Bericht Elke gebruiker mag zijn eigen thema's ook nog aan de kaart toevoegen, zo mogelijk digitaal, desge wenst in kleur. Omtrent de organisatie deel ik de mening van de commissie, dat een zeer goede organisatievorm moet worden gekozen. De opzet van een digitaal bestand vereist dit, maar laat tevens het produktie- proces gemakkelijker lopen. Deze mening wordt gesteund door de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat. Op bepaalde punten is het onzeker of de winst behaald is door het halfautomatische kaarteerproces, of door de betere organisatievorm. Of een kadastrale dienst de meest geëigende dienst voor een dergelijk systeem is, betwijfel ik. Kadastrale kaarten bevatten weinig topografie, terwijl een G.B.K. in de eerste plaats een topo grafische kaart is, waaraan zonodig ook grenzen kunnen worden toegevoegd. Het realiseren van een G.B.K. lijkt mij, om redenen van flexibiliteit, verbonden met een digitale opzet. Ook het snellere produktieproces en de mogelijk geringere kosten wijzen in die richting. De rede nering dat de vorming van een data-bank (digitaal bestand) op korte termijn niet realiseerbaar is deel ik zeer beslist niet. Daarvoor zijn voldoende be wijzen in Nederland en elders in de wereld aan wezig. CONGRES EN TENTOONSTELLING NEDERLANDS GENOOTSCHAP VOOR LANDMEETKUNDE Op 18 en 19 oktober 1973 organiseert het N.G.L. in het Jaar beurs Congres- en Vergadercentrum te Utrecht een congres met tentoonstelling. Er wordt gesproken over - Moderne luchtopname-technieken (remote sensing) - De invloed van automatisering op het fotogrammetrisch kaarteren - Nieuwe en bijzondere technieken in de reprografie - Veiligheidsmaatregelen bij metingen. Voor o.a. leden van de N.V.G. is deelname aan het congres gratis. Nadere informatie en aanmeldingskaarten kunnen worden verkregen bij: ing. C. IJsendoorn, de Veldkamp 21, Vaassen, tel. 05788-2485. HET RAPPORT „DIGITALE BASISKAARTERING" VAN DE PROJECTGROEP '73 VAN DE ONDERAFDELING DER GEODESIE, TH-DELFT Dit rapport is het resultaat van een 3 maanden durende studie, uitgevoerd door zeven studenten van de Onderafdeling, in het kader van de 2e helft 4e studiejaar, over het digitaal vervaardigen van een grootschalige basiskaart. Getracht is belangrijke aspecten, zoals minimum kaartinhoud, nauw keurigheid, alsmede de methode van opname en uitwerking te analyseren, en hieraan conclusies te verbinden t.a.v. de wijze waarop een grootschalige basiskaart vervaardigd zou moeten worden. Hierbij is getracht zoveel mogelijk aan de belangrijkste eisen van de gebruikers te voldoen, zonder dat het tegemoet komen aan speciale wensen uitgesloten wordt. De door zelfstudie verkregen resultaten, waarbij gebruik ge maakt werd van informatie, verkregen uit interviews met deskundigen en belanghebbenden, alsmede uit een uitge breide literatuurstudie, wijken op sommige punten af van de resultaten zoals gepubliceerd door de commissie G.B.K. Met behulp van de eisen der gebruikers is een minimum kaartinhoud vastgesteld, en is een onderzoek gedaan naar de eisen gesteld aan de nauwkeurigheid. Duidelijk werd ge kozen voor een lijnenkaart, schaal 11000, formaat 50 x 100, vorm raamkaart in het R.D.-stelsel, met een minimum kaart inhoud welke o.a. bevat: gebouwen, topografische schei dingen en huisnummers. De aan de kaart gestelde nauw- keurigheidseis resulteerde in een standaardafwijking van 12 cm in de gegeven coördinaten. Er is gezocht naar de meest geschikte methode voor het verwerven van gegevens. De verwerking van bestaand kaartmateriaal wordt verworpen op grond van de gestelde nauwkeurigheidseis. Wij kwamen tot de conclusie dat fotogrammetrische opname, in meer of mindere mate aangevuld met terrestrische opnamen door voor- of naverkenning, en stereoscopisch uitgewerkt, de voorkeur verdient. Aandacht is hierbij ook geschonken aan het probleem van de dakoverstekken. De foto-opnamen dienen te geschieden met een 30 cm camera, plaatformaat 23x23 cm, en een opnameschaal welke ligt tussen 1:3600 en 14800. Bij het onderzoek naar de automatische verwerking van de uit het basismateriaal verkregen gegevens, is vooral aandacht besteed aan de codering en geheugenruimte, en aan de teken automaten. Rekening houdend met de gewenste minimum kaartinhoud, is een eenvoudig coderingssysteem opgezet, dat positieve consequenties heeft voor de benodigde geheugen ruimte van de computer. Wat betreft de tekenautomaten zijn een aantal eisen geformuleerd waaraan deze instrumenten moeten voldoen, zodat aan de hand hiervan de technische en economisch meest gunstige gekozen kan worden. Door de omvang van het probleem, en de beperkte tijd welke ons ter beschikking stond, konden niet alle vraagpunten be studeerd worden. Wij hopen echter de lezer enig inzicht te hebben gegeven in de aan de orde gestelde problematiek, en zodoende een bijdrage geleverd te hebben aan de ontwikke ling van een grootschalige basiskaart. Projectgroep '73 Exemplaren van het rapport „Digitale Basiskaartering" zijn nog verkrijgbaar bijProjectgroep '73, Kanaalweg 4, Delft a ƒ10,per stuk (excl. porto). ngt 73 141

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 15