Het belang en het gebruik van basiskaarten voor technische diensten J. H. Beusen Inleiding Dat ik hier voor dit deskundig gehoor iets mag zeggen over de in Noord-Brabant opgedane erva ringen en onze visie op het probleem grootschalige basiskaart verheugt mij zeer. Ik sta hier niet als geodeet en evenmin als karto- graaf, maar als man van een openbaar nutsbedrijf, een kaartgebruiker die, door de nood gedwongen, kaarten moest maken of laten maken. Ik neem aan dat ook u zich bewust bent, dat het, in het mij toegemeten half uur, niet mogelijk is alles tot in details uit de doeken te doen. Ik zal mij tot de hoofdzaken moeten beperken; hierbij zal ik het eerst hebben over de inzichten van de Commissie Basiskaarten Noord-Brabant en onze ervaringen met de proefobjecten en daarna over de visie van de Commissie Grootschalige Basiskaarten, zoals deze in het interimrapport is neergelegd. Ik had mijn tekst reeds op papier staan, toen ik de catalogus van de kaartententoonstelling kreeg en ik ben waarachtig geschrokken toen ik op de laatste bladzijde moest lezen, dat het thema van deze studiedag is: de problematiek in het landelijk ge bied. Tot dat moment heb ik gedacht dat wij het vandaag over de landelijke basiskaart zouden heb ben. Grootschalige basiskaarten in Noord-Brabant Door de snelle ontwikkeling van Noord-Brabant in de laatste 25 jaren moesten de openbare nuts bedrijven in die provincie vele duizenden kilometers kabels en leidingen leggen. Daardoor ontstond er een grote behoefte aan goede basiskaarten. Ook de aanpassing van de oude straten en wegen aan de huidige eisen van het verkeer en de daaruit volgende noodzakelijke aanpassing van de ter plaatse aan wezige kabels en leidingen, vergrootte nog de be hoefte aan goed kaartmateriaal. Dit leidde er toe dat in november 1971, op initiatief van de N.V. Intergas, te Oosterhout een bespreking plaats vond tussen een aantal nutsbedrijven en technische diensten, om te proberen tot een op lossing te komen. Er werd een Commissie benoemd waarin de vijf grootste nutsbedrijven van Noord- Brabant zijn vertegenwoordigd. Deze Commissie kreeg tot taak: „het onderzoeken van de mogelijk heid tot samenwerking van de nutsbedrijven onder ling en eventueel met anderen, op het gebied van de vervaardiging van basiskaarten en de bijhouding daarvan, binnen de provincie Noord-Brabant". Nadat de mogelijkheid van samenwerking vast stond, heeft de Commissie zich georiënteerd naar wat door anderen reeds op het terrein van de ver vaardiging van basiskaarten werd gedaan, of wat op dit terrein te verwachten was. Wij zijn dankbaar voor de ontvangen afviezen en informaties. Wij hebben toen gesteld dat het door samenwerking mogelijk moest zijn, winst te boeken in tijd en geld, door het gezamenlijk laten maken van een basis kaart. Deze kaart zou, zo mogelijk, moeten passen in een toekomstig landelijk stelsel en moeten voldoen aan door de nutsbedrijven te stellen eisen. Men zou trachten ook anderen voor deze kaart te interes seren, waardoor niet alleen het kostenaspect gunstig zou worden beïnvloed, maar waardoor ook het overleg tussen de nutsbedrijven onderling en met andere instanties tot snellere en betere resultaten zou kunnen leiden. De aan een basiskaart voor de nutsbedrijven te stellen eisen werden geformuleerd. Gekozen werd voor een lijnenkaart schaal 11000. Deze schaal is gekozen omdat zij le voor de meeste nutsbedrijven voldoende ruimte zal bieden om de noodzakelijke leidinggegevens in te tekenen 2e de mogelijkheid biedt van verschaling, b.v. naar 1250, 1:2000 en zelfs naar 110.000; 3e in de praktijk, ook bij gebruik door ongeschool den, weinig moeilijkheden veroorzaakt. Op onze kaarten wordt de hoofdbebouwing geheel getekend, ook de achtergevels. Bijgebouwen, gara ges en schuren voor zover niet langs de weg gelegen, worden weggelaten. De wegafbakening alsmede de verharding worden geheel weergegeven en, alleen buiten de bebouwde kom, ook de erfafscheidingen. Op de kaarten wordt een ruitennet aangebracht. De lijndikten zijn zodanig gekozen dat rekening is ge houden met de mogelijkheid van verschaling en van microverfilming. Mede op advies van prof. ir. G. F. Witt, zijn het nuttig kaartformaat 100 x50 cm, indeling en num- 142 ngt 73

Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) | 1973 | | pagina 16