van meting, berekening en administratie samen komen. Wil de g.i. deze unieke posities behouden, dan zal hij vertrouwd moeten zijn met moderne automatiseringstechnieken. Niet alleen zal hij ver trouwd moeten zijn met moderne meetapparatuur, waarbij de meetuitkomsten automatisch worden geregistreerd, met snelle elektronische rekenauto maten en de gebruiksmogelijkheden daarvan, maar ook zal hij de kadastrale boekhouding moeten leren zien als een databank, een opslagplaats voor informatie. „Informatie" is een tegenwoordig veel gebruikt woord dat veel omvat. Daarvan afgeleid is het vak „informatica", de leer van de verwerking van infor matie, meer in het bijzonder met behulp van auto maten. Deze informatica heeft veel aspecten en kan op allerlei niveaus worden beoefend, van dat van de alledaagse informatiegebruiker tot dat van de spe cialist, die de informatieverwerking moet optimali seren. Voor de geodesie wordt vooral ook de administratieve informatica van belang geacht, o.a. in verband met de opbouw en instandhouding van informatiesystemen voor onroerend goed en voor plans en kaarten. Ook het woord „systeem" wordt veel gebruikt. Voor het begrip „systeem" bestaan veel definities, b.v. „een van de omgeving te onderscheiden ver zameling elementen, die onderlinge relaties en al dan niet relaties met de omgeving hebben". Zo is de opleiding tot g.i. een systeem, maar ook het ruil- verkavelingsgebeuren. Het laatste is een voorbeeld van een maatschappelijk systeem. Daarnaast zijn er technische systemen, b.v. op het gebied van de geodetische meetinstrumentatie. Daar de definities van „systeem" zo ruim gesteld zijn is het niet moeilijk overal systemen te her kennen op allerlei terreinen van de wetenschap, techniek en daarbuiten, ook in het dagelijks leven. De systemen zijn verschillend van aard, maar heb ben toch veel gemeenschappelijke kenmerken. Tracht men nu die gemeenschappelijke kenmerken te ontdekken en de systemen daarnaar te classifi ceren, vooral ook om de onderlinge samenhang van de systemen te bestuderen, dan houdt men zich bezig met systeemtheorie, een vak, waarmee ook de geodeet op de hoogte behoort te zijn. De informatica en de systeemtheorie worden be schouwd als bindende elementen in de geodetische opleiding, voorkomend in de beide hoofdlijnen, de wiskundig-technische en de para-geodetische. De beide hoofdlijnen vinden elkaar trouwens ook weer in de toepassingslijn waar gelegenheid is beide hoofdlijnen te laten interfereren in toepassings studies in de vorm van onderwijsprojecten. Meer dan thans het geval is, zal in de nieuwe op leiding aandacht moeten worden besteed aan pro blemen verbonden met een economisch verant woorde bedrijfsvoering. De student zal zich ver trouwd moeten maken met kostprijsberekeningen en begrotingsproblematiek. Dit alles tegen aan doel stellingen ontleende kriteria. De wiskundig-technische hoofdlijn Ondanks het grote belang van een duidelijke para- geodetische lijn, zou de g.i. geen geodeet zijn als een even duidelijke wiskundig-technische lijn in de opleiding ontbrak. Ondanks de accentverschuiving in de richting van de parageodesie is in het voor lopig ontwerpbasisstudieprogramma het wiskundig- technische facet nog met globaal 60% tijd vertegen woordigd, waarvan 25% wiskunde. De mathema tische en instrumentele geodesie zouden gezamenlijk globaal 35% vragen. Het niet geodetisch gebonden wiskunde-pakket, dat ondergebracht is op de wiskundige sublijn, zal globaal in de eerste twee studiejaren worden ge noten. Deze algemene wiskunde is, evenals dat nu het geval is, het voornaamste gemeenschappelijke goed van de in Delft opgeleide ingenieurs, hoewel er tussen de wiskundeprogramma's van de Delftse ingenieursstudies opmerkelijke verschillen bestaan. Naast de klassieke elementen, zoals differentiëren en integreren, vektoranalyse en matrixrekening, bevat het wiskunde-pakket van de g.i.-opleiding ook nieuwigheden, zoals b.v. een inleiding in de infor matica, in de administratieve automatisering en in de systeemtheorie. De geodetische uitwerking van deze hier geleerde beginselen wordt voornamelijk opgenomen op de planologisch-administratieve lijn van de para-geodesie. De aansluiting van het door docenten buiten de onderafdeling verzorgde algemene wiskunde-pakket ngt 73 29 Congres „Onderwijs en Onderzoek in de Geodesie"

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 15