en eenvoudig worden gemuteerd in het bestand. De belangrijkste toepassing van deze coördinaten ligt echter in de mogelijkheid om voor onderzoeks doeleinden op een gemakkelijke manier de gegevens van een bepaald gebied op te roepen. De grenzen van het betrokken gebied worden hiertoe in co- ordinaten bepaald en de computer zoekt de ter reinen op, die blijkens hun coördinatengreep binnen het gebied liggen. Om echter niet in de situatie te belanden, dat men ter wille van het uit sparen van handwerk computerprogramma's moet schrijven, die nog veel méér werk vergen, stellen we ons voor de gebieden te benaderen door recht hoeken en de resultaten handmatig te corrigeren voor de terreinen bij de grenzen. Los van deze overzichtsadministratie-vastgoed was overigens bij de afdeling landmeetkunde reeds het plan ontstaan coördinatengrepen te gaan bepalen. Combinatie van deze twee plannen gaf een gelukkig resultaat. 3e Huidig gebruik Een aanduiding van het huidig gebruik van het terrein is van elementair belang voor velerlei doel einden, die in hoofdzaak in tweeën onderscheiden kunnen worden. Ten eerste is opneming van dit gegeven van belang als algemene informatie en voor statistische doel einden. Het is immers veel eenvoudiger dit gegeven te centraliseren dan in alle verschillende administra ties te zoeken of de betrokken terreinen daarin voorkomen met vermelding van het gebruik. Men denke aan algemene vragen ten behoeve van de ruimtelijke ordening (hoeveel oppervlakte wordt in een bepaald gebied al ingenomen door industrie?), algemene vragen ten behoeve van belastingheffing (voor een school geldt bijvoorbeeld een ander tarief dan voor een woning,) bodemgebruikstatistieken. Ten tweede heeft men door opneming van dit ge geven een koppeling met categorale administraties, zoals woningkartotheek, bedrijvenregister en scholenadministratie. Wanneer in deze rubriek bijvoorbeeld is vermeld, dat het terrein gebruikt wordt voor woondoeleinden, dan is hiermede automatisch gegeven, dat het terrein (als adres) moet voorkomen in de woningkartotheek. Achter de codering van het huidige gebruik wordt een aanduiding opgenomen of deze gebruikstoe- stand al dan niet identiek is met de bestemming volgens het vigerende of in voorbereiding zijnde bestemmingsplan. 3f Oppervlakte Als oppervlakte wordt aangehouden de beste opper vlakte waarover we beschikken. Achter het aantal vierkante meters wordt een codering ingevuld voor de wijze, waarop de oppervlakte bepaald is: oude of recente kadastrale oppervlakte, geschat, be rekend of dergelijke. 3g Specifieke administratie Onder specifieke administratie wordt een admini stratie van één bepaalde dienst of afdeling ver staan, die op de een of andere manier met vastgoed te maken heeft; bijvoorbeeld de groenadministratie van de afdeling plantsoenen, de verwervings- administratie van de afdeling grondzaken. Sommige specifieke administraties zijn categoraal van karak ter; bijvoorbeeld de woningkartotheek van bouw en woningtoezicht bevat per definitie alle woningen (dit in tegenstelling tot de groenadministratie die alleen die groenelementen bevat die door de afde ling plantsoenen worden onderhouden). Zoals ge steld is een verwijzing naar specifieke administraties, die categoraal van karakter zijn, niet nodig, aan gezien een dergelijke verwijzing al impliciet in de rubriek „huidig gebruik" is opgenomen. Wel belangrijk is de verwijzing naar andere speci fieke administraties, aangezien het niet voorspel baar is of een terrein in één ervan is opgenomen, terwijl daarbij dan vele specifieke gegevens over het terrein zijn opgeslagen. De verwijzing moet zo gedetailleerd zijn dat direct duidelijk is waar in de specifieke administratie zelf gezocht moet worden. Onderscheid moet bijvoor beeld gemaakt kunnen worden tussen terreinen, die namens het woningbedrijf bij centraal woning- beheer in beheer zijn, en terreinen die daar namens het grondbedrijf in beheer zijn gegeven; tussen plantsoenen die vanwege hun openbare karakter door de afdeling plantsoenen, en plantsoenen die in opdracht van derden worden onderhouden. 66 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 6