van zo grote betekenis dat men gerust kan zeggen dat programmeerbare machines die de programma's niet uitwendig kunnen bewaren onge schikt zijn voor gebruik op een landmeetkundig bureau. Juist bij het intikken van de programma's maakt men veel fouten die dikwijls niet gemakkelijk hersteld kunnen worden. Wanneer het intikken van een programma kan worden beperkt tot eenmaal en daarna nooit weer, is ons dat des te liever. Een magnetische kaart kan twee programma's be vatten. De magnetische band, gewoonlijk opgeborgen in een cassette kan meer programma's bevatten. Dit heeft veel voordelen. Op een bandje kan men bijvoorbeeld alle programma's vastleggen die kun nen worden gebruikt bij een matenplan. De band wordt ingelezen en met een druk op een genummerde toets kan men het gewenste rekenprogramma op roepen. Vooral de machines van het merk Wang leveren op dit punt bijzondere prestaties. Andere machines kunnen vaak gekoppeld worden aan randapparatuur waardoor dezelfde mogelijk heden ontstaan. In het algemeen is dit echter duur der. Magnetische banden en kaarten die beschreven zijn met een of meer programma's kunnen weer worden uitgewist en beschreven worden met andere programma's. Het is natuurlijk wel verdrietig als een met zorg samengesteld programma door een bedieningsfout ongewenst wordt uitgewist. De kaarten en banden moeten daarom wel een beveili ging hebben tegen dit ongewenste uitwissen. Meestal is deze aanwezig in de vorm van het afknippen van een hoekje van de kaart of het breken van een plastic lipje in de cassette. Behoudens het aan wenden van min of meer ingewikkelde trucs kan de kaart of band nooit meer worden uitgewist. De in- en uitvoer Bij de tafelcomputer verschijnen de resultaten ge woonlijk met verlichte cijfertjes in een venster. Er zijn verschillende technische uitvoeringen. We gaan hierop niet nader in. Wel merken we op dat bij zon licht sommige machines slecht zijn af te lezen. De verlichte cijfertjes kunnen het tegen het zonlicht niet bolwerken en men moet dan voortdurend de zonwering of de gordijnen sluiten. De afleesbaarheid van het venster bij zonlicht is een punt waarop men bij de aankoop moet letten. Naast het zichtbaar worden van de resultaten in een venster hebben we ook graag de in- en uitvoer op een papierstrook. De hogere prijs die dit in enkele ge vallen meebrengt is dat zeker waard. Ideaal is de uitvoer op een betrekkelijk smalle telstrook echter ook weer niet. De rekenaar die druk in de weer is, is op een gegeven moment omringd door opkrullende strookjes. Deze strookjes bemoeilijken vaak een goede archiefverzorging. De rekenaar die dagelijks met een tafelcomputer omgaat ziet daarom ver langend uit naar een schrijfmachine die aan de tafel computer gekoppeld kan worden. Naast getallen- uitvoer beschikt hij dan ook over alfanumerieke uit voer (letters, leestekens, enz.). Het is dan mogelijk de uitvoer zeer overzichtelijk in tabelvorm met op schriften af te leveren. Het is jammer dat de kleinere landmeetkundige diensten bij de aanschaf van een gekoppelde schrijfmachine gewoonlijk op budget taire problemen stoten. De aanschaf van een ge koppelde schrijfmachine kost gewoonlijk rond ƒ10.000,—. De Hewlett Packard machines uit de 9800 serie be zitten de mogelijkheid tot alfanumerieke uitvoer op de papierstrook. Dit verhoogt de leesbaarheid van de stroken zeer en verruimt ook de gebruiksmoge lijkheden van de machine. Door het afdrukken van in het programma opgenomen vragen en antwoor den maakt men het gebruik van de machine voor leken (d.w.z. leken op het gebied waarop het pro gramma betrekking heeft) aanzienlijk eenvoudiger. Een van de grote voordelen van de tafelcomputer is de geruisloosheid. Gewoonlijk is slechts het suizen van de ventilator hoorbaar. Dit voordeel kan echter volkomen teniet worden gedaan door het afdrukmechanisme. Vaak bestaat het afdrukmecha- nisme namelijk uit een sneldraaiende metalen cylin der waarop zich de matrijsjes van de cijfers bevinden. Op het juiste ogenblik slaat een hamertje het papier via een inktlint tegen de rol. De bezitters van een Olivetti Programma 101 die het printmechanisme ngt 72 177

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 9