plaats met het door hen ontwikkelde systeem en dus ook geen regelmatige inwinning. Wel is het systeem toegepast op enkele zgn. pilot-projects. Behalve de positie van de objecten moet ook het resultaat van de interpretatie ervan opgeslagen worden. Dit wordt gedaan met behulp van een codering; een omschrijving zowel naar aard als naar inhoud van een topografisch object in een voor de computer acceptabele vorm. In het afgelopen decennium zijn er meer dan 1500 artikelen verschenen over de techniek (input, code ring, verwerking en output) van het digitaal kaar teren. Reeds eerder heb ik over die techniek ge schreven (zie Geodesia, febr. 1972) en zeer recente lijk is een rapport verschenen over een onderzoek dienaangaande, verricht door de TH te Delft (zie NGT mei 1973). Hoewel de codering van essentieel belang is bij het digitaal kaarteren, wil ik, gezien de grote hoeveelheid informatie die hierover beschik baar is, er hier niet verder op ingaan. Belangrijker is de toepassingsmogelijkheid voor de gebruiker. 4 Het gegevensbestand en de daaruit te vervaardigen kaart De realisering van de wensen van gebruikers ten aanzien van een G.B.K. zijn van groot belang voor het welslagen ervan. Het voor een G.B.K. opgezette bestand moet de volgende mogelijkheden bieden: - vrije toegang voor elke gebruiker zowel wat in voer als wat uitvoer betreft. Hierdoor kan elke gebruiker zijn eigen kaartinhoud bepalen. - interpretatie en selectie (volgens gebruikers wensen) van alle in het bestand aanwezige ge gevens. - revisie van het bestand naar aanleiding van muta ties in de erin opgeslagen gegevens. - tenminste een grafische uitvoer met een symbo liek zoals op de reeds bestaande grootschalige kaarten. - bescherming tegen ongeoorloofde veranderingen. Het bestand behoeft niet alleen uit topografische gegevens te bestaan. Ook niet zichtbare gegevens als ondergrondse leidingen, dito grenzen en alfa numerieke gegevens (benamingen en/of oppervlakte- cijfers, etc.) zouden in een bestand kunnen worden opgenomen en verwerkt kunnen worden. 5 Produktie Een automatische opzet van het kaartvervaardi- gingsprocédé is nogal kostbaar. Behalve de aan schaf van een computer met nevenapperatuur 300.000,zijn voor de inwinning van de gegevens registratie-apparaten nodig, waarvan de kosten tussen de 50.000,en 150.000,liggen en een tekenautomaat die ongeveer 600.000, kost. Programma's moeten ook geschreven worden. Daarvan is bekend dat ze meestal duurder zijn dan de apparatuur. Tegenover de hoge investeringskosten, die het digi taal kaarteren met zich meebrengt, staan bespa ringen in werktijden. De produktie zoals die in 1969 en 1970 bij verschillende diensten op gang is geko men, heeft echter nog niet die betrouwbare kosten/ baten-analyses kunnen opleveren, welke nodig zijn om een vergelijking te kunnen maken met de con ventioneel vervaardigde kaart. Er dient met cijfers dan ook voorzichtigheid in acht genomen te wor den, omdat het meestal gaat om speciale toepas singen op speciale gevallen. Alle hierna gegeven voorbeelden betreffen kaarten in een schaal-range van 1:750 tot 1:1250. In vergelijking met een G.B.K. zoals voorgesteld door de commissie G.B.K. in haar interimrapport, bevatten deze kaarten veel meer details, zodat rechtstreekse vergelijking niet mogelijk is. Relatieve cijfers, in vergelijking tot soortgelijke objecten die binnen diezelfde diensten zijn uitgevoerd, zijn echter wel interessant. Bij het ontwerpen van het ADM-systeem (automati cal Digital Mapping) in 1969 voor het Canadese Department of Highways is een kosten/baten-ana- lyse gemaakt. Daaruit vloeide de verwachting voort, dat de kosten per kaart ongeveer 46% lager zouden komen te liggen dan bij toepassing van de conven tionele manier. Het aantal bestede manuren zou 58% gaan bedragen, en de produktiesnelheid zou 75% tot 80% hoger komen. Over de baten is weinig gepubliceerd. Kolonel R. C. Gardiner Hill schrijft in zijn con clusie over de toepassing van het digitaal kaarteren, na ruim één jaar ervaring, dat de Ordnance Survey er drievoudig voordeel van verwacht: a) het ont wikkelen van een nieuw produkt, b) een econo- ngt 73 139

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 13