- Automatische tekenmachines. De ontwikkeling van deze machines gaat zeer snel. Dit komt omdat niet alleen in de geodesie, maar ook bij vliegtuig bouw, scheepsbouw, werktuigbouw en elektro techniek gebruik wordt gemaakt van deze machi nes. Iedere geodeet heeft inmiddels wel kennis ge maakt met tekenmachines. Waren wij voor enkele jaren nog verbaasd over tekensnelheden van 8 tot 12 cm per seconde, inmiddels is er al een razende roeland op de markt gebracht die met een snelheid van 1 m per seconde tekent. Hiervoor zijn natuurlijk ook andere technieken nodig. De tekenstift is losgekoppeld van de X-en Y-armen van de machine en beweegt zich met behulp van elektromagnetische krachten boven het tekenblad. - Digitizers. Dit is een verzamelnaam voor instru menten waarmee grafisch voorgestelde informatie gedigitaliseerd kan worden. Zie [5], Gebruikten we hiervoor vroeger de planimeter en de trans- versaalschaal, thans bestaan hiervoor ook zeer gecompliceerde instrumentele systemen. Deze kunnen in drie groepen worden verdeeld: 1. Systemen waarbij een meetmerk met de hand wordt ingesteld. 2. Half-automatische systemen waarbij het meet merk een lijn automatisch volgt. 3. Volledig automatische systemen, waarbij de gehele tekeningdrager wordt afgetast. De automatische systemen kunnen worden ge splitst in zwart-wit-scanners en kleuren-scanners. De prijs van een dergelijk zwart-wit scanner ligt in de orde van 1.000.000,Een nadeel van een dergelijk automatisch systeem is, dat het on mogelijk is om puntnummers en coderingen samen met de gemeten details te registreren. Dit is bezwaarlijk bij de opbouw van een databank. - Computers. De ontwikkeling hierin is een zo om vangrijk terrein, dat het eigenlijk buiten het be stek van deze voordracht valt. In het algemeen komt men bij bedrijven terug van het aanschaffen van grote computersystemen, omdat de gang van zaken bij een bedrijf te veel door een dergelijk groot systteem wordt gedicteerd. Interessant voor de geodeten is de ontwikkeling van tafel computers en zeer recentelijk van de kleine hand computers. De kleine handcomputers kunnen voor diverse werkzaamheden in het terrein wor den gebruikt, bijvoorbeeld uitzetten. Met de nieuwste typen kan al met nieuwe graden worden gewerkt; er zijn aparte toetsen beschikbaar voor omzetting van poolcoördinaten in rechthoekige coördinaten. De nauwkeurigheid ligt ongeveer bij de 9e decimaal terwijl met drijvende komma ongeveer tot 10" kan worden gerekend. Het is heel moeilijk om toekomstvoorspellingen te doen omdat de markt in enige maanden al erg kan wijzigen. Zie [6], Al het voorgaande had betrekking op imstrumentele ontwikkelingen die van belang zijn voor de gewone landmeetkundige praktijk. Er zijn ook specialis tische gebieden in de geodesie aan te wijzen waar de ontwikkeling afhankelijk is geweest van de nieuwe instrumentele mogelijkheden, zoals satellietgeodesie en zeegeodesie. Bij de zeegeodesie liggen de instrumentele ontwikke lingen op het gebied van de diverse navigatie systemen. Astronomische navigatie, radionavigatie, traagheidsnavigatie,satellietnavigatie,doppler-sonar navigatie en akoestische navigatie. Zie [7], 3. Welke beperkingen bestaan er voor de ontwikkeling van geodetische instrumenten Met het voorgaande heb ik een indruk willen geven van de stormachtige ontwikkelingen op het gebied van de instrumentele geodesie. Toch zijn er enige factoren die remmend op deze groei werken. Dit is een gevolg van het feit dat de research die nodig is voor de instrumentele ontwikkeling voornamelijk bij de industrie wordt uitgevoerd. Het op de markt brengen van een nieuw produkt is meer dan de produktontwikkeling alleen. Men kan de volgende fasen met de bijbehorende kostenverdeling onder kennen: zie [8] produktontwikkeling 5 10% produktontwerp 10 20% fabricagevoorbereiding 40 60% opzetten van de fabricage 5 15% opzetten van de marketing 10 25% Men kan stellen dat de totale ontwikkelingskosten ongeveer het 10- tot 20-voudige zijn van de eigen lijke researchkosten, i.e. het ontwerpen van een Congres „Onderwijs en Onderzoek in de Geodesie" 70 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 10