Bericht niet aan het gestelde criterium. Uit de eigenwaarde berekening die volgt na de eerste fase van de ver effening werd voor de grootste eigenwaarde ge vonden Amax 2.1. De eigenwaardeberekening die volgde na de tweede fase gaf voor de grootste eigen waarde 2max 4.3. Indien een dergelijk kringnet als een goed bruikbaar net wordt geaccepteerd dan moet de parameter van de criteriummatrix groter gekozen worden en wel tenminste 8.6. De criteriumcirkels worden dan ongeveer twee maal zo groot. De externe betrouw baarheid van dit net was ook redelijk te noemen. Op enkele uitzonderingen na was de invloed van de grenswaarden op de definitieve coördinaten kleiner dan 20 cm. De „praktijk" zal een antwoord moeten geven of dergelijke kringnetten aanvaard kunnen worden. Zo zal een eventuele nieuwe H.T.W. niet alleen eisen stellen aan de precisie maar zullen ook aan de betrouwbaarheid eisen gesteld moeten worden. Om dat deze eisen afhangen van het doel waarvoor het net gemeten wordt, zal de geodeet waarden moeten vaststellen voor de parameter(s) van de criterium matrix, voor de onbetrouwbaarheid a0 en het onder scheidingsvermogen /f0- Hopelijk kan in de nabije toekomst aan de vaststelling van deze parameters het kostenaspect verbonden worden. Literatuur 1. W. Baarda, S-transformations and Criterion Matrices in the Adjustment of Geodetic Networks - Neth. Geod. Comm. To be published. Specifications for Fundamental Networks in Geo metric Geodesy - Computing Centre of the Delft Geo detic Institute, Delft, 1971. A Testing Procedure for Use in Geodetic Networks - Neth. Geod. Comm. Vol. 2, number 5. Statistics: A Compass for the Land Surveyor - Archives 12th International Congress of Surveyors, Vol. B, paper 507 C, London, 1968. W. Beekman, Het Proefnet Meer en Beek, derde druk, Laboratorium voor Geodesie, Delft, 1972. SAMENVATTING VAN HET RAPPORT „DIGITALE BASISKAARTERING" VAN DE PROJECTGROEP '73 VAN DE ONDERAFDELING DER GEODESIE, TH-DELFT Dit rapport is het resultaat van een 3 maanden durende studie, uitgevoerd door zeven studenten van de Onderafdeling, in het kader van de 2e helft 4e studiejaar, over het digitaal vervaardigen van een grootschalige basiskaart. Getracht is belangrijke aspecten, zoals minimum kaartinhoud, nauw keurigheid, alsmede de methode van opname en uitwerking te analyseren, en hieraan conclusies te verbinden t.a.v. de wijze waarop een grootschalige basiskaart vervaardigd zou moeten worden. Hierbij is getracht zoveel mogelijk aan de belangrijkste eisen van de gebruikers te voldoen, zonder dat het tegemoet komen aan speciale wensen uitgesloten wordt. De door zelfstudie verkregen resultaten, waarbij gebruik ge maakt werd van informatie, verkregen uit interviews met deskundigen en belanghebbenden, alsmede uit een uitge breide literatuurstudie, wijken op sommige punten af van de resultaten zoals gepubliceerd door de commissie G.B.K. Met behulp van de eisen der gebruikers is een minimum kaartinhoud vastgesteld, en is een onderzoek gedaan naar de eisen gesteld aan de nauwkeurigheid. Duidelijk werd ge kozen voor een lijnenkaart, schaal 11000, formaat 50 x 100, vorm raamkaart in het R.D.-stelsel, met een minimum kaart inhoud welke o.a. bevat: gebouwen, topografische schei dingen en huisnummers. De aan de kaart gestelde nauw- keurigheidseis resulteerde in een standaardafwijking van 12 cm in de gegeven coördinaten. Er is gezocht naar de meest geschikte methode voor het verwerven van gegevens. De verwerking van bestaand kaartmateriaal wordt verworpen op grond van de gestelde nauwkeurigheidseis. Wij kwamen tot de conclusie dat fotogrammetrische opname, in meer of mindere mate aangevuld met terrestrische opnamen door voor- of naverkenning, en stereoscopisch uitgewerkt, de voorkeur verdient. Aandacht is hierbij ook geschonken aan het probleem van de dakoverstekken. De foto-opnamen dienen te geschieden met een 30 cm camera, plaatformaat 23 x 23 cm, en een opnameschaal welke ligt tussen 13600 en 14800. Bij het onderzoek naar de automatische verwerking van de uit het basismateriaal verkregen gegevens, is vooral aandacht besteed aan de codering en geheugenruimte, en aan de teken automaten. Rekening houdend met de gewenste minimum kaartinhoud, is een eenvoudig coderingssysteem opgezet, dat positieve consequenties heeft voor de benodigde geheugen ruimte van de computer. Wat betreft de tekenautomaten zijn een aantal eisen geformuleerd waaraan deze instrumenten moeten voldoen, zodat aan de hand hiervan de technische en economisch meest gunstige gekozen kan worden. Door de omvang van het probleem, en de beperkt tijd welke ons ter beschikking stond, konden niet alle vraagpunten be studeerd worden. Wij hopen echter de lezer enig inzicht te hebben gegeven in de aan de orde gestelde problematiek, en zodoende een bijdrage geleverd te hebben aan de ontwikke ling van een grootschalige basiskaart. Exemplaren van het rapport „Digitale Basiskaartering" zijn verkrijgbaar bij: Projectgroep '73, Kanaalweg 4, Delft a ƒ10,per stuk (exc. porto). De intekentermijn sluit 15 augustus 1973 ngt 73 119

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 15