Mededelingen tot ontwerpen biedt. Vooral de laatste zal door de vele bomen de kavels niet meer zien! Bovendien geldt als tweede - formele - bezwaar dat de betrokken rechthebbenden - terecht - kunnen stellen dat zij slechts op het oorspronkelijke plan hebben gestemd en derhalve met het nieuwe niet akkoord gaan. Een betere manier om het landschapsplan voort durend te kunnen aanpassen aan de gewijzigde maatschappelijke inzichten en eisen is om het plan, juist als bij bestemmingsplannen, te splitsen in een plan in hoofdzaken en een plan in onderdelen. Op het plan in hoofdzaken wordt gestemd. Het geeft in hoofdlijnen de toekomstige landschappe lijke structuur van het ruilverkavelingsgebied weer, beschrijft globaal de karakteristieke landschappe lijke elementen van het blok en geeft, wederom in grote lijnen, een verdeling van het blok in gebieden met verschillende landschappelijke kwetsbaarheid. Het plan in onderdelen daarentegen moet per deel gebied zo kort mogelijk vóór de uitvoering van de terreinwerkzaamheden worden opgesteld. Zo'n plan in onderdelen, dat dus de landschappelijke elemen ten in detail beschrijft, is niet star - er is niet op gestemd -, maar kan voortdurend aangepast wor den. Opdat de ontwerper van het plan van toedeling de nodige vrijheid zal behouden, moeten de in het plan aangegeven landschappelijke elementen in drie klassen worden verdeeld. Als voorbeeld diene de volgende classificatie: I. beslist te handhaven of aan te brengen, II. slechts in uiterste noodzaak af te voeren of niet op te nemen en III. facultatief te handhaven of op te nemen. Bij II kan de bepaling worden opgenomen dat bij afvoeren of niet opnemen van het betreffende ele ment elders compensatie moet worden gevonden of een ander element van klasse II naar klasse I moet promoveren. Het adjectief „facultatief" bij klasse III wil zeggen dat de betreffende elementen slechts mogen worden afgevoerd of niet opgenomen, indien anders een goede kavelindeling niet mogelijk is. De landschap pelijke elementen moeten zodanig gekozen worden, dat ook bij uitvoering van het minimum (dus slechts elementen van klasse I) een redelijk evenwichtig ge heel ontstaat. - Overigens zou ook de splitsing van het plan van wegen en waterlopen in twee componenten bepaalde voordelen met zich meebrengen: een plan in hoofd zaken, dat richtlijnen bevat t.a.v. het aantal, de soort en de globale ligging van de te ontwerpen wegen en waterlopen en een plan in onderdelen dat de detail-tracering weergeeft. Het laatste plan kan steeds, tot kort vóór de uitvoering, worden aange past -. Bij elk onder handen te nemen deelgebied worden voor dat gebied het landschapsplan in onderdelen, eventueel het detail-plan wegen en waterlopen en de kavelindeling verder uitgewerkt en op elkaar afgestemd. Dit in nauw overleg met de plaatselijke commissie en in onderlinge samenwerking tussen de betrokken deskundigen. De vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer is dan niet meer, planologisch ge zien, een buitenstaander, die nog slechts mag „aan kleden" wat de cultuurtechnicus en de landmeter vóór hem aan wegen, waterlopen en kavels hebben ontworpen, maar hij wordt mede betrokken bij de detail-planologie van het ruilverkavelingsgebied. Hij zal zodoende veel meer dan voorheen de landschap pelijke structuur van het blok bepalen en niet meer de aankleder, maar de architect van het landschap zijn! Hewlett-Packard heeft de 9800-serie tafelcomputers uitge breid met een model 9830. Deze machine gebruikt als pro grammeertaal BASIC. Een speciaal voor deze machine ontwikkelde, op de tafel computer te monteren, thermische printer kan per minuut 250 regels van elk 80 letters en cijfers afdrukken. Kern heeft een nieuw automatisch waterpasinstrument voor de bouwwereld, de KERN GKO-A, op de markt gebracht. Het instrument is er op berekend „ruw" behandeld te worden. Als het instrument niet juist is opgesteld zodat de compen sator niet meer vrij inspeelt, verschijnt een rood waarschu wingsdiafragma in het kijkerbeeld. Om het uitzetten of controleren van rechte hoeken mogelijk te maken is aan beide zijkanten van het instrument een diopter ingebouwd die waarnemingen loodrecht op de vizier lijn van de kijker mogelijk maakt. ngt 73 75

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 15