en automatische selectie en kaartering. In de digitale opslag komen dan alle topografische gegevens voor die door de gebruikers gewenst kunnen worden. In principe is het mogelijk om uit een digitaal be stand (opslag) voor een G.B.K. ook kleinschalige kaarten te vervaardigen met behulp van automa tische generalisatie. Hiervoor is echter nog geen bevredigende oplossing gevonden, waardoor de semi-automatische kaartvervaardiging zich beperkt tot het tekenen van kaarten voor een bepaalde, vrij eng begrensde schaal-range, waarmee bij de in winning al rekening is gehouden. Schaalvariatie in die range blijft mogelijk met be houd van lijndikte en lijnkwaliteit; dit laatste in tegenstelling tot een fotografische verkleining of vergroting. 3 De inwinning van gegevens Om een kaart te kunnen maken, moeten op de een of andere manier de gegevens ervoor worden ver zameld. Als men in de wereld de instituten en be drijven, die deze semi-automatische kaartvervaar diging toepassen, bestudeert, en men zich beperkt tot diegenen die een regelmatige produktie van topografische kaarten (geen thematische kaarten) leveren, dan vallen daarbij drie verschillende ma nieren van inwinning van gegevens op: a. inwinning van gegevens door terrestrische metingen Deze methode wordt veelal toegepast met automa tisch registrerende tachymeters, zoals bijvoorbeeld de Geodimeter 1000 en de Reg-Elta. Voorbeelden van deze systemen behoeven niet ver te worden ge zocht: zowel NS als RAET gebruiken al deze me thode en hebben hiervoor ook een automatisch kaarteersysteem vervaardigd. In het algemeen wordt deze methode alleen toegepast voor grootschalige kaarten. b. inwinning van gegevens langs fotogrammetrische weg Hoewel fotogrammetrie zowel voor grootschalige als voor kleinschalige kaarten bruikbaar is, wordt semi-automatische registratie van gegevens uit fotogrammetrische modellen alleen voor groot schalige kaarten toegepast. In Nederland bij de 138 Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat; buiten Nederland bijvoorbeeld bij het Ontario's Ministry of Transportation and Communications, Highway Department te Toronto, Canada, c. inwinning van gegevens van kaarten Bij deze methode wordt eerst een kaart in manu script getekend en daarna gedigitaliseerd, door alle reeds geïnterpreteerde lijnen nog eens na te lopen en hun parameters te digitaliseren. Er zijn verschil lende redenen om dit systeem te volgen. Bijvoor beeld: scheiding van interpretatie en digitaliseren, waardoor bij het laatste goedkopere krachten kun nen worden ingezet; bovendien lijkt het digitali seren sneller te gaan (een onderlinge vergelijking welke methode het snelst gaat!). Ook kan een reden zijn: de aanwezigheid van oudere kaarten of het digitaliseren van ontschrankte of ortho- fotokaarten. Voor zover bekend wordt deze methode in pro duktie alleen gebruikt bij de Ordnance Survey te Southampton in Engeland en bij de Survey and Mapping Branch, Department of Energy Mines and Resources te Ottawa, Canada. Zij wordt toe gepast voor de middelgrote schalen 1:10000 tot 1:25000 en bij de grote schalen 1:750 tot 1:1250. Hoewel de bovenvermelde systemen van inwinning van gegevens naast elkaar bestaan, is het ook moge lijk, en bij toepassing voor een G.B.K.. eigenlijk noodzakelijk, om ze door elkaar te gebruiken, te weten door: a. digitaliseren van gegevens uit bestaande kaarten, bijvoorbeeld kadastrale grenzen, of het digitali seren van fotokaarten. b. automatische registratie van fotogrammetrische modellen; dit wordt toegepast bij de opname van grotere gebieden. c. digitaliseren van terrestrische gegevens voor aanvullingen of wijzigingen van reeds vast gelegde gegevens. Een dergelijk systeem, waarbij alle vormen van informatie-inwinning voorkomen, is ontwikkeld door Byggedata A/S in samenwerking met A/S Kongsberg Vapenfabrikk in Noorwegen. Daar Byggedata echter een software-house" is waar systemen worden geprogrammeerd om verkocht te worden, vindt er nog geen regelmatige produktie ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 12