civiel-technisch gebied [9, 15, 20] en bij de recre atie [10]. Door de rationele produktiewijze van fotokaarten kan men in vele gevallen snel voldoen aan de vraag naar kaartmateriaal. In de ons omringende landen wordt dit heel goed ingezien [11], want in Noordrijn-Westfalen worden heel veel orthofotokaarten op de schaal 15.000 als vervangers voor de „Grundkarte" geproduceerd (de laatste 3 jaren zelfs 3000 bladen, in offsetdruk, van het nog niet door conventionele „Grundkarten" 1:5000 bedekte gebied). In België wordt door de (particuliere) firma Aero Survey te Sint Niklaas gewerkt aan een complete bedekking van het Belgische grondgebied op de schaal 1:10.000. Deze zal in 1972 gereedkomen. Men gebruikt daarvoor drie SFOM 693 orthofoto- projectoren om de foto's, opgenomen op de schaal 140.000, te bewerken. In Frankrijk worden per jaar enige duizenden orthofotoblSden 1:2000 vervaardigd uit opnamen op de schaal 18000. Ook daar wordt de SFOM 693 orthofotoprojector voor benut. Het resultaat wordt beschikbaar gesteld in de vorm van bromide-afdruk ken van de fotokaarten of als filmcalques, waarvan lichtdrukken kunnen worden vervaardigd. In ons land wordt in feite reeds lang met foto kaarten gewerkt. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst ver vaardigen ze reeds heel lang, vooral ten behoeve van de vervaardiging van lijnenkaarten. Uitgave van fotokaarten als kaartserie, dus als bedekking voor het gehele land is nog nooit serieus overwogen. Toch verdient de fotokaart bij ons meer aandacht. Enquête Om te kunnen beoordelen of aan fotokaarten in Nederland behoefte bestaat, besloot de Werkgroep voor Kaartreproduktie in oktober 1969 een onder zoek daarnaar in te stellen.* Er werd een enquête-formulier ontworpen en tevens een lijst met namen van instellingen samengesteld, waaraan deze enquête zou worden voorgelegd. De enquêteurs en enquêtrices (studenten van het Geo grafisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht) bezochten 61 instituten, verdeeld over het gehele land. Ze toonden tijdens hun bezoeken een porte feuille, waarin fotokaarten in verschillende uit voeringen en op diverse schalen voorkwamen. Bij 12 instellingen, die ook deelnamen aan de en quête, werd geen bezoek gebracht, doch daar wer den de vragen langs schriftelijke weg beantwoord. Het gebruik van fotokaarten behoefde daar niet te worden toegelicht omdat het voldoende bekend was. Door 85% van de instellingen, die betrokken werden bij het onderzoek, is op de gestelde vragen geant woord. Een bijzonder hoog percentage waarvoor de Werkgroep bijzonder erkentelijk is. De geënquêteerden werden ondergebracht in acht groepen, nl. I architectenbureaus II gemeentelijke landmeetkundige diensten III planologische diensten IV waterstaatsdiensten V andere overheidsinstellingen VI rijkswetenschappelijke instellingen VII semi-particuliere ondernemingen VIII waterschappen. De vraag, die men zal stellen, of de gekozen insti tuten representatief kunnen worden geacht, kan met vrij grote zekerheid bevestigend worden be antwoord. Er werden 10 (vooral de grotere) archi tectenbureaus, de 6 grootste gemeentelijke land meetkundige diensten, 9 provinciale planologische diensten, 19 waterstaatsinstellingen, 13 rijksdiensten werkzaam op verschillend terrein, 4 universiteiten en hogescholen, 4 semi-particuliere instellingen en 8 waterschappen (ook weer de grotere) bij het onderzoek betrokken. De openbare nutsbedrijven werden dus niet apart in het onderzoek betrokken omdat de belangen van deze instellingen zeker goed vertegenwoordigd ngt 72 De Werkgroep voor Kaartreproduktie bestaat uit de heren: Ir. H. L. van Gent (Kadaster-Apeldoorn) - voorzitter Prof. Dr. Ir. C. Koeman (Rijksuniversiteit-Utrecht) G. Piket, ing. (Rijkswaterstaat-Den Haag) G.D. Raasveldt (Hydrografische Dienst-Den Haag) Ir. H. Rietveld (Meetkundige Dienst van de Rijkswater- staat-Delft) Ir. L. van Zuylen (Topografische Dienst-Delft en I.T.C. Enschede) - secretaris 192

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 4