aspecten bij landmeetkundige instellingen Verslag van de studiedag gehouden te Delft op 24 mei 1972, door E. Draisma, ing. Een landmeetkundige opleiding op M.T.S.-niveau Commissie van Steenis. De commissie inzake de maatschappelijke bruikbaarheid en opleiding van landmeettechnici - ongetwijfeld beter bekend onder de naam van haar voorzitter als de commissie Van Steenis-overwoog in haar rapport, gepubliceerd in het tijd schrift voor K. en L. van 1955 nummer 5 blz. 257 e.v., de vraag of het gewenst was een examen op middelbaar land meetkundig niveau in te stellen. Zij stelde dat bij verschillende landmeetkundige diensten en instellingen behoefte bestond aan werkkrachten die routinewerk zouden kunnen verrichten. Naar het oordeel van de commissie Van Steenis zou het op de weg van de toenmalige Nederlandse Landmeetkundige Fede ratie liggen de gedachte aan een middelbaar technische oplei ding in de landmeetkunde te stimuleren; of eventueel - zo stelde deze commissie - zou de Stichting N.L.F.-examens examens op dit niveau door haar examencommissie kunnen laten afnemen. Deze suggesties zijn niet overgenomen door het bestuur van de N.L.F., daar deze in een publikatie in het tijdschrift voor K. en L. van 1957 nummer 3 blz. 217 e.v. stelde geen lagere examens te zullen laten afnemen door de examencommissie dan de bestaande examens van landmeetkundig tekenaar, rekenaar en landmeettechnicus. Werkgroep i, Nederlandse vereniging voor geodesie Wat zijn de overwegingen van Werkgroep 1 van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie geweest om terug te komen op het door het bestuur van de N.L.F. in 1957 inge nomen standpunt. De werkgroep heeft overwogen dat 1. het maatschappelijk als onbetamelijk wordt gezien dienst opleidingen in stand te houden en te creëren waardoor degenen die deze opleidingen volgen op een te jeugdige leeftijd gedwongen zijn een beroepskeuze te doen waarvan de consequenties door hen niet kunnen worden overzien; 2. de bestaande dienstopleidingen van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers en van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, én de examens van de stichting N.L.F.-examens alle uit nood geboren zijn door schaarste aan geschoold en vakbekwaam personeel 3. het aantal gegadigden dat deelneemt aan de N.L.F.- examens niet afgenomen is na het instellen van een H.T.S.- opleiding in de landmeetkunde; 4. en als laatste voert de werkgroep aan dat er een toenemen de vraag is naar goed opgeleide krachten in binnen- en buitendienst op middelbaar technisch niveau met een al gemene basisopleiding. Analyse bestaande opleidingen Naast de opleidingen te Delft en Utrecht kennen we op middelbaar technisch niveau als dienstopleidingen: 1de opleiding voor het examen van landmeetkundig ambte naar van de Dienst Kador aan het C.T.O. te Apeldoorn. 2. de basisopleiding landmeetkunde van de M.D. Als externe opleidingen zijn tot stand gekomen opleidingen ter behaling van de diploma's. 3. landmeetkundig tekenaar, rekenaar en landmeettechnicus van de stichting N.L.F.-examens. 4. adspirant-landmeetkundige en landmeetkundige van P.B.N.A. Uit bijlage I - gevoegd bij het rapport van de werkgroep over de interne en externe opleidingen, hoofdstuk 36 - zal u duide lijk geworden zijn dat geen uniformiteit te ontdekken is in de stof van deze opleidingen en dat geen juiste indruk kan wor den verkregen van het niveau van deze opleidingen. Waarschijnlijk zijn de eisen van de Stichting N.L.F.-examens en de P.B.N.A.-examers theoretisch ergens met elkaar te ver gelijken, waarbij evenwel de N.L.F.-examens tevens een indi catie geven over de praktische kwaliteiten. Van de dienstopleidingen stelt de werkgroep dat de basisop leiding van de M.D. iets breder en algemener landmeetkundig is dan de opleiding voor landmeetkundig ambtenaar Kador. M.T.S. - LANDMEETKUNDE WENSELIJK Na ampele overweging heeft de werkgroep gemeend het be stuur van de N.V.G. te moeten aanbevelen te streven naar coördinatie van al de bestaande opleidingen en wel door de instelling te bevorderen van een algemene basisopleiding in de landmeetkunde op M.T.S.-niveau. Wat is een middelbaar technische school De M.T.S. hoort thuis in de volgorde L.T.S.-M.T.S.-H.T.S.- T.H.; welke opeenvolging de lijn aangeeft van de praktisch werkende tot de theoretisch denkende mens. Ontstaan is dit schooltype uit de behoefte van de maatschap pij en zij leidde in haar beginfase haar leerlingen op tot ge kwalificeerde krachten in een beroep of beroepengroep. In middels is de opleiding omgebouwd tot een voorbereiding met een brede algemeen technische aard, waarop later een vak opleiding kan steunen. De redenen voor deze ombouw zijn onder andere geweest: 1. het bezwaar dat de leerlingen op een te jeugdige leeftijd een keuze denken te doen uit een veelheid van richtingen. 2. de behoefte van de maatschappij aan M.T.S.-ers met een goede vorming, en minder aan M.T.S.-ers met een be- roepstechnische scholing. De opleiding is momenteel dan ook gericht op een theoretisch technische vorming waarbij handvaardigheid en het leren van feitenkennis wel van betekenis is, doch niet het belangrijkste geacht wordt. Het ligt in de lijn der verwachting dat het ambachtelijke en specialistische karakter van de M.T.S. steeds minder geaccen tueerd wordt, én dat dan ten bate van de algemene basisop leidingen. Als hoofdafdelingen waar algemene basisopleidingen worden gegeven, kunnen genoemd worden bouwkunde, werktuig bouwkunde en elektronica. De inspectie van het nijverheids onderwijs waakt evenwel voor het creëren van opleidingen met een te specialistisch karakter, alhoewel wel specialis tische opleidingen aanwezig zijn, met name aan de Christiaan Huygensschool te Rotterdam en de elektrotechnische school te Amsterdam. Specialistische opleidingen dienen volgens de inspectie een vervolgcursus van de basisopleiding te zijn. M.T.S.-landmeetkunde specialistisch? De vraag die nu dan ook beantwoord dient te worden is de volgende: is een middelbaar technische opleiding in de land meetkunde aan een M.T.S. specialistisch of niet? Wellicht is de geodesie - en daarmede de landmeetkunde - ngt 72 199

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 11