bevat: de aanduiding van het perceel d.m.v. kadas trale gemeente, sectie en nummer, de grootte van het perceel, het artikel van de kadastrale legger waarop het perceel is geboekt, de nummers van de vervallen percelen die geheel of gedeeltelijk in het nieuwe perceel zijn opgenomen, de aanleiding tot de meting of de vernummering en tenslotte naam, adres en woonplaats van degene voor wie de kennis geving bestemd is. Wat krijgt de belanghebbende nu eigenlijk aan wezenlijke informatie? Niet veel! Het kadastrale nummer als zodanig zegt hem niets, de kadastrale gemeente met de sectieletter is slechts een zeer globale aanduiding die het onroerend goed volstrekt onvoldoende lokaliseert. Het artikel van de kadastrale legger heeft door gaans slechts betekenis voor het aangiftebiljet van de grondbelasting. Het vermelden van de vervallen nummers lijkt aardig maar is door het ontbreken van de volledige verwijzing niet afdoende. De aan leiding tot de meting of de vernummering wordt bijna altijd veel te summier vermeld (er worden uit drukkingen gebezigd als: verkoop, ruiling, schei ding, afstand, uitgifte in erfpacht, vereniging, split sing, sectiewijziging, enz.). De grootte van het perceel is een wezenlijke informatie, maar bij de behandeling van het onderdeel grootteberekening (zie N.G.T. blz. 54) heb ik er op gewezen hoe vaak er aanleiding bestaat voor een onbetrouwbaar resul taat. Tot zover de gegevens die op de kennisgeving voorkomen. Er zijn echter ook gegevens die voor de zakelijk gerechtigde van belang zijn en die op de kennis geving ontbreken. Zo valt het direct op dat de aanduiding van het zakelijk recht niet op de kennisgeving voorkomt. Ik meen te weten dat veel hoofden van bureau dit wel op de kennisgeving vermelden. Vervolgens wordt (voor de daarvoor in aanmerking komende ge vallen) niet verwezen naar de ingeschreven stukken die aanleiding hebben gegeven tot het uitvoeren van metingen en het vormen van nieuwe percelen. Ook wordt niet vermeld wie de aanwijzing heeft verricht en op welke dag dat is geschied. Wat het nieuwe perceel betreft ontbreekt de soort van eigen dom en de plaatselijke benaming, hoogst belangrijke gegevens die het onroerend goed veel beter lokali seren dan de kadastrale aanduiding. Tenslotte ont breekt iedere mogelijkheid tot verificatie door de zakelijk gerechtigde van het nieuwe perceel met het object dat aangewezen is (dit zou kunnen gebeuren door het verstrekken van b.v. een tekening, een extract plan, een kopie van het veldwerk of door het geven van een beschrijving van de grenzen). Hoe gebrekkig de informatie op de kennisgeving ook is toch zijn de zakelijk gerechtigden die een dergelijke kennisgeving ontvangen nog bevoordeeld t.o.v. hen die in de ingeschreven stukken en de for mulieren Registratie nr. 51 uitsluitend gehele per celen hebben gebruikt. Deze laatsten ontvangen nadat de administratie is bijgewerkt geen enkele informatie over de nieuwe gegevens. Wel kunnen zij deze te weten komen maar dan dienen wel een aantal guldens neergeteld te worden! Dit staat dan wel in schrille tegenstelling met de werkwijze van b.v. de girodienst van de P.T.T. en de bankinstel lingen, die hun cliënten na elke mutatie direct be richt sturen. De minister heeft gemeend op deze regel één uit zondering te kunnen maken. Er is één zakelijk ge rechtigde die over alle veranderingen die in de ad ministratie optreden een uitgebreide informatie ont vangt. Deze zakelijk gerechtigde krijgt volgens art. 574 der I.K. van elke verandering onverwijld de volgende inlichtingen: de naam van de bewaring, de aard van de verandering (koop, ruiling, ont eigening enz.), de datum van de in- of overschrijving der akte (met deel en volgnummer), het legger artikel waarvan is afgeboekt, het leggerartikel waar op is overgeboekt, de perceelsaanduiding d.m.v. kadastrale gemeente, sectie en nummer (eventueel gedeeltelijk), de grootte, de soort van eigendom, de plaatselijke benaming, de belastbare opbrengst ongebouwd en gebouwd. Deze zakelijk gerechtigde is de Staat! Uit het voorgaande kan dus de conclusie getrokken worden dat de Staat (als overheid) zichzelf (als zakelijk gerechtigde) datgene toespeelt wat zij voor een groot gedeelt vele andere zakelijke gerechtigden onthoudt. En dan te bedenken dat deze zakelijk gerechtigden met hun (door hen zelf betaalde) akten de bouwstenen leveren voor het openbaar 78 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 18