Onderzoek naar een eventuele behoefte aan fotokaarten 2e jaargang, no. 10, december 1972 Inleiding In vrijwel alle landen treffen we een steeds groter wordende behoefte aan topografische kaarten aan. De „oudere" landen, die reeds beschikken over een complete bedekking met kaarten op de schalen 1:50.000 en 1:25.000 vragen om kaarten op de schaal 1 10.000 of groter, die vooral zo „up to date" mogelijk moeten zijn. De „jongere" landen hebben in eerste instantie vooral behoefte aan kaarten op de schaal 1:25.000 of kleiner, vooral ten behoeve van de ontginning van de natuurlijke hulpbronnen. In het boekje „Modern Cartography - Base Maps for World Needs", een zeer belangrijke publikatie uit 1949 van de „United Nations Organization", wordt reeds door het „Committee of Experts" waartoe o.m. Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn be hoorde, het grote belang van goede basiskaarten voor een land naar voren gebracht. Thans komt in ons land, hoewel we reeds beschik ken over een topografische basiskaart op de schaal 1:10.000, opnieuw een discussie over basiskaarten voor algemene doeleinden op gang. Daarbij wordt dan echter gedacht aan schalen groter dan 110.000. Dergelijke basiskaarten zouden o.m. moeten dienen voor planning voor ruimtelijke ordening, cultuur technisch werk, stedebouwkundige doeleinden, leidingenregistratie en ingenieurswerkzaamheden. Het verzamelen van terreingegevens en de karto- grafische verwerking ervan is een bijzonder tijd rovende bezigheid en het gevolg ervan is, dat de kaartgebruikers pas geruime tijd na de verkenning de beschikking over de, dan reeds weer wat ver ouderde, kaartbladen kunnen krijgen. Dit ondanks het feit dat de moderne kartografische technieken als graveren, „strip-masking", tekstmofttage, offset druk en de invoering van de automatisering met behulp van „digitisers" en elektronische tekentafels de produktie al zeer belangrijk hebben versneld. Dit alles betreft Iijnenkaarten. De topografie daarop wordt voorgesteld door lijnen, kleuren en sym bolen. De kaartvervaardiger kan echter ook beschikken over een fotobeeld van het terrein. Zo'n beeld kan in zeer korte tijd worden vervaardigd en zal in vele gevallen aan de behoeften van de kaartgebruikers kunnen voldoen. Uiteraard zal het fotobeeld of een combinatie van fotobeelden een goede meetkundige betrouwbaarheid moeten hebben, doch hieraan kan worden voldaan door toepassing van ontschran- kingsmethoden (voor vlak gebied) en van ortho- foto's (voor heuvel- of bergterrein). Hiermee is het mogelijk op snelle wijze fotokaarten te vervaardigen. Ze staan sinds de opleving van de orthofotoprojectie weer sterk in de belangstelling [1,2,5,9, 15, 19, 2122, 26, 27] en vinden toepassing op vele terreinen, zoals de vervaardiging van ka dastrale kaarten voor ontwikkelingslanden [2, 3, 4, 6, 25], de ruimtelijke ordening [5, 16, 18, 20], de geologie, bodemkunde, archeologie, bosbouw [8], de herziening van bestaand kaartmateriaal [7], op 1Ï72 L. VAN ZüYLEN Verslag van een enquête, gehouden door de Werkgroep voor Kaartreproduktie van de Rijkscommissie voor Geodesie SUMMARY Survey for need of photomaps After an introduction about photomaps and the use of these a description is given about an opinion survey executed by a Dutch working group. In total 73 institutes (map users active on various fields like urban and regional planning, survey for municipalities and engineering work and science have answered questions about purpose, contents, scale, use, size, number of copies, base and height information etc. The result of this opinion survey is given in summarized form together with some re commendations. An example of a photomap at scale 110.000 is enclosed. ngt 72 191

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 3