eerst de orthoprojectoren op de markt. Dit is een zeer belangrijke ontwikkeling in de fotogrammetrie, alhoewel reeds in 1931 een prototype van een orthoprojector bestond. Met een dergelijk instru ment, in Nederland differentiële onthoeker ge noemd, worden van het aardoppervlak orthofoto's gemaakt die dezelfde meetkundige eigenschappen hebben als een kaart. Een bijprodukt van een ortho- foto is een kaart met zogenaamde dropped lines waaruit een hoogtelijnenkaart kan worden ver vaardigd. Met behulp van deze methode kan men zeer snel fotokaarten maken, hetgeen voor de ver vaardiging van kaarten met veel topografische details een groot voordeel is. In Japan gaat men een 1 O-jaren-programma voor kadastrale kaartering toepassen met behulp van orthofoto's. Het betreft hier een gebied van 85.000 km2 met kaartschalen 11000, 1:2500 en 15000. In Frankrijk worden per jaar 5000 orthofoto-kaart- bladen op schaal 1:2000 van stedelijke gebieden ge produceerd. Men probeert overal deze nieuwe methode van fotokaartvervaardiging vergaand te automatiseren. Zie [3]. Wij bevinden ons dus midden in deze interessante ontwikkeling. Een ge deelte van deze automatisering is het meten van parallaxen met behulp van elektronische hulp middelen zonder tussenkomst van de waarnemer. Zie [4], Dit elektronisch meten van de parallax ge beurt in twee gedeelten: 1. Omzetten van de fotografische dichtheden van het stereopaar in elektronische signalen. Deze bewerking wordt scannen genoemd. Dit kan bijvoorbeeld mechanisch gebeuren met een Nipkow-schijf of elektronisch met een kathode- straalbuis. 2. Vergelijken van deze elektrische signalen in een correlator. Hierin wordt de mate vancorrelatie be paald tussen de beelden van de twee stereofoto's. Deze scanners en correlatoren kunnen worden ge bouwd in de fotogrammetrische basisinstrumenten. Tevens kunnen in deze instrumenten zogenaamde encoders worden gebouwd voor het automatisch meten van rotaties en translaties die plaatsvinden. Encoders kunnen zijn codeschijven of codelinialen die afgelezen worden met behulp van lampjes en foto- elektrische cellen. De signalen van de encoders worden doorgegeven naar een besturingseenheid (een computer). Hier mee kunnen de noodzakelijke bewegingen van de uitwerkingsinstrumenten automatisch worden be rekend en uitgevoerd. Tot nu toe is men met deze instrumenten nog niet verder gekomen dan het automatisch vervaardigen van orthofoto's en hoogtelijnenkaarten en het automatisch laten uit voeren van relatieve oriënteringen. Vrijwel al deze geautomatiseerde fotogrammetrische systemen be vinden zich in het stadium van een prototype. Een andere vorm van automatisering nl. automatische registratie van meetgegevens wordt in de foto grammetrie sinds geruime tijd toegepast. Een andere belangrijke ontwikkeling voor de foto grammetrie is de methode van de digitale kaartering. Men probeert hiervoor geïntegreerde systemen te ontwikkelen waarbij fotogrammetrische uitwerkings instrumenten, digitizers, tekenmachines en data banken op een of andere manier gekoppeld worden. Instrumenteel gezien betekent dit het ontwerpen van zogenaamde interfaces. Digitale kaartering is echter niet een specifiek foto grammetrische aangelegenheid. Naast de meet gegevens uit luchtfoto's zijn ook gegevens die met behulp van terrestrische metingen en uit ander kaartmateriaal worden verkregen, de basis van waaruit een digitale kaart wordt samengesteld. Digitale kaartering zou men kunnen omschrijven als het in een geheugen (databank) opbergen van de coördinaten van de topografische details met de bij behorende puntnummers, coderingen en teken instructies. Met deze gegevens kunnen voor ver schillende gebruikers van het gemeten gebied kaarten op verschillende schaal en met verschillende inhoud worden getekend. Bovendien kunnen hier mee statistische en boekhoudkundige berekeningen worden uitgevoerd voor bijvoorbeeld beheers- administraties. Het is duidelijk dat het opbouwen en muteren van dergelijke bestanden met gegevens een kolossaal karwei is. Hier komen we overigens op het terrein van de administratieve informatica. Digitale kaartering is mogelijk geworden door de instrumentele ontwikkelingen van elektronische tekenmachines, digitizers en computers. Congres „Onderwijs en Onderzoek in de Geodesie" ngt 73 69

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 9