Automatisering en de grootschalige basiskaart H. J. G. L. Aalders 1 Inleiding Sinds de tweede wereldoorlog heeft de automatische verwerking van gegevens een enorme vlucht geno men door de komst van de digitale computer. Al spoedig zijn geodeten begonnen om hun pro cédés zoveel mogelijk automatisch te verwerken en sinds een tiental jaren is ook de kartografie in de ban van de automatisering gekomen. In Nederland is het automatisch kaartvervaardigen bekend onder de naam „digitaal kaarteren". Bij de huidige stand van zaken in de techniek kan men echter beter spreken van halfautomatisch kaart vervaardigen. De inwinning, en vooral de inter pretatie van de ingewonnen gegevens, geschiedt namelijk nog altijd met behulp van manuele han delingen. Ik heb tijdens de besprekingen over de G.B.K. (grootschalige basiskaart) herhaaldelijk de opmerking gemaakt dat het halfautomatisch ver garen en verwerken van gegevens voor die kaart, het succes ervan enorm zou vergroten. Die opmer king wil ik hier graag toelichten door de mogelijk heden van het procédé bij het halfautomatisch kaarteren te beschrijven, uitgaande van de gebrui kerswensen, en het procédé te vergelijken met het procédé als omschreven in het interimrapport. 2 Algemeen De produktie van een G.B.K. moet in de eerste plaats zo opgezet worden, dat het totaal van alle te verrichten werkzaamheden een minimum aan in spanning en kosten vergt van alle betrokkenen. Alle bestaande produktiemethoden moeten daar om bij het ontwerp van een nieuw produktiesysteem bestudeerd worden. Nieuwe, nog te onderzoeken produktiemethoden kunnen worden uitgesloten, omdat de vraag naar de G.B.K. nu gesteld wordt. Bovendien moet in zo'n ontwerp rekening worden gehouden met de diversiteit van wensen van de ge bruikers wat betreft de inhoud en het gebruik van de kaart (zie punt 4). Om aan de wensen qua inhoud tegemoet te komen, bestaan er verschillende mogelijkheden: a. De kaartinhoud wordt gevormd door de som van alle wensen op dit gebied, gesteld door alle gebruikers (of als u wilt, een kleinste gemene veelvoud van alle mogelijke wensen van gebrui kers). Dit betekent dat elke gebruiker de infor matie, die voor hem overbodig is en die hij wel op de kaart aantreft er af moet poetsen om de kaart voor eigen gebruik geschikt te maken. Dit karwei kan door tekenaars worden gedaan. De door de commissie G.B.K. voorgestelde foto kaart - al dan niet ontschrankt, of in orthofoto- uitvoering - is in feite een vorm van deze kaart. Deze kaart is wel de goedkoopste in uitvoering, maar heeft het bezwaar dat de foto-interpretatie nog niet heeft plaats gevonden. Bovendien is het aanbrengen van grafische informatie erg lastig. b. De kaartinhoud vertegenwoordigt alleen die wensen, welke alle gebruikers onontbeerlijk achten (de grootst gemene deler van die wensen). Dit vraagt om bijmetingen (dus buitenpersoneel) en kaartering daarna (dus binnenpersoneel). Deze vorm van kaartinhoud komt vrijwel over een met die van de door de commissie G.B.K. in haar interimrapport voorgestelde lijnenkaart. Hij is tevens het duurste. Zowel de fotokaart als de lijnenkaart is een grafische opslag van gegevens, die manueel wordt vervaar digd. Door de hoge kosten die aan dit procédé zijn verbonden wordt een kaart uitgegeven met één en kele kaartinhoud. Die kaart kan dan gebruikt wor den voor contact-reproduktie of voor overzichts kaarten door verkleining van het origineel. Alle kopieën hebben echter dezelfde kaartinhoud als de oorspronkelijke kaart en moeten door de gebruiker zelf nog op „maat" worden afgewerkt volgens zijn eigen wensen. Het zou voor de gebruiker gemak kelijker zijn, wanneer voor hem een „maat-kaart" gemaakt zou worden, waarop hij, wat de inhoud be treft, geen veranderingen behoeft aan te brengen, d.w.z. dat hij noch gegevens hoeft weg te nemen, noch aan te brengen. Naast de twee voorgaande mogelijkheden voor de kaartinhoud is er dus nog een derde mogelijkheid: c. De kaartinhoud is verschillend voor elke ge bruiker en vertegenwoordigt alleen zijn wensen. Hiervoor is het noodzakelijk dat de som van alle wensen „ergens" opgeslagen wordt, en op ver zoek wordt alleen het gedeelte getekend, dat voor de betreffende gebruiker relevant is. Dit kan gerealiseerd worden door een digitale opslag ngt 73 137

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 11