3. De fotokaart zal geen vervanger worden van de lijnenkaart, maar als voorloper ervan dienen. 4. Een standaard-fotokaart zal a. op een goede meetkundige basis moeten be rusten b. op schaal 110.000 of 15.000 moeten zijn; c. op bromidepapier, op film, of in offsetdruk moeten zijn uitgevoerd; d. niet ouder mogen zijn dan ca. vijf jaar; e. niet in kleur behoeven te zijn; één kleur (grijs) is voldoende; f. liefst moeten zijn aangepast aan de bladindeling van de topografische kaart; g. in een handelbaar formaat moeten worden uit gevoerd h. enkele namen moeten bevatten; of er een uit werking van het wegenpatroon nodig is, valt nog niet te concluderen. 5. De kosten spelen voor de afnemers wel degelijk een rol. We tekenen hierbij aan, dat het bedrag, dat aan kaartwerk wordt besteed in het alge meen slechts een zeer klein percentage is van de kosten die men aan de projecten moet besteden waarvoor de kaarten worden gebruikt. Het kostenaspect is echter ook bij kaartproduk- tie erg belangrijk. Het feit dat men gebruik kan maken van reeds beschikbaar foto- en coördi- natenmateriaal is een groot voordeel om zo eco nomisch mogelijk te kunnen produceren. Voorlopige ramingen hebben uitgewezen, dat het mogelijk is om bromide-afdrukken van foto kaarten te vervaardigen voor een bedrag van globaal 4 x de prijs van een topografische kaart, terwijl een in offset gedrukte fotokaart globaal 2 x de prijs van een topografische kaart zou moeten kosten. Uiteraard is dit alleen mogelijk als een produktie van enkele honderden stuks per fotokaartblad gewaarborgd zou zijn. Hogere oplagen zouden op deze bedragen nog belangrijke reducties in prijs kunnen bewerkstelligen. De Werkgroep voor Kaartreproduktie meent dat een start van fotokaartenvervaardiging gezien de uitkomsten van de enquête alleszins gerechtvaar digd is. Natuurlijk is daarvoor nog veel overleg noodzakelijk, doch het lijkt wellicht het gunstigst om met een klein proefgebied te^beginnen, waartoe de Rijkscommissie voor Geodesie eventueel het initiatief zou kunnen bevorderen. Om de lezer een indruk te geven hoe een fotokaart er uit zou kunnen gaan zien, is als bijlage bij dit verslag een voorbeeld van een fotokaart opgenomen. Het is een beeld van het oostelijke deel van het topografische blad op de schaal 110.000, no 44 H Zuid. De gegevens vermeld in de marge van dit foto kaartblad kunnen uiteraard nog naar behoefte wor den aangevuld. Zo zou, indien tot definitieve uit voering zou kunnen worden overgegaan, kunnen worden overwogen of een eenvoudige interpretatie sleutel voor de gebruikers nuttig zou zijn. Tevens kan dan worden besproken of het geven van de randbeschrijving in twee talen gewenst is e.d. De ingesloten fotokaart moet gezien worden als een eerste ontwerp. De kaart is geheel vervaardigd door de Topografische Dienst te Delft en welwillend ter beschikking gesteld van de lezers van dit tijdschrift. ngt 72 Litteratuur 1Proceedings of the International Symposium on Photo- maps and Orthophotomaps. Canadian Surveyor, Vol. XXII, 1968, no. 1. 2. L. van Zuylen, Production of photomaps. British Carto graphic Journal. Vol. 6, 1969, no. 2, biz. 92 e.v. 3. R. Förstner en J. Hothmer, Aerophotographic maps for the establishment of a cadastre in developing countries. FIG Xlllth Int. Congress, Wiesbaden 1-10 sept. 1971. 4. F. Ackermann en R. Bettin, Überpriifung einer gross- masstabigen Orthophotokarte. Bildmessung und Luft- bildwesen, 1969, no. 5, biz. 186 e.v. 5. F. Jonasson, Die ökonomische Karte 1:10.000 von Schweden. Bildmessung und Luftbildwesen, 1965, no. 33, biz. 157 e.v. 6. D. Stiefel, Cadastral photomaps for the issuance of land-titles" as a base map for agricultural development in the Kingdom of Thailand. FIG Xlllth Int. Congress, Wiesbaden 1-10 Sept. 1971. 7. E. Strobel, Erfahrungen mit dem Orthophoto bei der Fortführung der Topographische Karte 1:25.000. Bild messung und Luftbildwesen, 1969, no. 5, blz. 197 e.v. 8. F. Voss, Anwendungsmöglichkeiten ven Luftbildkarten für die Forstwirtschaft in Nordrhein-Westfalen. Bild messung und Luftbildwesen, 1969, no. 5, blz. 203 e.v. 9. J. Visser en L. van Zuylen, Orthophotos at ITC, ITC publication A 41/42, 1968. 197

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1972 | | pagina 9