Digitaal-elektronisch gedeelte Het digitale gedeelte van een instrument bestaat meestal uit besturingselementen waarmee de auto matische handelingen in een instrument in een be paalde tijdvolgorde worden gestuurd. Verder kan dit gedeelte bestaan uit een geheugen waarin de meetgegevens worden opgeslagen en uit een com puter waarin de noodzakelijke berekeningen tijdens de metingen worden uitgevoerd. Het zou te ver voeren om op deze afzonderlijke elementen in te gaan, maar het lijkt mij wel goed om in het kort de ontwikkeling van de digitale elektronica te schetsen. Deze ontwikkeling behoort tot de spectaculairste in de techniek. Kon 25 jaar geleden slechts geschakeld worden met relais en radiobuizen, de uitvinding van de transistor in 1948 bracht al een omwenteling in de schakeltechniek teweeg, samen met de uitvinding van kernen- en andere magnetische geheugens. Daarna kregen we de uitvinding van de geïntegreerde schakeling, waarbij door het opdampen van verschillende metalen gecompliceerde schakelingen in een kleine elektronische bouwsteen konden worden onder gebracht. Deze geïntegreerde schakelingen waarmee de huidige computers zijn opgebouwd, zijn beperkt gebleven tot een groot aantal standaardschakelingen. Sinds ongeveer een jaar geleden is in de digitale elektronica een nieuwe mogelijkheid aangeboord om grote schakelingen te miniaturiseren. Dit is de ontwikkeling van de micro-computer-systemen. Men hoeft zijn schakelingen niet meer met de be staande geïntegreerde circuits op te bouwen, maar men kan nu van de gehele schakeling zelf één of meer geïntegreerde circuits ontwerpen. Men schrijft hiervoor een rekenprogramma, waarbij men de hele schakeling in de computer kan testen. Dit gecontro leerde programma stuurt men naar een elektro nische industrie die van dit programma automatisch enige geïntegreerde schakelingen vervaardigt. Wil men de schakelingen naderhand vervangen dan is het bij bepaalde typen nog mogelijk deze schoon te maken door belichting met ultraviolette straling en daarna een nieuwe schakeling te maken. Aan de Technische Hogeschool is men thans be gonnen om onze elektronische tachymeter, die voor zien is van 200 traditionele geïntegreerde circuits te veranderen met dit nieuwe systeem waarbij niet meer dan ongeveer 16 circuits zullen worden ge bruikt. Dit betekent natuurlijk een grote besparing aan gewicht en stroomverbruik. De aard van het werk van elektronici verandert zeer snel. Tot voor kort was het uitsluitend mechanisch (solderen). Daarna werd het voornamelijk chemisch (opdampen van geïntegreerde schakelingen met ver schillende stoffen). Nu men deze techniek onder de knie heeft en grotendeels geautomatiseerd, worden de elektronici programmeurs die hun schakelingen programmeren. Zo vervaagt langzamerhand het onderscheid tussen hardware en software. 5. Onderwijs en onderzoek in de instrumentele geodesie Onderwijs In de aan u uitgereikte aantekeningen over het nieuwe studieprogramma is een aparte rubriek „in strumentele geodesie" opgevoerd, die 15% van de Fig. 1. Absolute codeschijf met 1000 sectoren. Fig. 2. Incremented codeschijf met 1000 sectoren. 72 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 12