afdeling verzorgd. Voor de eindstudie bestaan vijf afstudeerrichtingen a. geodesie b. fotogrammetrie c. administratie van de grondeigendom en cultuur techniek d. landmeetkunde voor exploratiedoeleinden e. zeegeodesie. De afstudeerrichting „zeegeodesie" is voor het eerst voor het studiejaar 1972/73 in de opleiding opge nomen. De hoofdtaak van de afstuderende geo detische student is het vervaardigen van een scriptie over een onderwerp op het gebied van de gekozen afstudeerrichting. Daarnaast heeft elke afstudeer richting een pakket kern-, keuze- en facultatieve vakken. Dit studiepakket ondergaat een evolutie door inci dentele wijzigingen die jaarlijks kunnen worden aan gebracht. De wijzigingen die zouden moeten worden aangebracht om de opleiding aan te passen aan de behoeften op wat langere termijn werden echter dermate ingrijpend geacht dat een meer fundamen tele aanpak gewenst leek. Uitgangspunten voor een nieuw studieprogramma Sedert de invoering van de Wet Universitaire Be- stuurshervorming 1970 (W.U.B.) is de Onder- afdelingsraad verantwoordelijk voor de opleiding; hierbij adviseert de Onderwijscommissie (O.C.) ge vraagd en ongevraagd in aangelegenheden het onderwijs betreffende. De O.C. coördineert het werk van een aantal studiegroepen, elk belast met een beperkte taak, ontleend aan de uitgebreide en gevarieerde onderwijsproblematiek. In dit verband worden genoemd de studiegroepen „Onderwijs- en examenmethodiek", „Bewaking studieprogramma" en „Inhoud en programma". Laatstgenoemde studiegroep is in februari 1972 haar taak begonnen met een intensief beraad over een nieuw op te zetten studieprogramma. Tevoren hadden in enkele subgroepen van de studiegroep voorbereidende discussies plaatsgevonden over de inhoud van de opleiding bekeken vanuit verschil lende gezichtspunten. Met „inhoud van de op leiding" wordt hier bedoeld de doelstelling van de opleiding, m.a.w.de inhoud bepaalt de gemiddelde specificaties van de opgeleide geodeten. Met „pro gramma" wordt aangeduid het pakket vakken dat de inhoud gestalte moet geven. De stand van zaken bij de studiegroep is nu dat de inhoud vastligt en dat een daaraan aangepast programma voor de basisstudie in hoofdlijnen gereed is. Wat de inhoud betreft zijn de uitkomsten van het in oktober 1971 op de onderafdeling gehouden interne symposium „Geodetische Vakgebieden" in belangrijke mate bepalend geweest. Al dadelijk zag de studiegroep zich geplaatst voor het nemen van een aantal voorlopige beleids beslissingen, die de uitgangspunten en beginselen, waarop het ontwerp-studieprogramma zal zijn ge baseerd, zouden vastleggen. Allereerst de vraag of de bestaande vijfjarige cursus duur voorlopig zou worden gehandhaafd of dat het programma dadelijk zou worden afgestemd op de vierjarige cursusduur, zoals voorgeschreven in het wetsontwerp Herstructurering Wetenschappelijk Onderwijs. Gekozen werd voor het laatste omdat het nieuwe studieprogramma g.i. wel niet vóór het studiejaar 1974/75 zal kunnen worden ingevoerd en dan, naar het zich laat aanzien, tegelijk met de vier jarige cursusduur krachtens de wet. Mocht de wettelijke verkorting van de cursusduur niet of eerst later worden doorgevoerd, dan kan alsnog de cursus voor g.i. worden verlengd tot vijf jaar, gemakke lijker dan een vijfjarige cursus kan worden verkort tot een vierjarige. Niettemin zal dan nu zo'n verkorting moeten plaats hebben en enkele wegen daartoe zijn bekend, maar niet alle gemakkelijk begaanbaar. Een eenvoudige „indikking" van het programma is niet mogelijk en ook ongewenst. Immers de genoemde uitgroei van het geodetische vakgebied heeft ook de op leiding niet ongemoeid gelaten en alle beschikbare tijd met nieuwe of uitgebreidere vakken gevuld. Gelet op de geodetische ontwikkeling in de twee ogenschijnlijk tegengestelde richtingen, waarop reeds de aandacht werd gevestigd, zou kunnen worden overwogen al in een vroeg stadium van de studie een splitsing in twee daarmee overeen komende richtingen tot stand te brengen. Hierbij zouden beide richtingen slechts samengaan zolang ze elkaar verdragen, om daarna een meer specialis- Congres „Onderwijs en Onderzoek in de Geodesie" ngt 73 25

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 11