Berichten Agenda 150 JAAR COMMISSIE GROOTSCHALIGE BASISKAART Bovenstaande titel is in zoverre misleidend dat er in Neder land in 1972 geen 150-jarig jubileum van een commissie die deze naam draagt te vieren viel. Wel is het juist dat er honderd vijftig jaar geleden ook een Commissie Grootschalige Basis- kaart actief was, de zgn. Commissie De Man, genoemd naar de voorzitter, Generaal-Majoor M. J. de Man, hoofd van de Eerste Afdeling van het in 1815 opgerichte Topografisch Bureau en Archief van Oorlog. In de jaren 1820-1830 had binnen deze commissie het traag verlopende overleg plaats tussen de vertegenwoordigers van drie departementen: het departement van Oorlog, het departe ment van Financiën (Kadaster) en het departement van Binnenlandse Zaken (Waterstaat), omtrent de meest wense lijke vorm, schaal en inhoud van een voor alle departementen doelmatige basiskaart van het Koninkrijk der Nederlanden. De standpunten van de drie vertegenwoordigers liepen ver uiteen: De Man was voor een basiskaart 110.000, het minis terie van financiën voor een kadastrale kaart op de schalen 1:1250, 1:2500 en 1:5000 en de tegenspeler van De Man, de Kolonel J. E. van Gorkum, hoofd van de Tweede Afdeling van het Topografisch Bureau, waartoe de Militaire Ver kenningen behoorden, wilde slechts van een basiskaart op de schaal 150.000 horen. Waterstaat ging met de inzichten van De Man mee maar kon in die tijd nog weinig gewicht in de schaal leggen. De Commissie De Man heeft geen resultaat geboekt. Dit 16 maart 1973 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie Voordracht door Dr. Ir. M. Tienstra over „Voor beelden van niet-topografische toepassingen van de fotogrammetrie" bij de M. D. van de R.W.S. Hotel Monopole Amersfoort 3-6 april 1973 Studiedagen van de Kartografische Sectie KNAG Ede 25 mei 1973 Studiedag Nederlandse Vereniging voor Geodesie te Delft Onderwerpde basiskaart 7-9 juni 1973 22. Deutscher Kartographentag München 19-22 september 1973 58. Deutscher Geodatentag Ludwigshafen (Rhein) 18-19 oktober 1973 Congres Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde Jaarbeurs Congres- en Vergadercentrum, Utrecht 60 negatieve resultaat is echter van grote betekenis geweest voor Nederland, want het heeft de toestand van de officiële karto- grafie bepaald waaronder we vandaag de dag nog leven. Het degelijke werk van de Commissie De Man is neergelegd in rapporten en in ontwerpen voor de basiskaart. Dit materiaal bevindt zich in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Daaronder troffen we ook een overzichtskaart van de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden aan, waarop de stand van de Kadastrale Kartering op 1 april 1822 ingetekend was (zie afbeelding). Dank zij de snelle vordering van de kadastrale kartering kon de eerste Militaire en Topografische Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden de perceel structuur in zijn geheel overnemen, waardoor deze kaart op de schaal 150.000 een uniek maar overladen uiterlijk kreeg. De tegenwoordige Commissie Grootschalige Basiskaart zal zich er voor moeten hoeden niet weer in de gemaakte fouten van de 150 jaar geleden bestaande commissie te vervallen, t.w. het ontbreken van de bereidheid van de drie departementen om een gedeelte van hun verantwoordelijkheid voor de speci fieke eigen kaarteringstaak ondergeschikt te maken aan de centrale taak van een nationale grootschalige basiskaart. C. Koeman Literatuur: J. van Roon, De officiële I'cartografie van Neder land in de jaren 1798-1864. Tijdschrift van het Aardrijks kundig Genootschap, 1928, blz. 383-411. STAND VAN DE KADASTRALE KARTERING OP 1 APRIL 1822 Gekopieerd van de originele kaart no 7b uit het archief vande Commissie De Man, Algemeen Rijksarchief, -s Gravenhage stand vande kartering PROEFNEMING GROOTSCHALIGE BASISKAART Door de Directeur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is opdracht gegeven te onderzoeken of in de gebieden waar de Dienst reeds over goed kaartmateriaal beschikt hieruit op eenvoudige wijze topografische kaarten zijn samen te stellen. Deze kaarten zullen raamkaarten zijn. ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 22