Bericht ngt 72 een extra hinderpaal blijken te zijn. Maar: „goed voorgaan doet goed volgen", dus: wie weet? Ik ben zeer ingenomen met dit resultaat van de inspanning onzer Duitse collega's. Met belangstelling en enig ongeduld zie ik de nog ontbrekende overige acht delen, en het ,,R"-deel van het woordenboek tegemoet. Voorlopig zijn, in beperkte mate, losse „Teilhefte" verkrijgbaar voor 6 DM per stuk. Op het hele boek (17 delen) kan men intekenen voor 50 DM. Dat noem ik te geef! Zeker voor een werk van deze omvang (8000 termen, ongeveer 2500 pagina's). Dat betekent ruim 0,6 cent per term, en bijna 2 cent per pagina. „Esquire" is duurder. Dat kost, met inbegrip van onbedrukte, en „onbe klede" bladzijden met blote juffers, ruim 5 cent per pagina! „Gesamtregister" krijgt men er bij het „Fachwörterbuch" dan later nog gratis bij ook. Bestellingen kan men richten aan: Institut für Angewandte Geodasie, D 6000 Frankfurt- am-Main (B.R.D.), Kennedyallee 151. Opmerkingen over de inhoud (Anderungswünsche en Ver- besserungsvorschlage), richte men aan de Geschaftsstelle des Deutschen Vereins für Vermessungswesen, D. 6100, Darm stadt (B.R.D.), Petersenstrasse, Geodatisches Institut der Technischen Hochschule. Andere vakwoordenboeken Op het ogenblik dat ik dit schrijf, wordt juist een Interna tionaal Cartografisch Woordenboek (Multilingual Dictiona ry of Technical Terms in Cartography) in Canada ten doop gehouden, onder de auspiciën van de „Association Carto- graphique Internationale" (A.C.I.). Bijzonderheden hierover vindt men in het Geografisch Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijksk. Genootschap (K.N.A.G.), V (1971), No. 1, blz. 90-91. Ook dit woordenboek belooft een fraai en gaaf geheel te worden. Reeds lang geleden (in 1961), verscheen, eveneens bij Argus (Elsevier), een Zeventalig Fotogrammetrisch Woordenboek. Eigenlijk een Woorden///'.vt: definities en voorbeelden ont breken. (Multilingual Dictionary for Photogrammetry, English, French, German, Italian, Polish, Spanish, Swedish). Ook daarvan lijkt mij een tweede druk inmiddels broodnodig geworden. Dit brengt mij op een heel ander chapiter. Aan het „Fach wörterbuch" werkten zowel Fotogrammeters (ITC-ers) als Cartografen mee. De wederzijdse bereidwilligheid liet op dit punt niets te wensen over. Maar toch houdt het gelijktijdig naast elkaar bestaan van drie afzonderlijke meertalige woor- denboekenop verwante vakgebieden als Geodesie (Geometrie), Fotogrammetrie en Cartografie, het onvermijdelijk gevaar in van overlapping en verdubbeling. En elkaar niet dekkende definities van hetzelfde begrip. Daarom ware het te wensen dat ook hier de thans overal optredende schaalvergroting haar invloed deed gelden. En dan in gunstige zin. Per slot van rekening vormen Cartografen, Fotogrammeters en Geodeten in de wereld betrekkelijk kleine groepen. Het ideaal moet dus m.i. zijn: één meertalig vakwoordenboek voor de drie boven genoemde disciplines gezamenlijk. Een boek mèt definities én voorbeelden. In het Frans, het Duits, en het Engels als het kan (en equivalenten in andere talen). In het Engels alleen als het moet, met equivalenten in het Duits en het Frans en liefst vele andere talen. Zou dat teveel verwacht zijn? Ik begroet hierbij in elk geval alvast met vreugde het „Fach wörterbuch" als een veelbelovend begin! COMMISSIE LANDINRICHTINGSWET INGESTELD De ministers van Landbouw en Visserij en van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening hebben op 25 oktober jl. een Commissie Landinrichtingswet ingesteld. Deze interdeparte mentale commissie heeft tot taak voorstellen uit te werken voor een Landinrichtingswet ter vervanging van de Ruil- verkavelingswet 1954. Zij is bevoegd deskundigen en belang hebbende instanties en organisaties te horen. De commissie telt 16 leden, te weten voor het ministerie van Landbouw en Visserij: - Ir. S. Herweijer, directeur-generaal voor de Landinrichting en de Visserijen (voorzitter) - Mr. G. J. van Dinter, directeur Juridische en Bedrijfs organisatorische Zaken (secretaris) - Ir. J. M. Koopman, directeur van de Cultuurtechnische Dienst (secretaris) - Ir. J. Verkoren, directeur van het Staatsbosbeheer - Ir. A. de Zeeuw, algemeen directeur Agrarische Produktie, Verwerking en Afzet voor het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening: - Ir. Th. Quené, directeur-generaal van de Ruimtelijke Ordening (vice-voorzitter) - Ir. F. C. Prillevitz, hoofd afdeling Landinrichting Rijks planologische Dienst - Mr. J. W. Scheffer, hoofd Centrale afdeling Juridische Zaken voor het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk: - B. M. van Griethuysen, directeur Natuurbehoud en Openluchtrecreatie - Mr. R. M. Vos, directeur Centrale Directie Wetgeving en Juridische Zaken; voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat: - Mr. G. J. Balkenstein, directeur Waterstaatsrecht - drs. J. Kars, directeur Financieel-economische en Plano logische Zaken voor het ministerie van Financiën: - Ir. M. J. te Nuyl, directeur van het Kadaster en de Open bare Registers - Mr. R. M. Smits, hoofd van de sectie Landbouw en Visserij bij de Inspectie der Rijksfinanciën; voor het ministerie van Binnenlandse Zaken: - Jhr. Mr. H. F. van Kinschot, hoofd afdeling Wetgeving en Bestuurszaken, directie Binnenlands Bestuur; voor het ministerie van Justitie: - Mr. L. de Vries, hoofd Stafafdeling Wetgeving Privaatrecht. Als adjunct-secretaris zijn aan de Commissie toegevoegd: - Mr. W. Brussaard, plv. hoofd afdeling Bestuursaangelegen heden, Rijksplanologische Dienst, Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. - Ir. J. Post, adjunct-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, Ministerie van Landbouw en Visserij. - Mr. J. P. van Zutphen, adjunct-directeur Juridische en Bedrijfsorganisatorische Zaken, Ministerie van Landbouw en Visserij. 205

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 17