eJ Het vastgoedsysteem bij de gemeente Eindhoven 3e jaargang, no. 4, april 1973 Eveline C. C. Beneder-Blitz 1. Inleiding Er wordt de laatste jaren bij vele gemeenten en ook bij andere instellingen gesproken over of gewerkt aan geautomatiseerde vastgoedsystemen. Bij na vraag blijkt dan echter, dat deze ene vlag vele ver schillende ladingen dekt. De een verstaat onder een vastgoedsysteem simpelweg een op de computer staande woningkartotheek, de ander een door de computer ontworpen bestemmingsplan, om maar twee uitersten te noemen. Aangezien gebleken is, dat veel van de planologische geodeten te maken hebben met vastgoedsystemen in de een of andere vorm, lijkt het mij zinvol wanneer in dit tijdschrift meer informatie-uitwisseling (en wederzijdse kritiek) plaats zou vinden. Ik wil daarom graag wat ver tellen over hetgeen wij in Eindhoven aan het op zetten zijn. 2. Algemene opmerkingen Een gemeente heeft ten behoeve van haar vele ver schillende taken een enorme verscheidenheid van informaties betreffende vastgoed nodig. Men moet in verband met het voorbereiden van uitbreidings plannen gedetailleerde informatie hebben over het huidige grondgebruik in het betrokken gebied; over huidig en toekomstig grondgebruik in vergelijk bare gebieden. Ten behoeve van de verwerving moet men informatie hebben over eigenaren en ge bruikers. Voor verscheidene belastingheffingen moet men ook eigenaren en gebruikers kennen. De bedrijfsvestigingen en hun spreiding over de stad zijn van belang voor economische planningen. Om te voorkomen, dat bestemmingen worden toe gekend, die niet gerealiseerd kunnen worden, moet men weten welke terreinen met welk soort bestem ming in de afgelopen tijd lang onverkoopbaar zijn gebleven, zodat beoordeeld kan worden of en in hoeverre dit verantwoord was. Men moet voor stadsvernieuwingsgebieden weten hoe de woning situatie, de eigendomssituatie en dergelijke is. Zo zouden er nog vele voorbeelden te noemen zijn.* Vrijwel al dit soort gegevens ligt wel ergens in de gemeentelijke archieven vast. Men heeft bij de tien tallen diensten en afdelingen van de gemeente in de loop der tijd ongelooflijk veel inventarisaties ge pleegd en vele soorten gegevens bijgehouden. Er ligt werkelijk een schat aan informatie. Om echter van deze archiefgegevens tot inzichtelijke beleids informatie te komen, zijn er twee levensgrote struikelblokken. Het eerste struikelblok is de moeilijke en tijd rovende toegankelijkheid van een bepaald archief. Een handmatig archief is in het algemeen gesorteerd naar één gezichtspunt. Is een woningkartotheek bijvoorbeeld opgeborgen op alfabetische volgorde van straatnaam en huisnummer en wil men alle huizen zonder zolder er uit hebben, dan ziet men zich genoodzaakt het gehele archief met de hand door te bladeren. Dit is het bekende probleem bij grote aantallen, dat door computerverwerking vrij eenvoudig is op te lossen. Bij een aantal diensten en afdelingen is men er in Eindhoven dan ook in de 73 ngt 73 Naast dit soort informatie in verband met de grond bestaat uiteraard de behoefte aan informatie omtrent de grond, de topografie, zelf. Dit zijn twee zaken, die sterk met elkaar verband houden, maar als twee deelsystemen kunnen wor den beschouwd. Wel is natuurlijk de onderlinge koppeling een eerste vereiste. Om aan de behoefte aan informatie over topografie te voldoen, is de afdeling landmeetkunde van Eindhoven er toe overgegaan grootschalige basis- kaarten te laten vervaardigen uit luchtfoto's. Het vast goedsysteem is in feite het administratieve broertje van de basiskaarten. 63

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 3